Contadora nemám rád, ani si nedá šampaňské. Však si s ním v Treku užijí, říká končící Tiňkov

ČTK ČTK
5. 10. 2016 15:18
Stáj Tinkoff po této sezoně nadobro končí. Rozpustit se ji rozhodl sám majitel Oleg Tiňkov, kterého k tomu přiměl stav současné profesionální cyklistiky. Po posledním závodě sezony v Lombardii se ruský podnikatel pustil do bilancování. Alberto Contador by podle něj už měl skončit, UCI je k ničemu a měla by předat otěže nad profesionální cyklistikou ASO. Nevyloučil ani, že v případě příhodné konstelace se do cyklistiky, za kterou utratil přes miliardu korun, jednou vrátí.
Tour de France 2016: Alberto Contador (Tinkoff)
Tour de France 2016: Alberto Contador (Tinkoff) | Foto: Reuters

Milán – Ruský podnikatel Oleg Tiňkov, jenž se již dříve rozhodl skončit po této sezoně s podporou stáje Tinkoff a utnout své působení v cyklistice, svého kroku ani s odstupem času nelituje. Důvodem je nepořádek, který v ní podle jeho názoru přetrvává. Viní z něho Mezinárodní cyklistickou unii (UCI).

Jako majitel týmu se osmačtyřicetiletý Tiňkov rozloučil s cyklistikou v sobotním závodu Kolem Lombardie, kterým skončil letošní seriál WorldTour.

UCI dělá ho...

"Věděl jsem dlouho, že ten konec přichází, takže emoce nebyly nijak silné. Na Tour de France to bylo emotivní, když jsem věděl, že jde o mou poslední Tour. Ale když budu zcela upřímný – odchodu absolutně nelituju. A mé rozhodnutí podpořily všechny ty události, které se odehrály v posledních měsících. V cyklistice není transparentnost, jen nepořádek," řekl Tiňkov, do jehož týmu patří i Roman Kreuziger.

Domnívá se, že budoucnost WorldTour je i proto velmi nejistá. "Podívejte se na to, co za nepořádek přineslo zredukování na 17 týmů, nebo na zmatek ohledně časovky týmů na mistrovství světa, kde pojede jen pár družstev. Nebo dokonce to, co se stalo na Vueltě, kde se rozhodli neuplatnit diskvalifikace za dojetí etapy po časovém limitu, přestože ti jezdci dokončili etapu hodinu po vítězi," vypočítal Tinkoff.

"Někteří lidé si myslí, že jsou to jen nepodstatné problémy. Ale pro ilustraci toho rozhodnutí na Vueltě se na to podívejme tak, že kdyby k té diskvalifikaci došlo, měli bychom v závodě nadále pět jezdců, zatímco Chris Froome (celkově druhý v cíli) by zůstal v pelotonu sám. Možná bychom pak třeba vyhráli týmovou klasifikaci WorldTour, než abychom skončili druzí za Movistarem," řekl Tiňkov.

Uvedené případy jsou podle něho příkladem špatného managementu celého sportu. "I když cyklistiku opouštím, jsem z toho rozzuřený. Za ten nepořádek je zodpovědná UCI, která s tím nic nedělá. Oni celkově dělají h...o," prohlásil Tiňkov.

Contador by měl skončit, je nudný

Věří, že kontrolu převezme Amaury Sport Organisation (ASO), jež pořádá Tour de France, Vueltu i další akce. "V managementu profesionální cyklistiky nevidím pro UCI místo. ASO by měla vytvořit profiligu, něco, jako je basketbalová NBA. A zpoplatnit přenosy z ní. Státní socialistické kanály ve Francii, Španělsku a Itálii už ji propagovaly dost dlouho."

Fanoušky tím podle něj cyklistika neztratí. "Miliony lidí milují cyklistiku a vždy budou. Mnoho z nich si za přenosy zaplatí a profitovat z toho budou všichni. Cyklistika bude mnohem větší, lepší a hezčí na sledování, když se stane skutečným byznysem," řekl Tiňkov.

Zatímco byly veřejně známé jeho neshody se Slovákem Peterem Saganem v minulém roce, které však vyřešili hodinovým rozhovorem mezi čtyřma očima, Tiňkov nyní přiznal, že mu leží v žaludku hlavně Španěl Alberto Contador, sedminásobný vítěz Grand Tours (Giro, Tour a Vuelta).

"Respektuji ho jako jezdce za výsledky z minulosti, ale jinak ho nemám rád. A kromě Španělů ho nemá ráda ani většina jezdců z týmu. Myslím, že ve stáji Trek si s ním užijí své. Měl by skončit, už není dost silný. A může zapomenout na to, že by ještě vyhrál Grand Tour. Nevzal jsem ho ani na rozlučkovou party. Když nemohl jet závod v Lombardii, tak jsem mu řekl, až je radši doma, když je nemocný. Stejně je nudný a nikdy si s námi nedá ani šampaňské. Na rozdíl od Sagana, který je v pohodě," řekl Tiňkov.

Do cyklistiky investoval 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). "Ale nelze říct, že jsem je vyhodil, protože lidé v Evropě teď znají mou značku. I kdybych měl stroj času, ty peníze bych do toho dal znovu. Miluju cyklistiku, jen jsem z toho všeho teď unavený. Ale jednoho dne se mohu vrátit," uvedl Tiňkov.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy