Cyklokrosař Kopecký je vicemistrem světa mezi juniory, o prvenství jej připravil spadlý řetěz

Aktualizováno 3. 2. 2018 14:47
Kateřina Nash nenavázala na mistrovství světa na loňský bronz a v nizozemském Valkenburgu obsadila dvanácté místo.
Tomáš Kopecký.
Tomáš Kopecký. | Foto: Václav Volf

Valkenburg - Cyklokrosař Tomáš Kopecký získal stříbrnou medaili v závodě juniorů na mistrovství světa ve Valkenburgu. Čerstvého vítěze celkového hodnocení Světového poháru dnes porazil na bahnité trati pouze Brit Ben Tulett, jenž využil jeho spadlého řetězu v posledním kole. Mezi ženami skončila Kateřina Nash dvanáctá.

Kopecký v Nizozemsku, kde odmala žije, zopakoval stříbrnou medaili z listopadového mistrovství Evropy v Táboře. Hned v prvním závodě tak zajistil, že česká výprava třetí rok po sobě neodjede z MS bez medaile.

Tulett ujel Kopeckému v posledním ze čtyř okruhů a napodobil loňský triumf krajana Toma Pidcocka. Téměř dvoumetrový Čech na vítěze ztratil 22 sekund, třetí dojel s odstupem dalších osmi sekund Nizozemec Ryan Kamp.

Britský rodák Kopecký se pohyboval v čele celý závod, i když ani jemu se na rozbahněné trati nevyhnuly pády. Ve třetím kole ujel Tulett poprvé a vypracoval si téměř dvacetisekundový náskok. Kopecký ho dokázal zlikvidovat a oba lídři vjeli do posledního kola společně.

V jeho úvodu opět Tulett českému cyklokrosaři unikl a na další zvrat už Kopecký síly nenašel. Uhájil však druhé místo a vybojoval v juniorské kategorii první českou medaili od roku 2013, kdy byl v Louisville bronzový Adam Ťoupalík.

V jeho úvodu opět Tulett českému cyklokrosaři unikl, poté co mu spadl řetěz, a na další zvrat už Kopecký síly nenašel. Uhájil však druhé místo a vybojoval v juniorské kategorii první českou medaili od roku 2013, kdy byl v Louisville bronzový Adam Ťoupalík.

"Chtěl jsem zaútočit na začátku posledního kola. Jenže mi spadl řetěz a Tulett mi znovu ujel," citoval server cyklokros.cz Kopeckého, který kvůli bahnu měnil kolo každý půlokruh. "Řetěz mi spadl, protože jsem neměl na třetím kole vodítko, které na dalších dvou mám. Prostě smůla. Nebýt toho řetězu, mohlo být zlato. Na titul jsem si věřil," řekl stříbrný medailista.

Čtyřicetiletá Nash se v posledních třech dílech Světového poháru před šampionátem nevešla do elitní desítky, ale nejdůležitější závod sezony jí dlouho vycházel. Do posledního ze čtyř okruhů ještě vjela jako pátá, ale v závěru se o sedm příček propadla na konečnou dvanáctou pozici.

V čele svedly vyrovnaný souboj sedmadvacetiletá obhájkyně Cantová s o dvanáct let starší Američankou Katherine Comptonovou. Pro titul si nakonec stejně jako loni v Bielesu dojela s náskokem 12 sekund Cantová, Comptonová skončila počtvrté v kariéře druhá. Bronz získala domácí Nizozemka Lucinda Brandová s odstupem 26 sekund za vítězkou.

Dvanáctá Nash na vítězku ztratila 2:55 minuty, mistryně republiky Pavla Havlíková dojela s odstupem více než šesti minut na 27. pozici.

V neděli šampionát vyvrcholí závody mužů do 23 let a elite.

Mistrovství světa v cyklokrosu ve Valkenburgu (Nizozemsko):

Ženy elite:

1. Cantová (Belg.) 49:34, 2. Comptonová (USA) -12, 3. Brandová (Niz.) -26, 4. Majerusová (Luc.) -55, 5. Brandauová (Něm.) -1:26, 6. Keoughová (USA) -1:45, 7. Lechnerová (It.) -1:49, 8. Andersonová (USA) -1:57, 9. Petitová -2:10, 10. Maniová (obě Fr.) -2:38, …12. Nash -2:55, 27. Havlíková (obě ČR) -6:11.

Ženy do 23 let:

1. Richardsová (Brit.) 37:52, 2. Del Carmen Alvaradová (Niz.) -38, 3. Heiglová (Rak.) -1:04, 4. Harndenová (Brit.) -1:24, 5. Nagengastová (Niz.) -1:40, 6. Casasolaová (It.) -1:40, …9. Šafářová -2:03, 17. Mišoňová -4:29, 33. Ungermanová -7:28, 35. Vaníčková (všechny ČR) -8:00.

Junioři:

1. Tulett (Brit.) 41:19, 2. Kopecký (ČR) -22, 3. Kamp (Niz.) -30, 4. Lindner (Něm.) -34, 5. Maher (USA) -35, 6. Ronhaar (Niz.) -36, …21. Schierl -2:47, 24. Ježek -3:02, 30. J. Ťoupalík -4:12, 34. Říman -4:29, 39. Tomášek (všichni ČR) -4:44.