Cyklistický skandál. Vinokurov si údajně koupil výhru

ČTK ČTK
7. 12. 2011 14:30
Vinokurov měl za výhru v Lutychu zaplatit 100 000 eur
"Odvedl jsi dobrou práci," napsal prý Vinokurov (na obrázku) na mail Alexanderu Kolobněvovi
"Odvedl jsi dobrou práci," napsal prý Vinokurov (na obrázku) na mail Alexanderu Kolobněvovi | Foto: Reuters

Bern - Švýcarský časopis L'illustré nařknul kazašského cyklistu Alexandra Vinokurova, že si koupil vítězství na loňském závodu Lutych-Bastogne-Lutych.

Kapitán týmu Astana údajně zaplatil 100 tisíc eur (nyní 2,5 milionu korun) ruskému kolegovi z úniku Alexandru Kolobněvovi, aby ho nechal vyhrát. Vinokurov podvádění popřel a chystá právní kroky.

L'illustré vychází při svém obvinění z e-mailové konverzace po závodě mezi oběma cyklisty, kterou má k dispozici.

Čtěte také:
Landis byl odsouzen na rok ve vězení s podmínkou
Kolobněv přistižený na Tour jakýkoliv doping popírá

"Ten den jsem se cítil silný jako nikdy. Kdyby byl na tvém místě kdokoli jiný, dojel bych si pro vítězství, slávu a bonus, který mám za výhru v klasikách ve smlouvě. Udělal jsem to jen kvůli tobě a tvé situaci," cituje švýcarský magazín z údajného Kolobněvova mailu Vinokurovovi, jenž se vracel po dvouletém trestu za doping.

Vinokurov: Neměj starosti. Udělal jsi všechno správně

Kolobněv, jenž je členem týmu Kaťuša, následně zaslal slavnému Kazachovi číslo svého bankovního konta.

Alexander Vinokurov.
Alexander Vinokurov. | Foto: Reuters

"Neměj starosti. Udělal jsi všechno správně. Ještě jednou ti děkuju," odpověděl mu údajně Vinokurov, jenž jel v závěru loňské jarní klasiky s Kolobněvem v úniku a po ataku v posledním stoupání ho porazil o šest sekund.

Na posledním kilometru kamery jezdce zachytily, jak spolu hovoří.

Osmatřicetiletý Vinokurov v rozhovoru pro L'illustré odmítl, že by si vítězství v nejstarší klasice koupil.

"Nikdy v životě jsem to neudělal. Vždycky o výhru bojuju. Jasně že jsme s Kolobněvem v úniku mluvili, ale to je normální a není to zakázané," uvedl vítěz Vuelty z roku 2006.

"Často lidem půjčuju peníze napravo a nalevo"

Než telefonickou konverzaci s L'illustré rázně ukončil, uvedl, že ani výměna e-mailů s Kolobněvem nedokazuje žádné podvádění.

"Často lidem půjčuju peníze napravo a nalevo. Nikdy jsem ale Kolobněvovi nezaplatil, aby mě nechal vyhrát," dodal týmový kolega Romana Kreuzigra, jenž si prodloužil kariéru ještě pro příští sezonu.

Kolobněv má sám potíže s porušováním pravidel
Kolobněv má sám potíže s porušováním pravidel | Foto: Reuters

Dnes zveřejněný materiál švýcarského magazínu vysvětluje úterní Vinokurovo prohlášení, v němž bez dalších podrobností odsoudil "novinářskou žumpu" a oznámil, že se mu někdo naboural do jeho e-mailové schránky.

Ve středečním tiskovém prohlášení Vinokurov oznámil, že chystá proti časopisu žalobu za pomluvu.

"Něco takového nehodlám akceptovat. V pozadí tohoto případu jsou lidé, kteří chtějí mou kůži. Je zvláštní, že se to objevilo několik dní po ohlášení mé kandidatury pro blížící se parlamentní volby v mé zemi," uvedl Vinokurov, jenž se bude v lednu ucházet o zvolení za vládnoucí stranu Nur-Otan.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) uvedla, že případ prošetří, a pokud najde důkazy pro podvádění, budou následovat tresty.

Kolobněv je sám vyšetřován kvůli dopingu

UCI se v minulých týdnech zabývala Kolobněvem také kvůli jeho dopingovému případu z letošní Tour de France, z nějž vyvázl s napomenutím a pokutou 1500 franků.

Mezinárodní unie koncem minulého týdne oznámila, že se proti mírnému trestu ruské federace odvolá k Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy