Cyklistickou mistryní světa je Dideriksenová, nejlepší Češka Průdková dojela 25.

Aktualizováno 15. 10. 2016 16:17
Dánská cyklistka Amalie Dideriksenová se stala mistryní světa v silničním závodu s hromadným startem. Nejlepší Češka Barbora Průdková zajela 25. čas.
Barbora Průdková zajela 25. nejlepší čas.
Barbora Průdková zajela 25. nejlepší čas. | Foto: Dalibor Sosna

Dauhá - Mistryní světa v silničním závodu s hromadným startem se stala dánská cyklistka Amalie Dideriksenová. Až do cíle udržela tempo s nejlepšími Barbora Průdková a obsadila 25. místo. Druhá česká závodnice na startu v Dauhá Nikola Nosková závod nedokončila.

Rozhodl závěrečný spurt

Teprve dvacetiletá Dideriksenová triumfovala po více než 134 kilometrech v hromadném spurtu před hlavní favoritkou Kirsten Wildovou z Nizozemska a navázala na dva světové tituly mezi juniorkami z let 2013 a 2014. Bronz získala v těsném finiši Finka Lotta Lepistöová, hned za ní skončila obhájkyně zlata Britka Lizzie Deignanová.

Dideriksenová vybojovala v závodu s hromadným startem, který ženy jezdí na MS od roku 1958, první medaili pro Dánsko. "Asi jsem překvapila úplně všechny. Vyhrála jsem dvakrát jako juniorka a tohle byl samozřejmě další můj cíl. Je to pro mě obrovský úspěch a mám z toho vítězství a duhového trikotu hroznou radost," řekla v cíli vítězka.

Vše přitom v závěru hrálo do karet favorizované Wildové, které po celý závod pomáhala silná nizozemská sestava a připravila jí i dobrou pozici do finiše. Wildová sice musela měnit v průběhu závodu kolo, ale do cíle bylo v tu chvíli daleko a bez problémů se dotáhla na peloton.

V závěru se zdálo, že Nizozemka bude mít nejvíce sil, ale Dideriksenová byla nakonec o maličko rychlejší. "Věděla jsem, že jsem dobrá sprinterka, ale přece jen je to něco jiného jít do spurtu po tak dlouhé trati. Bylo jasné, že to Nizozemky takhle rozjedou pro Wildovou. Tvrdě jsem bojovala o pozici a věděla, že se musím udržet v čele, abych pak mohla zaútočit," uvedla Dideriksenová. "V jednom z okruhů jsem měla malý karambol, ale kolegyně z týmu mi pomohly zpátky. Jely skvěle," ocenila novopečená světová šampionka.

Mistrovství světa v silniční cyklistice v Dauhá - závod s hromadným startem:

Ženy (134,5 km): 1. Dideriksenová (Dán.) 3:10:27, 2. Wildová (Niz.), 3. Lepistöová (Fin.), 4. Deignanová (Brit.), 5. Bastianelliová (It.), 6. Fournierová (Fr.), 7. Hoskingová (Austr.), 8. Gutierrezová (Šp.), 9. Numainvilleová (Kan.), 10. D'Hoooreová (Belg.) všechny stejný čas, ...25. Průdková -4, Nosková (obě ČR) nedokončila.