Dennis zlatý hattrick nedokončil. V časovce byl na MS nejrychlejší Ganna

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2020 20:02
Australský cyklista Rohan Dennis zlatý hattrick v časovce na mistrovství světa v Imole nezavršil. Na trůnu ho vystřídal loni bronzový Ital Filippo Ganna. Čtyřiadvacetiletý domácí závodník, který se prosazuje také na dráze, se postaral o historicky první světové zlato pro Itálii mezi muži v souboji s chronometrem.
Filippo Ganna
Filippo Ganna | Foto: Reuters

Favorizovaný Ganna měl náskok už na mezičasu před polovinou 31,7 kilometru dlouhé trati. Nakonec zvítězil před Belgičanem Woutem Van Aertem o téměř 27 sekund, o další dvě vteřiny zpět zůstal úřadující evropský šampion Stefan Küng ze Švýcarska.

"Poslední dny jsem myslel na cokoliv jiného, jen ne na tento závod, abych si moc nepřipouštěl ten tlak, který jsem samozřejmě cítil. Je to naprostý sen, že se mi podařilo vyhrát," jásal Ganna, vítěz individuální stíhačky z dráhového MS v letech 2016, 2018, 2019 a 2020.

Van Aert, jenž v letech 2016 až 2018 vládl elitní kategorii cyklokrosařů, ztrácel po necelých 15 kilometrech na Gannu přes 46 sekund a byl až šestý.

"Šel jsem do toho naplno, jenže v poslední fázi té první části jsem si nedokázal i kvůli větru dobrý rytmus udržet. Nejel jsem tak rychle, jak jsem chtěl. Ve druhé polovině už to šlo ale všechno perfektně. Když jsem se díval na hodnoty svého výkonu, byla to špičková časovka. Porazil jsem tady mnoho silných jezdců, jen Ganna byl mnohem silnější," uznal Van Aert.

Dennis, jenž mohl napodobit krajana Michaela Rogerse (2003-2005) a Němce Tonyho Martina (2011-2013), kteří vyhráli třikrát v řadě, skončil nakonec až pátý. Rychlejší než Australan byl i vítěz Tour de France 2018 Brit Geraint Thomas. Světový šampion z časovky z MS 2017 Tom Dumoulin z Nizozemska uzavřel první desítku.

Ze dvou českých reprezentantů na startu si vedl lépe zkušenější Josef Černý. Mistr republiky z Mladé Boleslavi byl třiadvacátý se ztrátou dvě a čtvrt minuty.

"Projevilo se na něm rozhodně, že dlouho neměl závodní program. Chyběl mu hlavně start Okolo Slovenska. Umístění jistě není podle jeho představ, ale odstup od nejlepších je docela malý. Oba kluci zajeli podle svých možností, podle mého mínění dobře," uvedl na svazovém webu reprezentační kouč Tomáš Konečný.

Jakub Otruba skončil při premiéře v elitní kategorii sedmatřicátý, když byl o více než tři a půl minuty pomalejší než Ganna.

"Ta časovka byla hodně těžká, hlavně její první část, kdy foukalo o dost více. Dojmy jsou takové jakž takž. Alespoň jsem tím časem porazil vítězku včerejšího závodu žen," pousmál se v rozhovoru pro Českou televizi dvaadvacetiletý Otruba, jehož výsledný čas byl 39:26, zatímco nová světová šampionka Nizozemka Anna van der Breggenová jela stejně dlouhou trať o takřka minutu pomaleji.

Výrazně zredukovaný program světového šampionátu, jehož uspořádání převzalo narychlo Itálie místo Švýcarska, bude pokračovat během víkendu. V sobotu je na programu silniční závod žen (143 km), v neděli pak MS zakončí závod mužů s hromadným startem (258,2 km).

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Imole (Itálie) - časovka:

Muži (31,7 km): 1. Ganna (It.) 35:54, 2. Van Aert (Belg.) -27, 3. Küng (Švýc.) -30, 4. Thomas (Brit.) -37, 5. Dennis (Austr.) -40, 6. Asgreen (Dán.) -47, 7. Cavagna (Fr.) -48, 8. Campenaerts (Belg.) -53, 9. Dowsett (Brit.) -1:06, 10. Dumoulin (Niz.) -1:14, …23. Černý -2:16, 37. Otruba (oba ČR) -3:32.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy