Ze dna až na Tour. Už stačilo, je čas na nové výzvy, řekl loučící se cyklista Vakoč

ČTK ČTK
12. 10. 2021 17:28
Devětadvacetiletý cyklista Petr Vakoč se rozhodl po sezoně ukončit silniční kariéru. Jezdec stáje Alpecin-Fenix to oznámil ve videovzkazu pro média. Přiznal, že po letošním návratu na Tour de France mu schází touha pokračovat. Nyní se chce věnovat studiu psychologie a předávat své zkušenosti dál. S profesionálním pelotonem se rozloučí při středečním závodu Giro del Veneto v Itálii.
Petr Vakoč.
Petr Vakoč. | Foto: Alexandr Kliment

"Po dlouhém a důkladném rozhodování jsem dospěl k tomu, že je čas vydat se vstříc novým výzvám," řekl Vakoč, jenž před angažmá ve stáji Alpecin-Fenix hájil barvy týmu Deceuninck-Quick Step. "O tom, že budu součástí dvou těch vůbec nejúspěšnějších cyklistických týmů, o tom se mi ani nesnilo. Vyhrál jsem velké závody a u nespočtu týmových vítězství jsem byl součástí a podílel se na nich. Je to něco, za co jsem ohromně vděčný a ohromně si toho vážím," uvedl.

Do profesionálního pelotonu se dokázal vrátit i po srážce s kamionem při tréninku v Jihoafrické republice v lednu 2018. "Po zraněních, která jsem tam utrpěl, bylo mým snem nejen vrátit se do normálního života, ale vrátit se zpátky na tu nevyšší úroveň cyklistiky a opět závodit na Tour de France," popsal svou motivaci při roční léčbě po karambolu, při němž utrpěl mimo jiné zlomeninu šesti obratlů.

Sen si splnil letos. "To, že jsem se vůbec vrátil na Tour, považuju za své největší vítězství. Byla pro mě úžasným zážitkem, vůbec mě nenapadlo, že vyhrajeme dvě etapy a budeme bránit žlutý trikot, a užil jsem si každou vteřinu," přiznal.

Po skončení nejslavnějšího závodu ale došel k přesvědčení, že je čas skončit. "Uvědomil jsem si, že mi tělo dává jasné signály, že je načase zpomalit, které jsem už delší dobu přehlížel," konstatoval.

Nyní chce prozkoumat nové možnosti, které mu život nabídne. "Rozhodně se nechystám pověsit kolo na hřebík, budu dál jezdit hodně. Rád bych závodil trochu v terénu, tedy tam, kde to pro mě před lety všechno začalo. Zároveň budu pokračovat ve studiu psychologie a rád bych také své zkušenosti v této oblasti předával dál," řekl a dodal, že chce dál studovat i výživu a aplikovat vše do praxe.

S cyklistkou Vakoč začínal v Dukle Praha. V roce 2014 zamířil do tehdejšího týmu Omega Pharma-Quick Step, za který závodil šest let a v jehož barvách si připsal i premiérový start na Tour de France a na Giru d'Italia. Poslední dvě sezony strávil ve stáji Alpecin-Fenix. K jeho největším úspěchům patří triumf v závodu Brabantský šíp z roku 2016, o rok později skončil při obhajobě prvenství druhý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy