Emoce na Tour! Cavendish má zlomenou lopatku a končí. Stáj Bora protestuje proti Saganově vyloučení

Sport ČTK Sport, ČTK
5. 7. 2017 7:28
Mark Cavendish má po pádu při závěrečném spurtu 4. etapy zlomenou lopatku a musí z Tour de France odstoupit. Závod skončil také pro Petera Sagana, který jej loktem poslal k zemi. Proti jeho vyloučení ale podala oficiální protest stáj Bora.
Mark Cavendish na Tour končí.
Mark Cavendish na Tour končí. | Foto: ČTK

Vittel - Britský cyklista Mark Cavendish odstoupil kvůli zlomené lopatce z Tour de France. Spurtérská hvězda se zranila v závěru úterní čtvrté etapy po kolizi se Peterem Saganem.

Slovenský mistr světa byl poté kvůli zavinění soupeřova pádu diskvalifikován. Jeho stáj Bora proti rozhodnutý jury podala oficiální protest. Německý tým je totiž přesvědčený, že slovenský mistr světa při spurtu v závěru úterní čtvrté etapy slavného závodu pád Marka Cavendishe nezavinil.

K souboji Cavendishe se Saganem došlo při spurtu zhruba 50 metrů před cílem ve Vittelu. Slovenský jezdec vrazil do soupeře loktem, britský cyklista spadl do bariéry a musel být převezen do nemocnice. "Mark má zlomenou pravou lopatku. Naštěstí nemusí na operaci a důležité je, že nedošlo k poškození nervů," uvedl na webu stáje Dimension Data lékař Adrian Rotunno.

"Peter Sagan odmítá, že by způsobil nebo měl v úmyslu způsobit pád Marka Cavendishe," kontruje stáj Bora v prohlášení na svých internetových stránkách. "Peter si držel svou stopu a nemohl Cavendishe přijíždějícího z pravé strany vidět. Proto jsme požádali o přehodnocení Peterovy situace," dodala Bora.

Cavendish po odstoupení přišel o možnost rozšířit sbírku 30 vítězství na Tour a zaútočit na rekord slavného Eddyho Merckxe, od kterého ho dělí čtyři etapové triumfy. "Jsem samozřejmě velmi zklamaný, protože nám dneska všechno vyšlo a měl jsem skvělou pozici pro výhru. Místo toho jsem prohrál a ještě musím odstoupit ze závodu, který byl středobodem mojí sezony," prohlásil.

Sagan obsadil v úterní etapě druhé místo, ale už krátce po dojezdu dostal za kolizi penalizaci třiceti sekund a přišel o 80 bodů v soutěži o nejlepšího spurtéra. Vyloučení sebralo sedmadvacetiletému cyklistovi možnost získat na Tour pošesté za sebou zelený trikot.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 45 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy