Ze dna až na Tour. Už stačilo, je čas na nové výzvy, řekl loučící se cyklista Vakoč

ČTK ČTK
12. 10. 2021 17:28
Devětadvacetiletý cyklista Petr Vakoč se rozhodl po sezoně ukončit silniční kariéru. Jezdec stáje Alpecin-Fenix to oznámil ve videovzkazu pro média. Přiznal, že po letošním návratu na Tour de France mu schází touha pokračovat. Nyní se chce věnovat studiu psychologie a předávat své zkušenosti dál. S profesionálním pelotonem se rozloučí při středečním závodu Giro del Veneto v Itálii.
Petr Vakoč.
Petr Vakoč. | Foto: Alexandr Kliment

"Po dlouhém a důkladném rozhodování jsem dospěl k tomu, že je čas vydat se vstříc novým výzvám," řekl Vakoč, jenž před angažmá ve stáji Alpecin-Fenix hájil barvy týmu Deceuninck-Quick Step. "O tom, že budu součástí dvou těch vůbec nejúspěšnějších cyklistických týmů, o tom se mi ani nesnilo. Vyhrál jsem velké závody a u nespočtu týmových vítězství jsem byl součástí a podílel se na nich. Je to něco, za co jsem ohromně vděčný a ohromně si toho vážím," uvedl.

Do profesionálního pelotonu se dokázal vrátit i po srážce s kamionem při tréninku v Jihoafrické republice v lednu 2018. "Po zraněních, která jsem tam utrpěl, bylo mým snem nejen vrátit se do normálního života, ale vrátit se zpátky na tu nevyšší úroveň cyklistiky a opět závodit na Tour de France," popsal svou motivaci při roční léčbě po karambolu, při němž utrpěl mimo jiné zlomeninu šesti obratlů.

Sen si splnil letos. "To, že jsem se vůbec vrátil na Tour, považuju za své největší vítězství. Byla pro mě úžasným zážitkem, vůbec mě nenapadlo, že vyhrajeme dvě etapy a budeme bránit žlutý trikot, a užil jsem si každou vteřinu," přiznal.

Po skončení nejslavnějšího závodu ale došel k přesvědčení, že je čas skončit. "Uvědomil jsem si, že mi tělo dává jasné signály, že je načase zpomalit, které jsem už delší dobu přehlížel," konstatoval.

Nyní chce prozkoumat nové možnosti, které mu život nabídne. "Rozhodně se nechystám pověsit kolo na hřebík, budu dál jezdit hodně. Rád bych závodil trochu v terénu, tedy tam, kde to pro mě před lety všechno začalo. Zároveň budu pokračovat ve studiu psychologie a rád bych také své zkušenosti v této oblasti předával dál," řekl a dodal, že chce dál studovat i výživu a aplikovat vše do praxe.

S cyklistkou Vakoč začínal v Dukle Praha. V roce 2014 zamířil do tehdejšího týmu Omega Pharma-Quick Step, za který závodil šest let a v jehož barvách si připsal i premiérový start na Tour de France a na Giru d'Italia. Poslední dvě sezony strávil ve stáji Alpecin-Fenix. K jeho největším úspěchům patří triumf v závodu Brabantský šíp z roku 2016, o rok později skončil při obhajobě prvenství druhý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy