"Dělat nepořádek už není přijatelné." Cyklistům hrozí pokuty za odhazování odpadků

ČTK ČTK
26. 2. 2019 18:17
Cyklisté si budou muset od zahajovacího víkendu jarních klasik na belgických silnicích dát pozor na to, kam odhazují prázdné bidony. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) hodlá porušení pravidel pokutovat částkami mezi 200 a 500 franky (4500 a 11.000 Kč) a v nejkřiklavějších případech až 1000 franky (22.500 Kč).
Pro jezdce budou připraveny zóny, kde se budou moci bidonů či obalů od jídla zbavit.
Pro jezdce budou připraveny zóny, kde se budou moci bidonů či obalů od jídla zbavit. | Foto: Reuters

"Odhodit lahev do kanálu nebo dělat nepořádek na silnici už není v této době přijatelné," uvedl komisař UCI Philippe Marien, jenž bude o víkendu dohlížet na závody Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne-Brusel-Kuurne. "Musíme zastavit ty cyklisty, kteří nechávají všude odpadky. Vyššími pokutami chceme nastavit standardy a chovat se odpovědně a ekologicky," dodal Marien.

Pro jezdce budou připraveny zóny, kde se budou moci bidonů či obalů od jídla zbavit. Pokud vyhodí své odpadky jinde, riskují pokutu. Nejpřísnější tresty jsou pro ty, kteří odhodí "nebezpečným způsobem" bidony mezi fanoušky, i když samotné předávání lahví jako cenných suvenýrů zakázáno nebude.

"Dá se to udělat přívětivě. Ale když nějaký jezdec vhodí poloprázdný bidon mezi lidi, tak jde o život. To už vidět nechceme," uvedl komisař UCI.

Olympijský vítěz Greg Van Avermaet řekl, že peloton se už na zpřísněná pravidla připravuje. Belgický cyklista by však byl rád, aby se mohly bidony stále házet fanouškům. "Dítě by bylo za takový suvenýr rádo. A myslím, že to patří ke kouzlu cyklistiky," dodal třiatřicetiletý jezdec týmu CCC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy