Černý byl v časovce na Giru pátý, Almeida zvýšil vedení

17. 10. 2020 17:11
Cyklista Josef Černý dojel pátý v časovce na Giru d'Italia a o jedno místo vylepšil výsledek z úvodní jízdy proti chronometru v Palermu. Stejně jako před dvěma týdny vyhrál italský mistr světa Filippo Ganna. Šestý skončil držitel růžového trikotu Joao Almeida z Portugalska a po 14. etapě ještě zvýšil své průběžné vedení.
Josef Černý
Josef Černý | Foto: ČTK

Mistr republiky Černý na 34 kilometrech mezi městy Conegliano a Valdobbiadene potvrdil příslušnost k časovkářské elitě. Sedmadvacetiletý člen týmu CCC byl po dojezdu do cíle první, ale sotva se usadil na místo pro lídra před televizními kamerami, vymazal jeho čas dvojnásobný mistr světa Rohan Dennis.

Ani Australan nevydržel ve vedení dlouho, protože stejně jako předminulou sobotu deklasoval soupeře Ganna. Světový šampion z Imoly zajel čas 42:40 a připsal si třetí vítěznou etapu na letošním Giru.

Druhý Dennis na svého kolegu z týmu Ineos ztratil 26 sekund. Třetí skončil s odstupem 1:09 minuty Američan Brandon McNulty, jehož výborná časovka katapultovala na čtvrté místo celkového pořadí. Dvě sekundy za McNultym byl čtvrtý Belgičan Thomas De Gendt a dalších pět sekund ztratil Černý.

Pražský rodák prohrál se šampionem Gannou o 1:16 minuty a sedm sekund mu chybělo k pomyslným stupňům vítězů. I tak si po dvou šestých místech na loňském a letošním Giru připsal nejlepší výsledek na Grand Tour. V průběžném pořadí se posunul na 86. pozici.

Možný útok rivalů na růžový dres suverénně odvrátil Almeida, jenž dojel šestý půldruhé minuty za Gannou. Svůj náskok před Nizozemcem Wilcem Keldermanem, který byl dnes devátý, díky tomu zvýšil na 56 sekund.

V neděli čeká dvaadvacetiletého debutanta na Grand Tour těžká horská zkouška v 15. etapě, jež končí po 185 km výstupem do horského střediska Piancavallo. Další náročná stoupání jsou na programu v následujícím závěrečném týdnu Gira.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 14. etapa (časovka jednotlivců Conegliano - Valdobbiadene, 34,1 km):

1. Ganna (It./Ineos Grenadiers) 42:40, 2. Dennis (Austr./Ineos Grenadiers) -26, 3. McNulty (USA/SAE Team Emirates) -1:09, 4. De Gendt (Belg./Lotto-Soudal) -1:11, 5. Černý (ČR/CCC) -1:16, 6. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step) -1:31, 7. Kangert (Est./EF Pro Cycling) -1:33, 8. Castroviejo (Šp./Ineos Grenadiers) -1:44, 9. Kelderman (Niz./Sunweb) -1:47, 10. Tratnik (Slovin./Bahrajn-McLaren) -2:00.

Průběžné pořadí:

1. Almeida 54:28:09, 2. Kelderman -56, 3. Bilbao (Šp./Bahrajn-McLaren) -2:11, 4. McNulty -2:23, 5. V. Nibali (It./Trek-Segafredo) -2:30, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -2:33, 7. Pozzovivo (It./NTT) -2:33, 8. Masnada (It./Deceuninck-Quick Step) -3:11, 9. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -3:17, 10. Hindley (Austr./Sunweb) -3:33, …86. Černý -1:50:34.