Český šampion slyšel albánskou hymnu. Vacek ovládl na ME časovku juniorů

Aktualizováno 24. 8. 2020 18:51
Český reprezentant Jan Bárta obsadil na mistrovství Evropy v silniční cyklistice deváté místo v časovce. Pro titul si ve francouzském Plouay dojel Švýcar Stefan Küng před domácím Rémim Cavagnou a Belgičanem Victorem Campenaertsem. Osmnáctiletý český talent Mathias Vacek se stal mistrem Evropy v kategorii juniorů.

Mezi muži do 23 let skončil Jakub Otruba devátý při triumfu Nora Andrease Leknessunda. Na ženském trůnu vystřídala Nizozemku Ellen van Dijkovou, která skončila druhá, krajanka Anna van der Breggenová.

Pětatřicetiletý Bárta, který dosáhl v souboji s časomírou na bronz na loňských Evropských hrách, měl na vítěze ztrátu minutu a 44 sekund.

Bývalému úspěšnému dráhaři Küngovi vyšel závod na výbornou. Cavagna byl o více než čtvrt minuty pomalejší, Campenaerts ztratil ještě o čtyři sekundy navíc. Bronzový Belgičan zvítězil v letech 2017 a 2018, v roce 2016 skončil druhý. V Plouay startoval světový rekordman v hodinovce Campenaerts i přesto, že si nedávno při pádu na Czech Cycling Tour poranil obratle. Etapový závod ale dokončil a s trhlinami v oblasti bederní páteře může dál jezdit.

Talentovaný Vacek byl považován za jednu z hlavních medailových nadějí v dvacetičlenném výběru reprezentačního trenéra Tomáše Konečného. Loni na ME v nizozemském Alkmaaru dojel šestý v závodě s hromadným startem, nyní dosáhl životního úspěchu.

Ceremoniál poněkud pokazila nedbalost francouzských pořadatelů, kteří omylem Vackovi pustili albánskou hymnu:

"Na tento závod jsem se připravoval celou sezonu, věděl jsem, že časovku mohu zajet dobře. Už když jsem si trať projížděl, tak se mi líbila profilem nahoru a dolů. Bylo to těžké, ale měl jsem dobré nohy a jsem strašně rád, že to vyšlo. Rozhodovalo se v první polovině, druhá byla spíše ve sjezdu a tam už se toho moc nahnat nedalo," řekl pro svazový web Vacek.

Ve Francii ho čeká v pátek závod s hromadným startem. "Pro hlavu je to zlato výborná motivace. Závod také nebude jednoduchý, není moc dlouhý a myslím, že se pojede rychle hned od startu. Myslím, že můžu vyhrát i ten páteční závod," doplnil odhodlaně Vacek.

"Bomba!" okomentoval Konečný na facebookovém profilu Vackovo zlato. "Byla to hodně technická časovka s plno zatáčkami. Hned od startu ale Mathias nasadil skvělé tempo a bylo vidět, že nohy mu jedou. Rozhodovalo se v první polovině, kde to bylo více do kopce. Na mezičasu měl k dobru půl minuty a to jsem věděl, že bude vše dobré," podotkl Konečný.

Jezdci všech kategorií jeli v Plouay časovku na trati o délce 25,6 kilometru. Vacek ji absolvoval v čase 32:39, druhý Němec Marco Brenner na něho ztratil čtyři sekundy. O dalších 14 sekund zpět zůstal Ital Lorenzo Milesi. Sedmé místo obsadil další český závodník Pavel Bittner, jemuž chybělo na bronz 52 sekund.

Vysoko pomýšlel i Otruba, jemuž se ve čtvrtek v Mladé Boleslavi podařilo na mistrovství republiky završit domácí zlatý hattrick. Loni i předloni skončil v první desítce. Po čtvrtém místě z roku 2018 z Brna si ale i tentokrát lehce pohoršil. Na 9. místě zaostal za medailí o více než tři čtvrtě minuty. Leknessund vyhrál v čase 30:58 před Švýcarem Stefanem Bisseggerem a Ilanem Van Wilderem z Belgie.

Závod žen je součástí ME od roku 2016 a od té doby vládla Van Dijková. Při jejích čtyřech titulech byla Van der Breggenová třikrát na pódiu - dvakrát stříbrná (2016 a 2018) a jednou bronzová (2017). Tentokrát se mistryně Evropy ze silničního závodu z roku 2016 dočkala už i zlata. Trať absolvovala v čase 34:04 a o více než půlminutu rychleji než obhájkyně prvenství. Bronz získala Švýcarka Marlen Reusserová. Češky nestartovaly.

Ranní boje o medaile mezi juniorkami, které program šampionátu odstartovaly, opanovala další Nizozemka Elise Uijenová, Kristýna Burlová byla čtrnáctá. Burlová startovala mezi 24 juniorkami jako jediná Češka, na vítězku měla manko téměř tři a půl minuty.

Závod žen do 23 let se jel bez české účasti a ovládly ho Němky. Hannah Ludwigová zvítězila v čase 35:53 o 25 sekund před krajankou Franziskou Kochovou, bronz získala Polka Marta Jaskulská.

Mistrovství Evropy v silniční cyklistice v Plouay (Francie) - časovka (25,6 km):

Muži elite: 1. Küng (Švýc.) 30:18, 2. Cavagna (Fr.) -18, 3. Campenaerts (Belg.) -22, 4. Dowsett (Brit.) -1:04, 5. Affini (It.) -1:16, 6. Tratnik (Slovin.) -1:27, …9. Bárta (ČR) -1:44.

Muži do 23 let: 1. Leknessund (Nor.) 30:58, 2. Bissegger (Švýc.) -23, 3. Van Wilder (Belg.) -28, …9. Otruba -1:16, 26. Petr Kelemen (oba ČR) -2:59.

Ženy do 23 let: 1. Ludwigová 35:53, 2. Kochová (obě Něm.) -25, 3. Jaskulská (Pol.) -1:19.

Junioři: 1. Vacek (ČR) 32:39, 2. Brenner (Něm.) -4, 3. Milesi (It.) -18, …7. Bittner (ČR) -1:10.

Juniorky: 1. Uijenová (Niz.) 37:25, …14. Burlová (ČR) -3:28.

Ženy elite: 1. Van der Breggenová 34:04, 2. Van Dijková (obě Niz.) -31, 3. Reusserová (Švýc.) -59, 4. Brennauerová (Něm.) -1:14, 5. Bussiová (It.) -1:33, 6. Labousová (Fr.) -1:44.