Tour de France • 20. etapa • 14:30

Živě: 20. etapa Tour

Stupně vítězů 20. etapy

1. Vincenzo Nibali (TBM)
2. Alejandro Valverde (MOV)
3. Mikel Landa Meana (MOV)

Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu z 20. etapy Tour de France. Online přenos začíná v sobotu 27. července v 14:30. 

Etapa z Albertville do Val Thorens byla kvůli sesuvům půdy zkrácena z plánovaných 130 na 59 km. Jezdci vynechají stoupání na Cormet de Roselend, cíl leží po více než 33 km dlouhém výšlapu ve výšce 2365 metrů. 

Přeji pěkné sobotní odpoledne. Vítám vás u předposlední etapy Tour de France 2019, ve které se rozhodne o celkovém vítězi. Nicméně z necelých 130 kilometrů se dnes nakonec pojede jen 59 km a to kvůli včerejším sesuvům půdy, jež způsobily zkrácení 19. etapy.

19. etapa

Včera byla na programu 19. etapa, ve které se stoupalo na Col de l'Iseran, což byl nejvyšší vrchol na programu letošní Tour. Nejlépe toto stoupání vylo Eganu Bernalovi, který nastoupil ze skupiny hlavních favoritů a následně se bez problémů prohnal kolem uprchlíků. Souvenir Henriho Desgrange tak získal právě tento mladý Kolumbijec. Po tomto stoupání se mělo sjet do údolí a znovu šlapat do Tignes, ale všechno bylo jinak.

Kvůli velké bouři v údolí byli všichni cyklisté při sjezdu zastaveni a nakonec bylo rozhodnuto, že pro 19. etapu budou platit časy z vrcholu Col de l'Iseran. Díky tomu se tedy Egan Bernal dostal před Juliana Alaphilippa, který tak drží druhou pozici. Hodně se diskutovalo o tom, zda by Alaphilippe stáhl ze ztráty nebo by v závěrečném kratším kopci nabral ještě více vteřin. Každopádně však Francouz přišel o žlutý trikot.

Kromě ztráty žlutého trikotu potkala Francii ještě jedna sportovní tragédie, kterou bylo odstoupení Thibauta Pinota. Cyklista stáje FDJ, který se jevil ve skvělé formě, musel odstoupit kvůli zranění levého stehna již po úvodních kilometrech včerejší etapy.

Pořadí

AKTUÁLNÍ POŘADÍ PO 19. ETAPĚ

 

1. Egan Bernal (Ineos) 78:00:42

2. Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) +0:45

3. Geraint Thomas (Ineos) +1:11

4. Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) +1:23

5. Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe) +1:50

6. Mikel Landa (Movistar) +4:30

7. Rigoberto Uran (Education First) +5:09

8. Nairo Quintana (Movistar) +5:17

9. Alejandro Valverde (Movistar) +6:25

10. Richie Porte (Trek-Segafredo) +6:28

---

15. Roman Kreuziger (Dimension Data) +26:10

Kromě celkového pořadí dnes bude zajímavé sledovat také boj o puntíkatý trikot. Dnes je totiž k dispozici až 40 bodů za stoupání Hors Categorie, které je navíc ve Val Thorens stoupáním cílovým. To znamená dvojité body, tedy 40 pro prvního, 30 pro druhého, 24 pro třetího, 20 pro čtvrtého, 16 pro pátého, 12 pro šestého, 8 pro sedmého a 4 pro osmého jezdce na vrcholu stoupání. Potenciální šanci na vítězství v soutěži tak mají všichni až po šestého Quintanu.

 

AKTUÁLNÍ POŘADÍ VE VRCHAŘSKÉ SOUTĚŽI

 

1. Romain Bardet (AG2R La Mondiale) 86 b.

2. Tim Wellens (Lotto Soudal) 74 b.

3. Damiano Caruso (Bahrain-Merida) 67 b.

4. Simon Yates (Mitchelton-Scott) 59 b.

5. Egan Bernal (Ineos) 58 b.

6. Nairo Quintana (Movistar) 58 b.

7. Alexej Lucenko (Astana) 45 b.

8. Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) 40 b.

9. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) 38 b.

10. Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step) 33 b.

Výrazně odlišná je situace v bodovací soutěži a v soutěži o nejlepšího mladého jezdce. Peter Sagan má v bodovačce náskok 85 bodů, o který dnes rozhodně nepřijde. Mezi mladými vládne Egan Bernal s náskokem 20 minut a 45 vteřin. No a ani týmová soutěž by neměla nabídnout velkou změnu. Tým Movistar má náskok téměř třiceti minut na Trek-Segafredo a při sestavě Landa-Quintana-Valverde by rozhodně neměl výrazně ztratit.

20. etapa

Dnes je nakonec mimo itinerář vrchařská prémie první kategorie Cormet de Roselend a také prémie druhé kategorie Cote de Longefoy. Kromě toho vůbec není sprinterská prémie. Pro cyklisty, kteří chtěli zaútočit na puntíkatý trikot Romaina Bardeta tak připadá v úvahu pouze cílové stoupání. S původními dalšími patnácti body tak cyklisté nemohou počítat.

Podstatně se tak změnil profil dnešní etapy, která nabídne o více než 70 kilometrů méně než měla a pouze jednu vrchařskou prémii. Bude se jednat o takovou horskou časovku, ve které by rozhodně mohl překvapit také výbušný Julian Alaphilippe, který ještě z druhého místa může výrazně zamíchat kartami.

CYKLISTÉ ODSTARTOVALI.

Peloton je tedy v pohybu a pojede 3,5 kilometrů k ostrému startu dnešní etapy. Teplota se pohybuje kolem 25°C, ve Val Thorens by mělo být kolem 18°C a opět budou hrozit bouřky a silný déšť.

START

ETAPA BYLA ODSTARTOVÁNA.

59 km

Pochopitelně se několik cyklistů pokouší o únik. Na vykrystalizování skupiny uprchlíků si ovšem budeme muset ještě počkat. 

55 km

Na čele teď máme šestici cyklistů, mezi kterými je například Rui Costa nebo Magnus Cort Nielsen. Dotáhnout se ale hodlá také Vincenzo Nibali, který na této Tour čeká na úspěch.

52 km

Skupina uprchlíků se rozrůstá a na čele pelotonu se vytvořil vlak týmu Ineos. Zdá se tedy, že se složením úniku jsou hlavní favoritů spokojeni a za chvíli zjistíme, kdo všechno se dostal mezi uprchlíky.

49 km

Zdá se, že na samotném čele máme šest cyklistů a zhruba třicet vteřin za nimi je podstatně početnější grupa pronásledovatelů. Mezi těmi by měla být jména jako Reichenbach, Woods, Roche, Izaguirre, Nibali či Zakarin.

47 km

Vepředu máme momentálně šestici Teuns, Costa, Bettiol, Calmejane, Nielsen, Van Melsen. Za těmito cyklisty je zhruba třicet vteřin zpět Reichenbach, Woods, Stuyven, Roche, Izaguirre, Nibali, Zakarin, Gallopin, Perichon, King, Politt, Fraile, Bouet, Rosskopf, Impey, Oliveira, Keukeleire, Laengen, Backaert, Turgis, Viviani, Cummings a Bonifazio.

41 km

Již dvouminutový náskok má vůči pelotonu první skupina uprchlíků. Početná skupina pronásledovatelů se však k této skupině velmi brzy dotáhne, neboť už ztrácí jen deset vteřin.

37 km

Peloton stále táhne tým Ineos. Na čele už se mezitím vytvořila skupina 29 jezdců, která se přibližuje k zahájení finálového stoupání. K tomu uprchlíkům zbývají už jen 4 kilometry.

36 km

Tim Wellens a Thomas De Gendt útočí z hlavní skupiny. Jedná se určitě o pokus na vytvoření náskoku pro stoupání. Právě Wellens totiž může zaútočit na puntíkatý trikot Romaina Bardeta.

33 km

Uprchlíci už jsou ve městě Moutiers, ve kterém začíná 33 kilometrů dlouhé stoupání na Val Thorens. Okamžitě mezi aktuálně prvními nastupuje Anthony Turgis.

32 km

Již i peloton zahájil stoupání. Na čele teď máme dvojici Turgis - Perichon, následuje početná skupina uprchlíků a dvě minuty zpět je dvojice De Gendt - Wellens. Peloton na čelo ztrácí 2 minuty a 35 vteřin.

30 km

Třicet kilometrů do cíle se nám situace na samotném čele mění. Ve vedení je dvojice Nibali - Zakarin, která má ale minimální náskok na skupinu Reichenbach, Woods, Gallopin, Perichon, Fraille.

30 km

Tempo v pelotonu nyní udává Jumbo-Visma. Uvidíme, kdy se dočkáme prvních nástupů ze skupiny hlavních favoritů.

29 km

Opět změna na samotném čele. Vepředu máme Woodse, Nibaliho, Zakarina a Gallopina. Jejich náskok na nejbližší pronásledovatele je zhruba 20 vteřin.

28 km

Zatímco peloton stále táhne tým Jumbo-Visma, Pierre-Luc Perichon se pokouší dotáhnout na skupinu na čele.

27 km

Čelní skupina si drží náskok zhruba třiceti vteřin. Následují pronásledovatelé Teuns, Costa, Fraille, Rosskopf, Impey, Nielsen a další závodníci jsou rozeseti ve zhruba dalších dvou minutách. Peloton ztrácí dvě a půl minuty.

24 km

Tým Jumbo-Visma na čele pelotonu rozjel velmi dobré tempo a dojel už několik odpadlíků z původní skupiny uprchlíků. První závodníci mají stále zhruba dvě minuty náskoku, jedná se o Woodse, Nibaliho, Zakarina, Gallopina a Perichona.

22 km

Peloton nadále táhne tým Jumbo-Visma. Zdá se ale, že Ineos je stále celkem v pohodě a nevypadá to ani na případné utavení domestiků. Náskok uprchlíků je nadále zhruba dvě minuty, prakticky vůbec se tak nemění.

20 km

Dnes to bohužel nevypadá ideálně s Romanem Kreuzigerem, který je zhruba minutu za skupinou hlavních favoritů. Nutno ale říci, že vidina výrazného postupu vpřed či pádu v celkovém pořadí Roman příliš nemá.

19 km

George Bennett dlouho táhl celý peloton , ale nyní odpadá a je totálně vyčerpaný. Je docela zajímavé, že stále je skupina favoritů hodně velká. Teď všechno táhne Laurens De Plus.

18 km

Dobře nyní mezi uprchlíky pracuje Omar Fraille, který se dotahuje na čelní skupinu Zakarin, Woods, Nibali, Gallopin, Perichon. Výborná práce cyklisty kazašské Astany.

18 km

No tak skupina favoritů už začíná pořádně řídnout. Odpadl Guillaume Martin, Bauke Mollema, Dylan van Baarle a hodně vzadu je například Adam Yates s Patrickem Konradem. To jsou všechno velmi dobří vrchaři.

17 km

A nestačí ani Richie Porte, tedy desátý cyklisty celkového pořadí. Odpadá také Fabio Aru.

17 km

Opravdu drsné tempo jede Laurens de Plus, který už uprchlíky stáhl na minutu dvacet vteřin. Nechutná to ani Ineosu, kterému už z čela skupiny odpadl Castroviejo.

16 km

De Plus stahuje jednoho cyklistu za sebou a moc uprchlíků už před sebou hlavní favorité nemají. Náskok čelní skupiny se výrazně zmenšuje k minutě.

15 km

Hlavní favorité vstoupili do posledních patnácti kilometrů. Na čele skupiny jede De Plus a Kruijswijk z týmu Jumbo-Visma. Za tímto duem je trio Rowe-Thomas-Bernal. Následují ostatní z nejlepších vrchařů.

13 km

Tak to je ohromně důležitý moment. Julian Alaphilippe potvrzuje, že není vyložený vrchař a třináct kilometrů od cíle odpadá. Ztrácí také Bardet, čímž zřejmě přichází o puntíkatý trikot.

12,5 km

Tým Jumbo-Visma odvedl neskutečnou práci a podle všeho Alaphilippa odpáral z TOP 5. Virtuálně už je Francouz jen 40 vteřin od pátého Emanuela Buchmanna.

12 km

Vincenzo Nibali pochopil, že bude muset jet naplno a osamostatnil se na čele. Případné vítězství Nibaliho však paradoxně může pomoct Bardetovi, neboť Bernal by k vítězství ve vrchařské soutěži musel přijet druhý.

11,5 km

Julian Alaphilippe je už 35 vteřin za skupinou hlavních favoritů. Na první pozici si Vincenzo Nibali drží náskok jedné minuty.

11 km

Virtuálně je Alaphilippe až čtvrtý, přičemž náskok na pátého Buchmanna má jen 25 vteřin. Zdá se, že o stupně vítězů si to rozdá čtveřice Bernal, Thomas, Kruijswijk, Buchmann. Jeden ale bude mít černého petra.

9 km

Devět kilometrů do cíle má Vincenzo Nibali stále minutu náskoku. Můžeme ale očekávat nástupy dvojice Kruijswijk - Buchmann, kteří se ještě budou prát o žlutý trikot, případně TOP 3.

8 km

Laurens De Plus stále táhne skupinu hlavních favoritů a nyní už dojel také Woodse s Gallopinem. Momentální sestava skupiny favoritů je následující: Bernal, Thomas, Kruijswijk, Buchmann, Landa, Uran, Quintana, Valverde, Barguil, Gaudu, Reichenbach, Martin, Herrada, De Plus, Mühlberger, Poels, A. Yates, Woods, Soler, Kämna, Teuns, S. Yates, Gallopin, Impey, Gesbert.

7,5 km

Právě teď se Julian Alaphilippe propadl na pátou pozici a dá se očekávat, že po nástupech dalších favoritů bude ztrácet ještě více. Francouz nyní nestačí ani Bardetovi.

7 km

Mezi hlavními favority je nyní ještě nějakých patnáct cyklistů. O puntíkatý dres může zabojovat Bernal, Quintana a S. Yates. Bernal pro puntíky vloženě nepojede, ale těžko říct, zda nezaútočí Quintana či Yates.

6 km

A Simon Yates nastupuje. Vítěz dvou etap na letošní Tour dnes bude chtít zaútočit na puntíky a pokusí se dotáhnout k Nibalimu.

5,5 km

Za Yatesem se vydala dvojice Soler - Barguil a nyní útočí také Nairo Quintana. No tak Bardet je rázem znovu ve velmi těžké pozici. Dojetý je Ilnur Zakarin.

5,3 km

Vincenzo Nibali však jede výborně a nadále si drží náskok kolem minuty. Mezitím má odpracováno Laurens De Plus, který si vedl fantasticky.

5 km

Zdá se, že Yatesovi nikdo nehodlal pomoct a skupina s ním, Quintanou a Barguilem se vrací mezi největší favority. Před touto grupou zůstává jen Marc Soler.

4,8 km

Hodně těžké chvíle teď pro Nibaliho, kterému se náskok bleskově smrskl na třicet vteřin. Tempo ve skupině favoritů nyní udává Gregor Mühlberger z Bory.

4,3 km

Jenže po zažehnání předchozích útoků se náskok Nibaliho znovu zvedl. Tentokrát na 45 vteřin.

4 km

Žralok z Messiny jede na čele fantasticky a hodlá využít svou poslední šanci na etapové vítězství. Náskok stále 46 vteřin!

3,2 km

Uvidíme, kdy ze skupiny favoritů zaútočí někdo další, především se to očekává od Buchmanna. Německému cyklistovi tempo stále udává Gregor Mühlberger.

3 km

Trápit se trochu začíná Warren Barguil, který je na chvostu skupiny favoritů. Nutno zmínit, že v této grupě má Ineos kromě Thomase s Bernalem stále ještě Poelse.

2,5 km

Vincenzo Nibali stále jede zhruba čtyřicet vteřin před skupinou nejlepších z celkového pořadí. Mezitím se Alaphilippovi oddaluje také páté místo, neboť Landa je pár minut před ním.

1,9 km

Mühlberger má hotovo, uvidíme, zda Emanuel Buchmann nakonec zaútočí. Vypadá to, že žlutý dres v ohrožení není.

1,5 km

Kilometr a půl dělí Vincenza Nibaliho od vítězství. Stále má třicet vteřin náskoku.

1 km

Nibali si jede pro vítězství! Zdá se, že ze skupiny hlavních favoritů už nikdo nenajde síly na útok.

700 m

Závěrečné metry jsou ještě hodně kruté, přes 10 % stoupání. Ineos má situaci naprosto pod kontrolou.

CÍL

VINCENZO NIBALI VÍTĚZEM 20. ETAPY!

500 m

Zhruba půl kilometru před cílem nastoupil Mikel Landa, který ale nemá vidinu posunu na TOP 3. O stupních vítězů je zřejmě rozhodnuto.

CÍL

Druhý je nakonec Valverde a třetí Mikel Landa. 

CÍL

Bernal s Thomasem dojíždí za dvojicí z Movistaru a Ineos se tak znovu může radovat ze zisku žlutého trikotu.

CÍL

Následuje Uran, Buchmann, Kruijswijk. V TOP 3 tedy bude Egan Bernal, Geraint Thomas a Steven Kruijswijk.

CÍL

Lehce přes tři minuty za Nibalim dojíždí do cíle Julian Alaphilippe. Nakonec by tak vyčerpaná francouzská hvězda měla zůstat aspoň pátá.

CÍL

Teď je v cíli také Romain Bardet, který nakonec udržel puntíkatý trikot.

Roman Kreuziger dojíždí do cíle na 62. pozici se ztrátou necelých deseti minut. V celkovém pořadí se tak klesl na šestnácté místo, neboť se před něj dostal Romain Bardet.

POŘADÍ

POŘADÍ V CÍLI 20. ETAPY

 

1. Vincenzo Nibali (TBM) 1:51:53

2. Alejandro Valverde (MOV) +0:10

3. Mikel Landa (MOV) +0:14

4. Egan Bernal (INS) +0:17

5. Geraint Thomas (INS) +0:17

6. Rigoberto Uran (EF1) +0:23

7. Emanuel Buchmann (BOH) +0:23

8. Steven Kruijswijk (TJV) +0:25

9. Wout Poels (INS) +0:30

10. Nairo Quintana (MOV) +0:30

 

CELKOVÉ POŘADÍ PO 20. ETAPĚ

 

1. Egan Bernal (INS) 79:52:52

2. Geraint Thomas (INS) +1:11

3. Steven Kruijswijk (TJV) +1:31

4. Emanuel Buchmann (BOH) +1:56

5. Julian Alaphilippe (DQT) +3:45

6. Mikel Landa (MOV) +4:23

7. Rigoberto Uran (EF1) +5:15

8. Nairo Quintana (MOV) +5:30

9. Alejandro Valverde (MOR) +6:12

10. Warren Barguil (PCB) +7:32

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy