Přežil hororový pád, nemohl se hýbat. Teď je Jakobsen zpátky na kole a chce vítězit

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 4. 2021 11:46
Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen píše inspirativní příběh. Po hrozivém pádu v loňském srpnovém závodu Kolem Polska se bál o život. Dva dny byl v kómatu, později absolvoval několik operací obličeje. Uplynulo osm měsíců a mladý jezdec týmu Deceuninck - Quick-Step opět závodí. Úspěch si připsal i v soukromém životě.
Fabio Jakobsen se vrací do cyklistického kolotoče v závodě Kolem Turecka.
Fabio Jakobsen se vrací do cyklistického kolotoče v závodě Kolem Turecka. | Foto: Stuart Franklin / Getty Images

Vloni zkraje srpna spurtoval Fabio Jakobsen o vítězství v první etapě závodu Kolem Polska, jenomže před krajana Dylana Groenewegena už se nedostal. Soupeř ho v cílové rovince natlačil na bariéru, Jakobsen zhruba v osmdesátikilometrové rychlosti vylétl z trati a neštěstí bylo na světě.

První zprávy z Katovic byly děsivé, Jakobsenovi podle nich měla hrozit smrt. "Média to překroutila, Fabio byl stabilizovaný, nikoliv oživovaný," upřesňoval později týmový lékař Yvan Vanmol. Přesto sám závodník přiznal, že se v prvních chvílích bál o život.

Byl převezen do nemocnice v Sosnovci, kde se podrobil pětihodinové operaci. Dva dny ležel v kómatu, mnohačetná zranění v obličeji zacelilo celkem 130 stehů. Jakobsenovi zůstal jediný zub, utrpěl i traumatické poranění mozku, kvůli ochrnuté hlasivce nemohl pořádně dýchat.

V zákulisí mezitím plály emoce. Šéf stáje Quick-Step Patrick Lefevere vykřikoval, že viník Groenewegen by měl skončit ve vězení. Také sám vítěz čtyř etap na Tour de France si za chování v cílové rovince sypal popel na hlavu. Dlouhé minuty mlčky seděl na silnici a litoval.

Od Mezinárodní cyklistické unie UCI vyfasoval Groenewegen téměř roční stopku od závodění. Ještě horší pro něj byly výhrůžky, jež dostával. Autor v nich hrozil dokonce smrtí dítěte člena týmu Jumbo-Visma. "Dva týdny hlídala náš dům policie, nechodili jsme ven," popisoval jezdec.

Ošklivý karambol z 5. srpna 2020. Dylan Groenewegen ve žlutém dresu natlačil Fabia Jakobsena v dresu nizozemského šampiona na bariéru:

Při tom bedlivě sledoval, jak vypadá Jakobsenův stav, a pevně věřil, že se čtyřiadvacetiletý rodák z města Heukelum brzy vrátí do běžného života a později snad i k profesionální cyklistice.

V listopadu Jakobsen poprvé od pádu sedl na kolo a s přítelkyní Desore Stougjeovou projel první tréninkové kilometry. To za sebou ještě neměl ani všechny operace obličeje, ta poslední ho čekala letos v únoru.

V zimě absolvoval vedle další operace i tradiční tréninkový kemp týmu ve španělském Calpe, poprvé od nehody se viděl s některými parťáky. "Bylo to pro mě hodně emotivní. Vážil jsem si normálních věcí jako tréninku nebo večeře s kamarády," svěřoval se Jakobsen.

V prvních týdnech po pádu byl logicky odkázán na pomoc nejbližších. "Když jsem se vrátil z Polska, byl jsem ve stavu, kdy jsem se o sebe vůbec nedokázal postarat," přiznal Nizozemec. "Přítelkyně se o mě starala, myla mě, krmila," doplnil vítěz dvou etap z předloňské Vuelty.

Jakobsenův stav se postupně lepšil a ještě před závodním návratem na kolo přišla radostná událost v soukromém životě. Partnerku Desore, jež mu byla v kritických chvílích oporou, požádal o ruku. A slyšel ano.

Pohádkový návrat Jakobsena k závodění se odehrává právě v těchto dnech na etapovém podniku v Turecku. "Tým je moje druhá rodina. Jsem neskutečně šťastný, že můžu být zpátky," vyprávěl Nizozemec s jizvami v operované tváři a bez chybějících zubů ve videu Quick-Stepu.

V předchozích měsících sledoval vítězné závody kolegů a dostával od nich zprávy, že příště bude vítězit s nimi. V Turecku je toho součástí.

V neděli se vydal na první etapu závodu Kolem Turecka a na začátku se potýkal s lehkými obavami. "Když celý peloton najednou zahnul do jedné či druhé strany, trochu mě to vyděsilo a párkrát jsem si musel přibrzdit," hodnotil první závodní zkušenost od pádu.

Fabio Jakobsen v objetí s týmovým parťákem Markem Cavendishem:

Jakobsen skončil v neděli na 147. místě. V dalších etapách pak 168., 39. a 158. Závodit se v Turecku bude až do neděle. Nicméně výsledky teď pro Jakobsena samozřejmě nejsou prvořadé.

"Jeden cíl v podobě návratu do pelotonu už jsem si splnil. V Turecku chci závod dokončit. Ale postupně samozřejmě doufám, že budu jezdit znovu o vítězství a po jednom závodě zase zvednu ruce nad hlavu," prohlásil.

Poprvé v kariéře závodí v jednom týmu s Markem Cavendishem, který se do belgické stáje vrátil po čtyřech letech. V pondělí vyhrál druhou etapu a ukončil tříleté čekání na vítězství. Ba co víc, v dalších dvou dnech na to legendární spurtér z britského ostrova Man navázal dvěma triumfy.

Hned po návratu k závodění se tak Jakobsen pořádně nadechl vítězné mentality, která Quick-Step v posledních letech provází. Čeští kolegové Jakobsena ze stáje Zdeněk Štybar a Josef Černý v Turecku nezávodí.

Stáj Deceuninck - Quick-Step vlastní Zdeněk Bakala, jenž je současně majitelem vydavatelství Economia, pod které spadá i web Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy