Chyběl jen kousek. Štybar v úniku útočil na Giru na vítězství, kilometr před cílem byl ale dostižen

16. 5. 2018 17:44
Britský cyklista Simon Yates si po druhém etapovém triumfu upevnil celkové vedení.
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: ČTK

Osimo - Britský cyklista Simon Yates vybojoval na Giru d'Italia po útoku v závěru 11. etapy druhý etapový vavřín a upevnil si růžový trikot lídra. V prudkém stoupání do cíle porazil o dvě sekundy obhájce titulu Toma Dumoulina a v průběžném pořadí zvýšil svůj náskok před nizozemským soupeřem na 47 sekund.

Pět kilometrů před cílem se o útok pokusil i český reprezentant Zdeněk Štybar, s nímž se na kostkách dopředu vydal Tim Wellens, a peloton se roztrhal. Yatesovi pomáhal rozjíždět stíhací jízdu i další Čech Roman Kreuziger a zhruba kilometr před cílem byli uprchlíci dostiženi. V závěrečném stoupání s až šestnáctiprocentním sklonem zabral Yates a všechny setřásl.

Kreuziger dorazil do cíle na 22. místě se ztrátou 36 sekund za vítězným stájovým kolegou. Štybar ztratil 2:24 minuty a dojel na 57. příčce.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 11. etapa (Assisi - Osimo, 156 km):

1. S. Yates (Brit./Michelton-Scott) 3:25:53 hod., 2. Dumoulin (Niz./Sunweb) -2, 3. Formolo (It./Bora-hansgrohe) -5, 4. Geniez (Fr./AG2R), 5. Pozzovivo (It./Bahrajn-Merida), 6. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe), 7. Pinot (Fr./Groupama-FDJ) všichni -8, 8. Schachmann (Něm./Quick-Step Floors) -11, 9. Dennis (Austr./BMC) -18, 10. Aru (It./SAE Team Emirates)-21, …22. Kreuziger (ČR/Mitchelton-Scott) -36, 57. Štybar (ČR/Quick-Step) -2:24, 147. Hirt (ČR/Astana) -12:50.

Průběžné pořadí: 1. S. Yates 47:08:21, 2. Dumoulin -47, 3. Pinot -1:04, 4. Pozzovivo -1:18, 5. Carapaz (Ekv./Movistar) -1:56, 6. Bennett (N. Zél./LottoNL-Jumbo) -2:09, 7. Dennis -2:36, 8. Bilbao (Šp./Astana) -2:54, 9. Konrad -2:55, 10. Aru -3:10, …55. Kreuziger -43:28, 60. Hirt -47:12, 103. Štybar -1:37:40.