Češi jsou krok od zisku salátové mísy, debl opět nezklamal

17. 11. 2012 17:31
Čeští tenisté jsou už jen jednu výhru od triumfu v jubilním 100. finále Davisova poháru.
Zásluhou Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka už jsou Češi jen jednu výhru od zisku salátové mísy | Foto: Eduard Erben

Praha - Čeští tenisté jsou už jen jednu výhru od triumfu v jubilním 100. finále Davisova poháru. Nad obhájci titulu ze Španělska vedou po druhém dnu 2:1 na zápasy.

Druhý bod získala v pražské O2 areně tradiční česká zbraň - debl ve složení Tomáš Berdych - Radek Štěpánek, který porazil po tříapůlhodinovém boji nedávné vítěze Turnaje mistrů Marcela Granollerse a Marka Lópeze v poměru 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3.

"Viděli jsme dneska fantastický debl. Španělé potvrdili, proč vyhráli Turnaj mistrů, od druhého setu ale kluci vyběhali únavu a ukázali, kdo je nejlepší deblovým párem světa," nešetřil chválou na své svěřence po zápase nehrající kapitán Jaroslav Navrátil v rozhovoru pro Českou televizi.

Berdych se Štěpánkem tak vyhráli už dvanáctý ze třinácti společných deblových zápasů v Davis Cupu, navíc vrátili španělskému týmu dosud jedinou svou porážku, kterou utrpěli před třemi lety ve finále v Barceloně proti páru Feliciano López - Fernando Verdasco.

Češi jsou tak velmi blízko zisku salátové mísy po 32 letech. V úvodní nedělní dvouhře (od 13:00) může čekání ukončit Tomáš Berdych v souboji jedniček obou týmů proti Davidu Ferrerovi.

Berdych: Naštěstí jsem si na ně zvykl

O vítězi první sady rozhodl její úvod. Jako první šel z českého páru na podání čtvrtý hráč deblového žebříčku Štěpánek, o servis však přišel a Španělé tento brejk využili k zisku prvního setu.

"Musím za sebe říct, že hrají odlišného debla, než na co jsem zvyklý, nevěděl jsem co od nich mám čekat, naštěstí jsem si na jejich hru nezvykal déle než jeden set," přiznal problémy se soupeřem v první sadě Berdych.

V tom druhém se za stavu 2:1 povedlo Berdychovi se Štěpánkem získat podání Lópeze, Španělé si však ztracené podání vzali hned zpět při servisu Berdycha.

"Možná hrála roli nervozita, ale kluci jsou profesionálové a to na kurtu také potvrdili," chválil za přístup český pár Navrátil.

Štěpánek: Hráli jsme to přes Lópeze

Berdych se Štěpánkem totiž rozhodnutí druhého setu až v tie-breaku nakonec nepřipustili. Ve dvanácté hře sady si opět při podání Lópeze vypracovali vedení 40:0, a i když Španělé všechny tři setboly odvrátili, další setbol už Češi po chytrém voleji Štěpánka využili.

I ve třetím setu to dlouho vypadalo, že o jeho vítězi bude muset rozhodnout zkrácená hra, protože se hrálo bez brejků. Ve dvanácté hře si však Češi opět při Lópezově servisu vytvořili dva setboly a ten druhý po přesném Berdychově voleji proměnili ve vedení 2:1.

"Cítili jsme, že na Lópeze budeme mít větší šanci, dalo se na něj při jeho servisu tlačit, bylo dobře, že se nám ho povedlo vždy na konci setu brejknout, že to vždy vyšlo na něj," usmíval se po zápase Štěpánek.

Navrátil: Od mísy jsme ještě daleko

Definitivní rozhodnutí o vítězi zápasu přišlo v šestém gemu čtvrté sady, kdy přišel čistou hrou poprvé v zápase o své podání i Granollers a Češi tohoto brejku využili k dohrání zápasu do vítězného konce, když zápas zakončil nekompromisní smečí Berdych, který využil třetího mečbolu českého týmu.

"Nebyl to ode mne ideální výkon, ale síly pořád jsou, v neděli nechám na kurtu všechno. Čeká mě hrozně těžký duel," směřoval po výhře svou mysl k neděli Berdych, kterého čeká hned v první dvouhře souboj jedniček s Davidem Ferrerem.

"Od zisku salátové mísy jsme ještě stále strašně daleko, skoro bych řekl, že vlastně teprve v polovině," dodal Navrátil.