Contadora nemám rád, ani si nedá šampaňské. Však si s ním v Treku užijí, říká končící Tiňkov

ČTK ČTK
5. 10. 2016 15:18
Stáj Tinkoff po této sezoně nadobro končí. Rozpustit se ji rozhodl sám majitel Oleg Tiňkov, kterého k tomu přiměl stav současné profesionální cyklistiky. Po posledním závodě sezony v Lombardii se ruský podnikatel pustil do bilancování. Alberto Contador by podle něj už měl skončit, UCI je k ničemu a měla by předat otěže nad profesionální cyklistikou ASO. Nevyloučil ani, že v případě příhodné konstelace se do cyklistiky, za kterou utratil přes miliardu korun, jednou vrátí.
Tour de France 2016: Alberto Contador (Tinkoff)
Tour de France 2016: Alberto Contador (Tinkoff) | Foto: Reuters

Milán – Ruský podnikatel Oleg Tiňkov, jenž se již dříve rozhodl skončit po této sezoně s podporou stáje Tinkoff a utnout své působení v cyklistice, svého kroku ani s odstupem času nelituje. Důvodem je nepořádek, který v ní podle jeho názoru přetrvává. Viní z něho Mezinárodní cyklistickou unii (UCI).

Jako majitel týmu se osmačtyřicetiletý Tiňkov rozloučil s cyklistikou v sobotním závodu Kolem Lombardie, kterým skončil letošní seriál WorldTour.

UCI dělá ho...

"Věděl jsem dlouho, že ten konec přichází, takže emoce nebyly nijak silné. Na Tour de France to bylo emotivní, když jsem věděl, že jde o mou poslední Tour. Ale když budu zcela upřímný – odchodu absolutně nelituju. A mé rozhodnutí podpořily všechny ty události, které se odehrály v posledních měsících. V cyklistice není transparentnost, jen nepořádek," řekl Tiňkov, do jehož týmu patří i Roman Kreuziger.

Domnívá se, že budoucnost WorldTour je i proto velmi nejistá. "Podívejte se na to, co za nepořádek přineslo zredukování na 17 týmů, nebo na zmatek ohledně časovky týmů na mistrovství světa, kde pojede jen pár družstev. Nebo dokonce to, co se stalo na Vueltě, kde se rozhodli neuplatnit diskvalifikace za dojetí etapy po časovém limitu, přestože ti jezdci dokončili etapu hodinu po vítězi," vypočítal Tinkoff.

"Někteří lidé si myslí, že jsou to jen nepodstatné problémy. Ale pro ilustraci toho rozhodnutí na Vueltě se na to podívejme tak, že kdyby k té diskvalifikaci došlo, měli bychom v závodě nadále pět jezdců, zatímco Chris Froome (celkově druhý v cíli) by zůstal v pelotonu sám. Možná bychom pak třeba vyhráli týmovou klasifikaci WorldTour, než abychom skončili druzí za Movistarem," řekl Tiňkov.

Uvedené případy jsou podle něho příkladem špatného managementu celého sportu. "I když cyklistiku opouštím, jsem z toho rozzuřený. Za ten nepořádek je zodpovědná UCI, která s tím nic nedělá. Oni celkově dělají h...o," prohlásil Tiňkov.

Contador by měl skončit, je nudný

Věří, že kontrolu převezme Amaury Sport Organisation (ASO), jež pořádá Tour de France, Vueltu i další akce. "V managementu profesionální cyklistiky nevidím pro UCI místo. ASO by měla vytvořit profiligu, něco, jako je basketbalová NBA. A zpoplatnit přenosy z ní. Státní socialistické kanály ve Francii, Španělsku a Itálii už ji propagovaly dost dlouho."

Fanoušky tím podle něj cyklistika neztratí. "Miliony lidí milují cyklistiku a vždy budou. Mnoho z nich si za přenosy zaplatí a profitovat z toho budou všichni. Cyklistika bude mnohem větší, lepší a hezčí na sledování, když se stane skutečným byznysem," řekl Tiňkov.

Zatímco byly veřejně známé jeho neshody se Slovákem Peterem Saganem v minulém roce, které však vyřešili hodinovým rozhovorem mezi čtyřma očima, Tiňkov nyní přiznal, že mu leží v žaludku hlavně Španěl Alberto Contador, sedminásobný vítěz Grand Tours (Giro, Tour a Vuelta).

"Respektuji ho jako jezdce za výsledky z minulosti, ale jinak ho nemám rád. A kromě Španělů ho nemá ráda ani většina jezdců z týmu. Myslím, že ve stáji Trek si s ním užijí své. Měl by skončit, už není dost silný. A může zapomenout na to, že by ještě vyhrál Grand Tour. Nevzal jsem ho ani na rozlučkovou party. Když nemohl jet závod v Lombardii, tak jsem mu řekl, až je radši doma, když je nemocný. Stejně je nudný a nikdy si s námi nedá ani šampaňské. Na rozdíl od Sagana, který je v pohodě," řekl Tiňkov.

Do cyklistiky investoval 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). "Ale nelze říct, že jsem je vyhodil, protože lidé v Evropě teď znají mou značku. I kdybych měl stroj času, ty peníze bych do toho dal znovu. Miluju cyklistiku, jen jsem z toho všeho teď unavený. Ale jednoho dne se mohu vrátit," uvedl Tiňkov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy