Froome ovládl na Vueltě časovku a přiblížil se vítězství. Nibali už ztrácí skoro dvě minuty

Aktualizováno 5. 9. 2017 19:55
Chris Froome kráčí za prvním vítězstvím na Vueltě v kariéře. Po 16. etapě má na čele takřka dvouminutový náskok před Vincenzem Nibalim, poté co deklasoval ostatní soupeře ve 40 kilometrů dlouhé časovce.
Chris Froome na Vueltě 2017
Chris Froome na Vueltě 2017 | Foto: ČTK

Logroňo (Španělsko) - Britský favorit Chris Froome vyhrál na cyklistické Vueltě 40 km dlouhou časovku a druhým etapovým vítězstvím výrazně zvýšil své šance na premiérový triumf v závodě. Lídr týmu Sky má po 16. etapě v čele průběžného pořadí už téměř dvouminutový náskok před Italem Vincenzem Nibalim.

Dvaatřicetiletý Froome prolétl po dni volna rovinatou trasu z motoristického okruhu Circuito de Navarra do města Logroňo za rovných 47 minut. Druhého Nizozemce Wilca Keldermana porazil čtyřnásobný vítěz Tour de France o 30 sekund, Nibali skončil třetí s odstupem 57 sekund. Dvě sekundy za Nibalim dojel Rus Ilnur Zakarin, jenž těsně o setiny odsunul na pátou pozici domácího Alberta Contadora.

"Nedostával jsem moc hlášení z týmového auta o mezičasech, takže jsem přesně nevěděl, jak na tom jsem. Vlastně jsem se bál, že to budou špatné zprávy, což mi trochu dělalo starosti," popsal Froome svou jízdu. "Ale asi šest nebo sedm kilometrů před cílem jsem zjistil, že jedu na vítězství v etapě, a hodně se mi ulevilo. Zvýšit náskok je skvělý pocit," dodal cyklista, jenž už byl na Vueltě třikrát druhý včetně loňského roku.

Froome po excelentním časovkářském představení vede průběžné pořadí už o 1:58 minuty před Nibalim. "Dnes to byla klasická časovka, kdy musíte vyprodukovat obrovskou rychlost. Což ale není jednoduché, protože jsme některé úseky jeli skoro osmdesátkou a foukal boční vítr," uvedl Nibali, jenž v roce 2010 získal na Vueltě svůj první triumf na Grand Tour.

Keldermana vynesl dnešní výkon na třetí místo před Zakarina. Z devátého místa na páté se posunul trojnásobný vítěz závodu Contador, jenž absolvoval poslední časovku kariéry, neboť se po Vueltě s cyklistikou rozloučí.

Keňský rodák Froome se může stát teprve třetím jezdcem v historii, který v jednom roce vyhraje Tour de France a Vueltu. Dosud to dokázali pouze Francouzi Jacques Anquetil (1963) a Bernard Hinault (1978), kterým se to nicméně podařilo v době, kdy se Vuelta jezdila na začátku sezony a po ní teprve následovaly Giro d'Italia a Tour de France.

Vyhráno však Froome ještě nemá, neboť i v posledních dnech Vuelty čekají na peloton kopce. Jeden z těžkých výstupů bude na programu už ve středu, kdy cyklisté absolvují místy až 26 procent prudké stoupání na Alto de Las Machucos.

"Ještě zdaleka není konec. Musím bojovat každý den a přibližovat se k (nedělnímu cíli) Madridu. Zítra to bude naprosto brutální. Los Machucos je stěna, bude to zase boj o celkové pořadí," předpovídal Froome.