Boroš dojel na domácím ME v Táboře sedmý, Havlíková desátá

Aktualizováno 5. 11. 2017 16:23
Cyklokrosařka Pavla Havlíková dojela v závodě elitní ženské kategorie na mistrovství Evropy v Táboře na desátém místě, když ve finiši předčila Karlu Štěpánovou. Těsně zvítězila Belgičanka Sanne Cantová. V závodě mužů obsadil sedmé místo Michael Boroš, vyhrál Nizozemec Mathieu van der Poel.
Pavla Havlíková na ME v Táboře
Pavla Havlíková na ME v Táboře | Foto: Václav Volf

Tábor - Čtyřiatřicetiletá Havlíková, držitelka evropského stříbra z ME v německém Lorschi před třemi lety, měla v osmadvacetičlenném startovním poli na vítězku ztrátu minutu a 40 vteřin. V mužském závodě skončil Michael Boroš sedmý. Roli obrovského favorita závodu potvrdil Nizozemec Mathieu van der Poel, druhý byl jeho krajan Lars van der Haar a na bronz dosáhl Belgičan Toon Aerts.

"Dneska chyběl k lepšímu výsledku asi kousek štěstíčka, ale i lepší nohy. Měla jsem pocit, že mám krizi od začátku až do konce. Ale jsou i takové dny a jeden takový zrovna dneska přišel," uvedla Havlíková.

Zklamaná však nebyla. "Nesešlo se to, ale určitě jsem to nevzdala a bojovala, co to dá. Nedalo to na nějaké lepší příčky, ale zklamání není, dala jsem do toho úplně všechno," ujistila Havlíková.

V závěru pobavila diváky srdnatým soubojem se Štěpánovou o umístění v první desítce, který obě braly s velkým úsměvem. "Udělaly jsme alespoň trošičku show pro lidi," podotkla Havlíková.

Cantová slavila třetí evropský primát po zlatých medailích z let 2014 a 2015 díky lépe zvládnutému spurtu proti Nizozemce Lucindě Brandové, která byla druhá i loni. Z bronzu se radovala Italka Alice Maria Arzuffiová.

"V závěru to bylo hodně rychlé a já jsem strašně šťastná, že jsem vyhrála," pochvalovala si sedmadvacetiletá vítězka. Loni byla překvapivě až šestá, ale pak si letos koncem ledna spravila chuť premiérovým triumfem na MS v Lucemburku.

Ženy Elite: Cantová , Brandová, Arzuffiová
Ženy Elite: Cantová , Brandová, Arzuffiová | Foto: Václav Volf

Belgičanka jezdila v čele od začátku závodu. Spolu s ní určovaly tempo Brandová a další Nizozemka Annemarie Worstová. Postupně se k nim ještě stihla dotáhnout Arzuffiová, a jak se ukázalo, vysloužila si díky tomu medaili, neboť Worstová začala ztrácet.

"Byl to opravdu těžký závod, i když jsem byla překvapená, že jsme pak zůstaly jen dvě na ten boj o zlato, když každým kolem někdo odpadával," přiznala Cantová, která má z MS ve sbírce i stříbro a dva bronzy.

Borošovi chybělo šest sekund k medaili

Mathieu van der Poel vystřelil za zlatem hned v úvodních metrech a postupně navyšoval náskok, takže v cíli si svůj triumf mohl náležitě vychutnat. Boroš se po celý závod pohyboval ve skupině pronásledovatelů vedoucího nizozemského dua, za bronzem nakonec zaostal o šest vteřin. Jan Nesvadba dojel osmnáctý.

"Ta skupina byla hodně velká, možná mohla být trochu menší, aby to bylo klidnější, protože takhle to bylo docela hektické a člověk si neustále musel hlídat nějakou svoji pozici, což nebylo vůbec jednoduché. Byly tam o pozice velké boje, které stály hodně sil. Jsem ale docela spokojený, jak závod dopadl," řekl Boroš.

Dvaadvacetiletý Mathieu van der Poel, mezi jehož soupeře patřil ve čtyřicítce dalších závodníků i o necelé tři roky starší bratr David, potvrdil, že se mu na jihu Čech daří. V Táboře si na šampionátu v roce 2015 dojel i pro svůj první titul mistra světa v elitní kategorii.

Na evropský trůn nizozemský jezdec usedl po loňském stříbru v Pontchateau a nechal za sebou dosavadní šampiony od návratu elitní kategorie do programu ME. Van der Haar triumfoval před dvěma lety v nizozemském Huijbergenu, Aerts se z prvenství radoval loni.

"Nebylo to vůbec snadné. Tady v Táboře je celkově docela těžká trať, ale zároveň taková, která mi hodně sedí. Pravdou však je, že hlavně vítr ve druhé polovině závodu to dnes dělal ještě těžší," řekl vítězný Van der Poel.

Oba Nizozemci si užili poklidný závěr, neboť je dělilo 23 vteřin. Zato Aerts, který dojel o více než minutu za Van der Haarem, si po průjezdu cílem nemohl být v prvních chvílích jistý, že má medaili. Tak těsný totiž byl jeho souboj o bronz s krajanem Michaelem Vanthourenhoutem, jenž ulevil svému zklamání zahozením kola.

Čtyřiatřicetiletý Martin Bína, juniorský mistr světa z roku 2001 právě z Tábora, skončil při návratu do vrcholného cyklokrosu na 35. příčce. Na vítěze měl manko pět a půl minuty.

Muži Elite: Mathieu van der Poel
Muži Elite: Mathieu van der Poel | Foto: Václav Volf

Ambice na dvě medaile z celého závodního dne se naplnily trenéru Petru Dlaskovi. "Určitě spokojenost. Samozřejmě jsem doufal, že budou nakonec tři. Adam Ťoupalík dvě třetiny závodu o medaili bojoval, pak mu bohužel došlo, neměl svůj den. Trochu udělal chybu, když spadnul. Ale odvedl maximum," ocenil Ťoupalíkův výkon ve třiadvacítce.

Vrcholem dne byl z trenérova pohledu právě Borošův výkon. "Že odjede takový závod tady doma, v to jsem doufal. Viděl jsem ho tak kolem pátého místa, což prokazoval celý závod. A že byl nakonec sedmý? To je šťastná sedmička. Mathieu je megastar, která sebere jedno místo na pódiovém umístění. Odjel i Lars van der Haar, takže se bojovalo o jedno místo. A Michael dokázal zajet super závod," prohlásil bývalý reprezentant Dlask.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu v Táboře:

Muži:

Elite: 1. M. Van der Poel 57:37, 2. Van der Haar (oba Niz.) -23, 3. Aerts, 4. Vanthourenhout (oba Belg.) oba -1:26, 5. D. Van der Poel (Niz.) -1:29, 6. Adams (Belg.) -1:31, 7. Boroš (ČR) -1:32, 8. Sweeck (Belg.) -1:34, 9. Van Kessel (Niz.), 10. Pauwels (Belg.) oba -1:36, …18. Nesvadba -3:02, 21. Paprstka -3:19, 29. Petruš -4:28, 34. Škarnitzl -5:18, 35. Bína -5:33, 36. Hekele -6:25, 37. Malík (všichni ČR) -1 kolo.

Do 23 let: 1. Iserbyt (Belg.) 53:19, 2. Pidcock (Brit.) stejný čas, 3. Wouters (Niz.) -7, …11. A. Ťoupalík (ČR) -35, 23. Mayer -2:54, 24. Jelínek -2:56, 26. Vaníček -3:24, 29. Březina -3:56, 30. Šulc -4:00, 35. Kunt -5:14, 38. Honzák (všichni ČR) -7:15.

Junioři: 1. Rouiller (Švýc.) 39:16, 2. Kopecký (ČR) -2, 3. Tulett (Brit.) -8, …18. J. Ťoupalík -1:55, 24. Schierl -2:22, 26. Říman -2:27, 28. J. Hník -2:28, 29. Ježek -2:30, 31. Mikšaník -2:33, 35. Tomášek (všichni ČR) -2:55.

Ženy:

Elite: 1. Cantová (Belg.) 41:57, 2. Brandová (Niz.) stejný čas, 3. Arzuffiová (It.) -15, 4. Worstová -45, 5. Kaptheijnsová (obě Niz.) -1:06, 6. Lechnerová (It.) -1:10, 7. Van Loyová (Belg.) -1:25, 8. Wymanová (Brit.) -1:32, 9. Betsemaová (Niz.) -1:34, 10. Havlíková, 11. Štěpánová obě -1:40, …21. Kuntová -4:26, 26. Mikulášková (všechny ČR) -6:27.

Do 23 let: 1. Teocchiová (It.) 35:36, 2. Verdonschotová (Belg.) stejný čas, 3. Nosková -4, …7. Mišoňová -36, 10. Šafářová -57, 13. Czeczinkarová -1:12, 21. Švihálková -1:57, 26. Ungermanová -2:25, 27. Bajgerová -2:44, 28. Švecová (všechny ČR) -2:52.