Biker Kulhavý si v Austrálii dojel pro světové stříbro

9. 9. 2017 8:01
Biker Jaroslav Kulhavý si dojel pro další velký úspěch kariéry. Na světovém šampionátu pokořil obhájce druhého místa z Nového Města na Moravě jen Švýcar Nino Schurter.
Jaroslav Kulhavý.
Jaroslav Kulhavý. | Foto: Milan Kammermayer

Cairns - Jaroslav Kulhavý obsadil na mistrovství světa na horských kolech v olympijské disciplíně cross country druhé místo.

Olympijský vítěz z Londýna nestačil v australském Cairns jen na suveréna letošní sezony Nina Schurtera ze Švýcarska, na něhož ztratil sedm vteřin. Ten tak zkompletoval zlatý hattrick po předchozích triumfech v Andoře a loni v Novém Městě na Moravě.

Dvaatřicetiletý Kulhavý rovněž obhájil svou pozici z loňského šampionátu na domácí půdě. Z individuálních závodů této disciplíny, v níž se stal v roce 2012 olympijským vítězem a loni v Riu dojel druhý, má ve sbírce již třetí stříbro. Před šesti lety vybojoval světový titul.

Rozhodlo se v posledním okruhu, kdy z dlouho vedoucí tříčlenné skupiny vystřelil Schurter a dojel si pro rekordní šestý titul mistra světa. Kulhavý si s přehledem poradil v boji o stříbro s dalším Švýcarem Thomasem Litscherem.

Kulhavý šel hned v zaváděcím okruhu do čela a diktoval tempo. "Naštěstí se povedlo to, co jsem chtěl. Věděl jsem, že musím být po startu v první pětce, jinak by to bylo těžký. Lehce se to pak rozpojí a těžko dojíždí. Jsem rád, že se to podařilo," uvedl pro server mtbs.cz.

Hlavní favorit Schurter kontroloval situaci ze třetí příčky a záhy dýchal českému bikerovi na záda. Po prvním ze sedmi celých kol je ve vedoucí skupině, která si vybudovala dvacetivteřinový náskok, doplňovali Brazilec Henrique Avancini a Francouz Maxime Marotte.

O kolo později měli sice Kulhavý se Schurterem sami v čele 18 vteřin k dobru, ale postupně se k nim dotáhl Litscher a na chvilku také znovu Avancini, než znovu odpadl. Trio v čele se vzdalovalo soupeřům a bylo zřejmé, že někoho z nich mohou o medaili připravit jen technické potíže. Na ně ale nedošlo, Schurter vyhrál před Kulhavým o sedm vteřin, Litscher ztratil 15 vteřin.

"Musel jsem na to během závodu myslet, že mám kolem sebe dva Švýcary. Občas si mě tam chtěli rozhodit. Ale na Litschera jsem si věřil, nesměl jsem ho pustit před sebe do sjezdu. Byl to opět souboj mezi mnou a Ninem. Spokojený jsem jen částečně, chtěl jsem ho porazit," prohlásil Kulhavý.

"Bylo to opravdu těžké. Jarda byl dnes hodně silný a zajel fantastický závod," ocenil svého dlouholetého rivala úřadující olympijský šampion Schurter. "Naštěstí na konci neměl takovou výbušnost jako já. Povedlo se mi ujet a vyhrál jsem," komentoval rozhodující fázi závodu.

Pro jednatřicetiletého Schurtera čerstvý titul znamená, že se v pořadí šampionů osamostatnil od francouzské hvězdy Juliena Absalona, který dnes skončil sedmý. Schurter má šest zlatých medailí a dvě stříbra, Absalon vyhrál pětkrát, byl rovněž dvakrát druhý a navíc jednou třetí.

"Šestý titul je neskutečný, nemohu tomu sám uvěřit. Hrozně si to užívám. Letos do sebe všechno neuvěřitelně zapadlo," pochvaloval si Schurter, který popáté v kariéře vyhrál Světový pohár, přičemž opanoval všech šest závodů seriálu.

Dalším dvěma českým reprezentantům se nedařilo. Jan Škarnitzl skončil jednatřicátý, Janu Nesvadbovi patří 40. příčka. "Je to docela dost za očekáváním. Já to ale tušil. Na tohle nemám. Sjezdy dobrý, ale ve výjezdech jsem se trápil. Padal jsem a chytal jsem díry, nešlo mi to," přiznal Škarnitzl.

Mistrovství světa horských kol v Cairns (Austrálie) - cross country:

Muži (31,7 km): 1. Schurter (Švýc.) 1:27:44, 2. Kulhavý (ČR) -7, 3. Litscher (Švýc.) -15, 4. Avancini (Braz.) -1:04, 5. Fumic (Něm.) -1:11, 6. L. Flückiger (Švýc.) -1:13, 7. Absalon -1:25, 8. Marotte (oba Fr.) -1:34, 9. McConnell (Austr.) -1:54, 10. Indergand (Švýc.) -2:21, …31. Škarnitzl -4:47, 40. Nesvadba (oba ČR) -6:15.