Po plodných letech propad. Čtyřkajak musí dostat víc prostoru, řekl Štěrba po nejslabším výkonu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
26. 8. 2018 16:03
Český čtyřkajak skončil ve finále na MS v rychlostní kanoistice daleko za očekáváním. Jakub Zavřel, Radek Šlouf, Josef Dostál a Jan Štěrba obsadili v Portugalsku osmé místo a po dojezdu hledali důvody propadu v dříve tolik úspěšné české disciplíně.
Zklamání místo boje o medaile. Český čtyřkajak skončil na MS v Portugalsku osmý.
Zklamání místo boje o medaile. Český čtyřkajak skončil na MS v Portugalsku osmý. | Foto: Milan Kammermayer

Montemor-o-Velho (od našeho zpravodaje) - Český čtyřkajak vyhrál v sobotu na MS v rychlostní kanoistice své semifinále a před rozhodujícím bojem byl plný odhodlání. "Vzbudil jsem se nabitý sílou a myslel jsem si, že budeme mít na to, abychom bojovali o zlato," řekl Josef Dostál.

"Jenže na to jsme rozhodně neměli," dodal vzápětí. Češi porazili ve finále olympijské pětistovky jen domácí Portugalce a za posádkami na stupních vítězů, Němci, Španěly a Maďary, výrazně zaostali. "Nepovedlo se nám to, musím si to nechat rozležet v hlavě," smutnil Radek Šlouf.

Po postupu ze semifinále byli Češi mírně rozpačití z toho, že nastoupí až v sedmé dráze a budou muset bojovat se silným větrem. "Ale nakonec nás předjely i lodě, které jely více na větru. Vůbec nemůžeme říkat, že jsme měli špatnou stranu," odmítl Šlouf jakékoliv spekulace.

Česká čtveřice ztrácela výrazně už od startu a manko nedohnala. "Po startu se mi zdálo, že se kýváme ze strany na stranu. Nemohli jsme se dostat do tempa, na jaké jsme zvyklí," popisoval háček Jakub Zavřel. "Možná to bylo přemotivovaností," pokračoval nejmladší člen.

Na vrcholnou akci se Češi připravovali teprve od června a nestihli formu vyladit na ten nejdůležitější moment. "Rozjíždění před MS bylo geniální, jedna báseň. Ale tohle byla naše nejhorší jízda, i co se týče tréninků. Mrzí nás to, uvidíme, co bude dál," hodnotil Dostál.

Po osmi jízdách z předchozího programu šampionátu byl v sobotu po semifinále čtyřkajaku vyčerpaný, ale na nedělní finále se podle svých slov dokázal zmobilizovat. Problém nebyl v únavě ani dráze.

"Ta jízda nebyla zdařilá, nesladili jsme se, nepovedl se nám timing," vypočítával čtvrtý člen posádky Jan Štěrba. Ve svém hodnocení pak zmínil také zkrácený čas na přípravu. "Možná na nás dolehlo, že jsme nejeli ostrý závod v mezinárodní konkurenci," podotkl Štěrba.

Štěrba: Letošní posádky byly ušité horkou jehlou

S Dostálem byl u toho, když český čtyřkajak vybojoval bronz na hrách v Londýně, zlato na MS 2014 v Moskvě, bronz o rok později v Miláně a v neposlední řadě další třetí místo na olympiádě v Riu de Janeiru.

Poté opustili posádku Lukáš Trefil s Dostálem a loňský překvapivý bronz na MS v Račicích vyjel čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Štěrba, Jakub Špicar a Šlouf. Ale ani tady nezůstal na kameni kámen a červnové ME v Bělehradě letos odjeli Špicar, Havel, Zavřel a Šlouf.

Vypadli už v semifinále, Špicar s Havlem se začali soustředit výhradně na deblkajak a Štěrba s Dostálem přijali pozvání zpět. "Měli jsme vloni posádku, která získala světový bronz a letos nedostala příležitost. Na Evropu i teď byly posádky složené horkou jehlou," soudil Štěrba.

Příští rok čeká české reprezentanty boj o účast na olympiádě, ambice v tak úspěšné disciplíně jsou však pochopitelně vyšší. "Uděláme pro to maximum, ale čtyřkajaku je potřeba dát víc energie, víc prostoru, pokud chceme konkurovat těm nejlepším lodím," prohlásil Štěrba.

"Musíme odzkoušet to nejlepší, co můžeme složit. Netvrdím, že jsme tu v takovém složení nejeli, posádce jsem věřil a všechno bylo od počátku dobré. Proto jsme do toho šli. Ale jestli chceme být úspěšní, musíme ke skládání čtyřkajaku přistupovat jinak," uzavřel zkušený kajakář.

Česká výprava získá na šampionátu v Portugalsku nejspíš čtyři cenné kovy, o které se postarali kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál. Oproti loňské sklizni šesti medailích v Račicích chybí pódiová umístění právě ze čtyřkajaku a z deblkajaku ve složení Špicar, Havel.

Oponu za prvním MS v rychlostní kanoistice na území Portugalska zatáhnou individuální vytrvalecké závody na pět kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Analýza: Dezinformační weby nejčastěji líčí NATO jako agresora a Rusko jako oběť

Líčení západních zemí a Severoatlantické aliance jako agresorů a Ruska jako země, která se pouze brání, je nejčastějším z narativů, které v souvislosti s napětím na rusko-ukrajinské hranici využívají české kvazi-mediální weby. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

Reakce podle analýzy zapadají do dlouhodobé kritiky západní orientace a podpory kroků Ruska na příslušných webech, mezi kterými má výsadní postavení česká mutace ruského propagandistického webu Sputnik.

Centrum v období od 11. do 25. ledna analyzovalo 350 textů na vybraných účtech na facebooku a na webech, které označuje za kvazi-mediální. V příslušném období podle centra využívání vybraných manipulativních a propagandistických narativů zesílilo. "V rámci analyzovaných textů obsahovalo zhruba 39 procent článků dezinformační či manipulativně-propagandistické narativy obecně podporující ruskou interpretaci situace či pozici a kroky Ruské federace," stojí v analýze.

Převládající narativ podle analýzy líčí NATO, západní státy a USA jako viníka situace a Rusko jako oběť. "Zahrnuje i subnarativ tvrdící, že obviňování Ruska z eskalace situace je jen záminka pro rozšíření NATO, posílení jeho vojenské přítomnosti na jeho východní hranici, či na další území," uvádí centrum.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy