Cyklista zabil ministrovi kočku. Zaplatí čtyři tisíce eur

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 2. 2023 14:13
Italský profesionální cyklista Antonio Tiberi dostal u soudu pokutu 4000 eur (94 tisíc korun) za to, že vzduchovou puškou zastřelil kočku. Ta patřila ministrovi státu San Marino, kde jednadvacetiletý jezdec žije.
Antonio Tiberi
Antonio Tiberi | Foto: Profimedia

Tiberi zastřelil sousedovi kočku loni v červnu. Podle listu Gazzetta dello Sport si bývalý juniorský mistr světa v časovce zkoušel novou vzduchovku střelbou z okna.

Sedmý muž z nedávného závodu Kolem SAE u soudu přiznal, že nejprve mířil na dopravní značky a poté vystřelil na kočku.

"Musím přiznat, že jsem se hloupě a nevědomě snažil trefit kočku a ke svému velkému překvapení jsem ji opravdu zasáhl," řekl kolega českého cyklisty Mathiase Vacka z týmu Trek-Segafredo.

"Vůbec jsem neměl v úmyslu to zvíře zabít, vlastně jsem si myslel, že zbraň není smrtící," doplnil.

Kočka patřila Federicu Pedinimu Amatimu, ministrovi cestovního ruchu a pošt San Marina a bývalé hlavě tohoto malého státu obklopeného Itálií.

"Ta kočka nikoho neobtěžovala. Byla s námi mnoho let a moje tříletá dcera Lucia ji milovala. Nemůžete zabít mazlíčka a vyváznout z toho s pokutou 4000 eur," řekl listu Corriere della Sera Pedini Amati.

Politik požaduje, aby už Tiberi nesměl mít v San Marinu bydliště. "Oceňuju, že se přiznal. Zároveň si myslím, že bychom neměli udělovat právo pobytu takovým lidem," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy