Po plodných letech propad. Čtyřkajak musí dostat víc prostoru, řekl Štěrba po nejslabším výkonu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 8. 2018 16:03
Český čtyřkajak skončil ve finále na MS v rychlostní kanoistice daleko za očekáváním. Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Josef Dostál a Jan Štěrba obsadili v Portugalsku osmé místo a po dojezdu hledali důvody propadu v dříve tolik úspěšné české disciplíně.
Zklamání místo boje o medaile. Český čtyřkajak skončil na MS v Portugalsku osmý.
Zklamání místo boje o medaile. Český čtyřkajak skončil na MS v Portugalsku osmý. | Foto: Milan Kammermayer

Montemor-o-Velho (od našeho zpravodaje) - Český čtyřkajak vyhrál v sobotu na MS v rychlostní kanoistice své semifinále a před rozhodujícím bojem byl plný odhodlání. "Vzbudil jsem se nabitý sílou a myslel jsem si, že budeme mít na to, abychom bojovali o zlato," řekl Josef Dostál.

"Jenže na to jsme rozhodně neměli," dodal vzápětí. Češi porazili ve finále olympijské pětistovky jen domácí Portugalce a za posádkami na stupních vítězů, Němci, Španěly a Maďary, výrazně zaostali. "Nepovedlo se nám to, musím si to nechat rozležet v hlavě," smutnil Radek Šlouf.

Po postupu ze semifinále byli Češi mírně rozpačití z toho, že nastoupí až v sedmé dráze a budou muset bojovat se silným větrem. "Ale nakonec nás předjely i lodě, které jely více na větru. Vůbec nemůžeme říkat, že jsme měli špatnou stranu," odmítl Šlouf jakékoliv spekulace.

Česká čtveřice ztrácela výrazně už od startu a manko nedohnala. "Po startu se mi zdálo, že se kýváme ze strany na stranu. Nemohli jsme se dostat do tempa, na jaké jsme zvyklí," popisoval háček Jakub Zavřel. "Možná to bylo přemotivovaností," pokračoval nejmladší člen.

Na vrcholnou akci se Češi připravovali teprve od června a nestihli formu vyladit na ten nejdůležitější moment. "Rozjíždění před MS bylo geniální, jedna báseň. Ale tohle byla naše nejhorší jízda, i co se týče tréninků. Mrzí nás to, uvidíme, co bude dál," hodnotil Dostál.

Po osmi jízdách z předchozího programu šampionátu byl v sobotu po semifinále čtyřkajaku vyčerpaný, ale na nedělní finále se podle svých slov dokázal zmobilizovat. Problém nebyl v únavě ani dráze.

"Ta jízda nebyla zdařilá, nesladili jsme se, nepovedl se nám timing," vypočítával čtvrtý člen posádky Jan Štěrba. Ve svém hodnocení pak zmínil také zkrácený čas na přípravu. "Možná na nás dolehlo, že jsme nejeli ostrý závod v mezinárodní konkurenci," podotkl Štěrba.

Štěrba: Letošní posádky byly ušité horkou jehlou

S Dostálem byl u toho, když český čtyřkajak vybojoval bronz na hrách v Londýně, zlato na MS 2014 v Moskvě, bronz o rok později v Miláně a v neposlední řadě další třetí místo na olympiádě v Riu de Janeiru.

Poté opustili posádku Lukáš Trefil s Dostálem a loňský překvapivý bronz na MS v Račicích vyjel čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Štěrba, Jakub Špicar a Šlouf. Ale ani tady nezůstal na kameni kámen a červnové ME v Bělehradě letos odjeli Špicar, Havel, Zavřel a Šlouf.

Vypadli už v semifinále, Špicar s Havlem se začali soustředit výhradně na deblkajak a Štěrba s Dostálem přijali pozvání zpět. "Měli jsme vloni posádku, která získala světový bronz a letos nedostala příležitost. Na Evropu i teď byly posádky složené horkou jehlou," soudil Štěrba.

Příští rok čeká české reprezentanty boj o účast na olympiádě, ambice v tak úspěšné disciplíně jsou však pochopitelně vyšší. "Uděláme pro to maximum, ale čtyřkajaku je potřeba dát víc energie, víc prostoru, pokud chceme konkurovat těm nejlepším lodím," prohlásil Štěrba.

"Musíme odzkoušet to nejlepší, co můžeme složit. Netvrdím, že jsme tu v takovém složení nejeli, posádce jsem věřil a všechno bylo od počátku dobré. Proto jsme do toho šli. Ale jestli chceme být úspěšní, musíme ke skládání čtyřkajaku přistupovat jinak," uzavřel zkušený kajakář.

Česká výprava získá na šampionátu v Portugalsku nejspíš čtyři cenné kovy, o které se postarali kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál. Oproti loňské sklizni šesti medailích v Račicích chybí pódiová umístění právě ze čtyřkajaku a z deblkajaku ve složení Špicar, Havel.

Oponu za prvním MS v rychlostní kanoistice na území Portugalska zatáhnou individuální vytrvalecké závody na pět kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

V Praze 2 přibylo na chodnících 13 Kamenů zmizelých za oběti holokaustu

V Praze 2 v úterý přibylo na chodnících 13 nových Kamenů zmizelých čili Stolpersteinů. Jsou umístěny na Fügnerově náměstí, Rašínově nábřeží a v ulicích Gorazdova, Vinohradská nebo U Kanálky. Kameny připomínají oběti holokaustu a nacistického režimu, kteří se do svých domovů po deportaci už nevrátili. Oznámila to mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Kostky s mosazným povrchem jsou vsazovány do chodníků před domy, které byly posledním útočištěm obětí holokaustu a nacistického režimu. Každá kostka je připomínkou konkrétního lidského osudu. "Projekt, který nás má přimět ke krátkému zastavení a zamyšlení, tady na 'dvojce' rozhodně plní svůj účel a pokládání nových kamenů se stalo již tradicí, kterou na radnici podporujeme i formou grantů," uvedla starostka Jana Černochová (ODS).

Autorem projektu je německý umělec Gunter Demnig. První kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Záhy se projekt rozšířil do celého světa. V dlažbě chodníků českých měst jsou od roku 2008. V Praze na Josefově tehdy bylo umístěno prvních deset Kamenů zmizelých. Nyní je jich v metropoli přes 300.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Sicílii zasáhla silná bouře, nejméně dva lidé zemřeli

Sicílii v úterý zasáhla silná bouře, která způsobila záplavy v okolí Katánie. Ve městě samotném ulicemi teče voda. Podle místních záchranářů přišli o život nejméně dva lidé, napsala agentura Reuters.

Dobrovolníci z organizace Misericordia, kteří pomáhají policii a hasičům, uvedli, že pod autem ve městě Gravina severně od Katánie objevili tělo muže, které tam zřejmě přinesl proud. Policie případ potvrdila. V pondělí přišel o život 67letý muž, jehož auto zasáhly přívaly vody a bláta. Jeho manželka se stále pohřešuje.

V centru Katánie byly přerušeny dodávky elektrické energie a voda zaplavila obchody. Starosta města Salvo Pogliese obyvatele na facebooku vyzval, aby neopouštěli domovy, pokud to není nutné. Voda se dostala také na jedno oddělení místní nemocnice. Mluvčí hasičů uvedl, že situace je kritická a nic nenasvědčuje tomu, že by se zlepšovala.

Podle meteorologů Sicílii a Kalábrii zasáhl medikán, tedy výrazná tlaková níže vznikající nad Středomořím. Teplota moře je osm stupňů nad průměrem pro toto roční období. Nepřízeň počasí má vrcholit ve čtvrtek nebo v pátek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy