Froome před Mont Blancem pevně vládne Tour, Kreuziger chce do elitní desítky

Ondřej Kurečka
22. 7. 2016 6:34
Většina Tour de France už uplynula. Zbývají poslední tři etapy, přičemž ve žlutém dresu stále jede Chris Froome, který naposledy zazářil i v časovce. Českého cyklistu Romana Kreuzigera dělí od elitní desítky jen dvě pozice.
Chris Froome naposledy zazářil i při časovce.
Chris Froome naposledy zazářil i při časovce. | Foto: Reuters

Praha - 3107 kilometrů mají závodníci při 103. Tour de France za sebou. Zbývá tak posledních 405 kilometrů ve třech etapách. Po dvou alpských testech v pátek následuje devatenáctá a předposlední etapa v nejvyšším evropském pohoří, v níž na peloton čekají čtyři vrchařské prémie a cíl pod Mont Blancem. Žlutý dres pevně ve svých rukou či na svém těle drží Chris Froome, jenž stále navyšuje svůj náskok na pronásledovatele. Romana Kreuzigera od vytoužené elitní desítky dělí dvě pozice.

Froome dominuje

Jestliže první, švýcarská, alpská etapa ukázala, že Chris Froome těžko bude hledat konkurenci, druhý den v Alpách, tedy včerejší časovka, tento fakt jen podtrhl. Rodák z Nairobi byl na sedmnácti kilometrech mezi Sallanches a Megeve nejrychlejší a svůj náskok na druhého Mollemu navýšil již na necelé čtyři minuty.

Právě Holanďanovi se časovka vydařila téměř nejméně ze závodníků elitní desítky, pouze Dan Martin ztratil ještě o tři vteřiny více. Třetí Adam Yates, který dojel patnáctý, místo před Mollemou však stáhl pouze dvě vteřiny. Největší překvapení letošní Tour tak momentálně na Mollemu ztrácí 24 sekund. "Nebyl to dnes můj nejlepší výkon, ale také to nebylo až tak špatné. Předpokládám, že je docela normální, že je touto dobou již člověk unavený," komentoval svůj výkon v osmnácté etapě Yates.

A vyjádřil se také ke svým ambicím do zbytku závodu: "Jsem pořád na pódiu. Ale je tady hodně kluků, které je třeba sledovat a ujistit se, že na mě nezískají žádný čas. Richie Porte je z nich nejsilnější. To je ten hlavní, kdo se bude snažit dostat na pódium. Máme před sebou ještě dva dny, je třeba to brát etapu po etapě a snažit se neztratit žádný čas."

Bardet i Porte slibují útočení

Ano, Porte se zdá být ve druhé půlce závodu jediným, kdo v kopcích stačí Froomovi. Před ním je však stále čtvrtý Nairo Quintana ztrácející na Frooma 4:37, tedy pouhých 21 sekund na třetího Yatese. Časovku Quintana zajel lépe než dva muži před ním, ale zase hůře než jeho nejbližší pronásledovatelé.

Například průběžně pátý a nejlepší z domácích závodníků Romain Bardet na Kolumbijce získal téměř půlminutu, a svou celkovou ztrátu na něj tak stáhl na pouhých 20 sekund. "Jsem velmi šťastný, zajel jsem dobrou časovku. Opravdu jsem si to užil. Pořád máme před sebou nějaké pěkné etapy a budeme teď muset útočit v etapách, které mi sedí více než časovky. Doufám, že pro mé útočné ambice v následujících dnech najdu vhodný terén," nechce se Bardet spokojit s pátou příčkou.

Šestý je již zmiňovaný Porte. V časovce skončil čtvrtý a jako jediný se Frooma udržel ve stoupání na Ventoux i v cílovém kopci středeční, první alpské etapy. K pódiu, které by bylo pro Tasmánce životním úspěchem, mu aktuálně chybí 44 sekund. "Opravdu se těším na to, jak využiji svou šanci bojovat o pódium. Jak jsem dnes jel, ukazuje, že jsem na tom momentálně vrchařsky velmi dobře. Tým stojí plně za mnou. Pódium je tak blízko. Musím se podívat, kde bych mohl získat nějaký čas," sliboval po časovce aktivitu i Porte.

Kreuziger dvanáctý

Roman Kreuziger usiluje o elitní desítku.
Roman Kreuziger usiluje o elitní desítku. | Foto: ČTK

Výborným výkonem a třetím místem v časovce se na dostřel pódiu posunul také průběžně sedmý Fabio Aru, který nyní na Yatese ztrácí méně než dvě minuty. Když už Chris Froome nepřipouští zápletku v boji o žlutý dres, aspoň klání o zbylá dvě místa na pařížském pódiu ještě může nabídnout zajímavé souboje.

Romana Kreuzigera přeskočil Joaquin Rodriguez, český závodník je tak aktuálně na dvanáctém místě. Na desátého Daniela Martina ztrácí 65 sekund. Kreuziger bude především čekat na zaváhání jeho nejbližších soupeřů.

Cíl pod Mont Blancem

Páteční etapa bude dlouhá 146 kilometrů. Startuje v dějišti Zimních olympijských her z roku 1992, tedy v Albertville, po 142 kilometrech trasa závodníky zavede na vrchol první "jedničky" dne, kterou je Col de la Forclaz de Montmin. Následuje stoupání druhé kategorie na Col de la Forclaz de Queige. Ve druhé polovině etapy se pak nachází kopec mimo vypsané kategorie 12,4 kilometru dlouhé stoupání Montée de Bisanne s průměrným sklonem 8,2 %. Etapa pak bude končit pod Mont Blancem. Cílové stoupání Le Bettex měří 9,8 kilometru a průměrný sklon činí 8 %.

"Úžasná scenérie: Mont Blanc bude přítomen po celý den. Bude také příležitost odhalit dva průsmyky La Forclazu, se švýcarským Forclazem to budou letos již tři. Pak bude následovat nové stoupání na Mont Bisanne, které zraní nohy mnoha závodníků před finálním kopcem Le Bettex," popisuje etapu ředitel Tour Prudhomme.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Havárii na Českolipsku s osmi zraněnými prověřuje inspekce, firmě hrozí dvoumilionová pokuta

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci je podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Home Credit přerušil přípravy na vstup na hongkongskou burzu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. Bez dalších podrobností to oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V., která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

Další zprávy