Belgičan Gilbert vyhrál počtvrté Amstel Gold Race, ve spurtu porazil Kwiatkowského

ČTK ČTK
16. 4. 2017 17:38
Nizozemskou cyklistickou klasiku Amstel Gold Race vyhrál počtvrté v kariéře Belgičan Philippe Gilbert. Čtyřiatřicetiletý jezdec vyhrál Amstel už v letech 2010, 2011 a 2014.
Philippe Gilbert vyhrál Amstel už počtvrté v kariéře.
Philippe Gilbert vyhrál Amstel už počtvrté v kariéře. | Foto: ČTK

Valkenburg (Nizozemsko) - Belgický cyklista Philippe Gilbert vyhrál počtvrté v kariéře nizozemskou klasiku Amstel Gold Race. Ve spurtu ve Valkenburgu porazil po 261 kilometrech dalšího exmistra světa a bývalého vítěze závodu Michala Kwiatkowského z Polska.

Čtyřiatřicetiletý Gilbert vyhrál Amstel už v letech 2010, 2011 a 2014. V Nizozemsku úřadující belgický mistr navázal na dva týdny starý triumf na jiné slavné klasice Kolem Flander.

Čeští cyklisté se letos mezi nejlepší neprosadili. Zhruba 30 km před cílem měl společně s loňským vítězem Enricem Gasparottem pád Roman Kreuziger, jenž Amstel vyhrál v roce 2013. Gilbertova kolegu z týmu Quick-Step Petra Vakoče zase zastavil defekt.

Gilbert s Kwiatkowským se odpoutali od soupeřů ve vedoucí skupině v posledním stoupání závodu na Bemeleberg a získali rozhodující náskok. "Řekl jsem mu (Kwiatkowskému): Pojedeme až do posledního kilometru a pak ať vyhraje ten lepší," popsal Gilbert spolupráci na závěrečných kilometrech s polským soupeřem z týmu Sky.

V cílové rovince pak po taktizování nastoupil Kwiatkowski a zdálo se, že si jede pro druhé vítězství po roce 2015. Gilbert se však za ním v závěrečných metrech vyvezl a s vítězným gestem a čtyřmi vztyčenými prsty na znamení svých triumfů projel cílem první.

"Trochu mě tím spurtem překvapil, ale měli jsme protivítr, takže jsem nepanikařil. Viděl jsem, že se mu přibližuju stále víc, a nakonec to dopadlo perfektně," řekl mistr světa z roku 2012 Gilbert.

Druhou skupinu dovezl do cíle s desetisekundovým odstupem Švýcar Michael Albasini, Kreuzigerův kolega ze stáje Orica.

Amstel Gold Race zahájil takzvaný "ardenský týden", který pokračuje ve středu závodem Valonský šíp a vyvrcholí v neděli klasikou Lutych-Bastogne-Lutych.

Cyklistický jednodenní závod Amstel Gold Race (WorldTour) - 261 km:

1. Gilbert (Belg./Quick-Step) 6:33:55, 2. Kwiatkowski (Pol./Sky) stejný čas, 3. Albasini (Švýc./Orica), 4. Haas (Austr./Dimension Data), 5. Rojas (Šp./Movistar), 6. Henao (Kol./Sky) všichni -10, …66. Vakoč (ČR/Quick-Step) -7:30, 126. Kreuziger (ČR/Orica) -12:11, Štybar (ČR/Quick-Step) a Sisr (ČR/CCC) nedokončili.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy