Doufám, že navážu na roky, kdy jsem tu vyhrál, přeje si Kulhavý

ČTK ČTK
29. 6. 2016 18:01
Jaroslav Kulhavý se připravuje na mistrovství světa horských kol v Novém Městě na Moravě. Věří, že v neděli svým výsledkem připomene úspěšné roky.
Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý | Foto: Milan Kammermayer

Nové Město n.Mor. - V souladu s tradicí posledních několika let bude největší pozornost fanoušků horských kol upřena v Novém Města na Moravě na olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého. Tentokrát ovšem nikoliv při závodě Světového poháru, ale během boje o titul mistra světa. Kulhavý věří, že v neděli svým výsledkem připomene úspěšné roky.

Jednatřicetiletý biker dlouho dopředu avizoval, že závod mistrovství světa na domácí trati je pro něho podobně důležitý jako ten olympijský, při němž bude v Riu de Janeiro obhajovat v srpnu zlato z Londýna. I když je nerad porovnává.

"Jsem rád, že je to tady. Doufám, že navážu na roky, kdy jsem tu byl dvakrát první," řekl Kulhavý na dnešní tiskové konferenci. "Forma se zdá dobrá, trať mi sedí. Důležité je také štěstí, aby nebyly žádné defekty a pády," dodal Kulhavý.

V Novém Městě na Moravě vyhrál Světový pohár v roce 2011 a loni, v roce 2012 byl těsně druhý za svým tradičním rivalem Ninem Schurterem. Dva závody mu ale naopak nevyšly - před třemi lety byl až šestadvacátý, v roce 2014 vůbec nedojel.

"Bude tu asi ještě bouřlivější atmosféra než při závodě Světového poháru a myslím, že dorazí ještě o pár tisíc více. Atmosféra bude exkluzivní. Navíc to není jen o dvou dnech jako při SP. Moc se těším. Doufám, že to celé tady pro Čechy dopadne dobře," přeje si Kulhavý.

Je také rád, že MS není až po olympiádě, jak tomu bylo v roce 2012. "To je super. A myslím, že se nenajde člověk, který by mistrovství vypustil kvůli hrám v Riu. Určitě to nikdo nevezme jako trénink. Vždy to tady byl nejlepší Světový pohár a myslím, že půjde o nejlepší mistrovství světa v dějinách," míní Kulhavý.

Sám je tváří šampionátu, na niž organizátoři lákají diváky k trati. Tlak si však kvůli tomu nepřipouští. "Jsem zvyklý, je to každý rok podobné. Já mám ambice taky. A je mi jasné, že diváci očekávají od mé osoby nejvíce. Občas nechápou vlivy jako jsou defekty nebo pády. Ale já se snažím udělat maximum. Většinou se mi to povedlo, až na ty pády a defekty, které mě vyřadily ze závodů," podotkl Kulhavý.

Ústředním tématem rozhovoru s českou bikerskou jedničkou z poslední doby byl stav levé ruky po dvojité zlomenině vřetenní kosti ze začátku března, která si vyžádala i operaci.

Stále řeší trable se zdravím

"Ruka pořád není stoprocentní. Zrovna dneska jsem si to vyzkoušel, když jsem nedoskočil jeden dvojskok a málem neudržel řídítka... Ale nemělo by mě to omezovat. Snad jsem si všechny problémy vybral v těch dvou neúspěšných letech, co jsem tu měl," přeje si Kulhavý.

Ruku prověřil dost na MS v maratonu během uplynulého víkendu. "Letěl jsem tam 12 hodin a spal jen dvě hodiny, neboť Francouzi stávkovali. Zpátky to bylo podobné. V samotném závodě jsem měl dva defekty, které mě vyřadily z boje o titul, i když to bylo dobře rozjeté a šance velká. Ale technika byla proti. Nelituju toho však, protože jsem se alespoň kvalitně rozjel," uvedl Kulhavý.

Jeho soupeři jsou ostražití. "Asi jsem je trochu překvapil. Nejspíš čekali, že budu horší. Myslím, že se mnou počítají. Vystihl to Julien Absalon, když řekl, že všichni řeší jeho souboj s Ninem, ale přitom je potřeba stoprocentně pro mistrovství počítat i s Kulhavým. Doufám, že to tak opravdu bude," věří.

Psychicky je v dobrém rozpoložení. "Svěťáky jsou už trošku delší dobu za mnou, výsledky jsem měl super. Když to srovnám s tratí v Novém Městě, ta mi vyloženě sedí ve srovnání s těmi v Albstadtu a La Bresse. I s formou tam bych tady v Novém Městě dokázal jet o pódium. A od té doby šla forma ještě nahoru. Proto věřím, že to vyjde, i když bude záležet i na momentální formě. V přípravě šlo všechno na sto procent," řekl Kulhavý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy