Volejbalová pocta. Čtvrtým Čechem v Síni slávy je mistr světa Tesař

ČTK ČTK
19. 7. 2019 18:49
Josef Tesař je čtvrtým Čechem ve světové volejbalové Síni slávy. Legendární smečař, který zemřel ve věku 80 let v roce 2007, byl mistrem světa z roku 1956 a trojnásobným evropským šampionem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jména nových členů, kteří budou do vybrané společnosti slavnostně uvedeni 9. listopadu v americkém Holyoke, zveřejnil web Síně slávy volleyhall.org.

Jako první Čech byl do světové Síně slávy před 15 lety zařazen bývalý vynikající nahrávač Josef Musil, držitel dvou olympijských medailí, dvojnásobný mistr světa a jeden z osmi nejlepších hráčů minulého století. Následovali ho dva čeští funkcionáři František Stibitz a Miloslav Ejem.

Tesař, rodák z Velimi u Kolína, skončil v anketě o českého volejbalistu století druhý za Musilem. Vedle čtyř titulů si z MS a ME v letech 1948-1958 přivezl ještě tři stříbrné medaile, mistrem republiky se stal jedenáctkrát.

Volejbalová Síň slávy existuje od roku 1985. Zpočátku byla čistě americká, od roku 1998 se otevřela i ostatním zemím. Letos do ní bude vedle Tesaře uvedeno dalších pět osobností: bulharský hráč Boris Guderov a trenér Vasil Simov, Mirka Franciaová z Kuby, Ruska Valentina Ogijenková a brazilský beachvolejbalista Zé Marco.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy