Tři favorité, jeden duhový trikot. V horké časovce ale může překvapit třeba bývalý skokan na lyžích

Petr Havlíček
12. 10. 2016 8:05
Cyklistické mistrovství světa v Kataru pokračuje individuální mužskou časovkou. Karty jsou v ní rozdány jasně: závod má tři hlavní favority, zbytek může jen překvapit. S papírovými předpoklady však můžou zamávat extrémně vysoké teploty.
Nizozemský cyklista Tom Dumoulin se řadí mezi největší favority dnešní individuální časovky na mistrovství světa v Kataru.
Nizozemský cyklista Tom Dumoulin se řadí mezi největší favority dnešní individuální časovky na mistrovství světa v Kataru. | Foto: Reuters

Dauhá – Poslední dobou si sportovní fanoušci zvykají, že se vrcholné akce napříč různými sporty čím dál častěji přesouvají do nových a netradičních dějišť, jejichž jedinou přidanou hodnotou zpravidla bývají petrodolary. Tento trend neminul ani silniční cyklistiku, jejíž světový šampionát letos probíhá v Kataru.

Na Střední východ tato akce zamířila vůbec poprvé v takřka stoleté historii a vyžádala si posunutí z tradičního zářijového na říjnový termín. Přesto se objevily tak trochu očekávané problémy s vysokými teplotami (údajně až 38 stupňů Celsia), jež v úvodních závodech MS přivedly nejednoho sportovce či sportovkyni na pokraj kolapsu.

S extrémními podmínkami se dnes od 12:45 budou prát elitní cyklisté v mužské časovce. Po té týmové, která plnila roli spíše "zahřívacího" rozjezdu, dnes vítěz převezme duhový trikot pro mistra světa po Vasilu Kirijenkovi.

O přední příčky chtěl zabojovat také Leopold König, jemuž ovšem start znemožnila nemoc, Zdeněk Štybar se zase soustředí na nedělní silniční závod. Mezi 69 startujícími se tak nachází jediný Čech, čtyřiadvacetiletý Daniel Turek.

S teplem si musíme poradit. Je to o hlavě, věští Dennis

Cyklisté se vydají na trať ve sportovním centru Lusail a po čtyřiceti kilometrech rovinaté trati dorazí do finiše na umělém ostrově Perla Kataru. V závěru si budou muset poradit z několika ostrými zatáčkami a kruhovými objezdy.

Technické pasáže – stejně jako takřka čtyřicetistupňové teploty – sice možná postaví papírové předpoklady na hlavu, nicméně hlavní favority má závod tři: Tom Dumoulin, Tony Martin a Rohan Dennis.

Právě Dennisovi, rodákovi z jižní Austrálie, by extrémní počasí nemělo dělat takový problém. "Prostě si s tím musíme poradit. Upřímně, je to všechno o hlavě. Sice budeme trpět o něco více, ale na to teplo prostě musíš zapomenout," předeslal šestadvacetiletý jezdec BMC.

Pro Dennise také silně hovoří aktuální forma. Časovku vyhrál na nedávné Eneco Tour, druhý skončil ve stejné disciplíně na závodě Okolo Británie. Na olympiádě v Riu dojel pátý, ale o medaili pravděpodobně přišel výměnou kola po technickém problému.

Martin může vyrovnat rekord v počtu titulů

Stálicí v jízdě proti chronometru zůstává Tony Martin, jemuž se světový šampionát povedlo ovládnout už třikrát. V poslední době sice není tak dominantní jako dříve, ale právě on porazil Dennise ve zmiňované časovce na Okolo Británie.

Jednatřicetiletého Martina navíc žene možnost vyrovnat rekord olympijského vítěze Fabiana Cancellary, jenž duhový trikot získal čtyřikrát, ale do Dauhá už po skončení kariéry nezamířil.

Zakončí Dumoulin bláznivé léto duhovým trikotem?

Možná úplně největším favoritem je však Nizozemec Tom Dumoulin, jenž letos zažívá sezonu nahoru dolů. Na Tour de France nejprve vyhrál 13. etapu a útočil na triumf i v té osmnácté, nakonec ale po ošklivém pádu Starou dámu nedokončil.

Zranění pak ohrožovalo jeho start v olympijské časovce. Zdravotní problémy ale překonal a v Brazílii získal stříbrnou medaili. Od té doby vrhl všechny síly na přípravu na dnešní závod, právě Dumoulinovi by ovšem mohlo přitížit katarské vedro.

Zapomenout ale nelze ani na další vynikající cyklisty. O slovo se budou chtít přihlásit závodníci z Movistaru Alex Dowsett a Jonathan Castroviejo, ve skupince nejlepších startují také Polák Maciej Bodnar nebo Portugalec Nelson Oliveira.

Překvapit by mohl Primož Roglič, jehož jméno si možná pamatuje nejeden příznivec skoků na lyžích. Právě z tohoto zimního odvětví přesedlal šestadvacetiletý Slovinec na cyklistiku a zatím se jedná o povedený přestup, což dokazuje druhé a první místo z individuální časovky na letošním Giru.

Jak budou cyklisté úspěšní ve svém boji se soupeři, časem a vysokými teplotami, můžete sledovat v přímém přenosu na kanálu ČT Sport.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy