Čtvrtou etapu Gira vyhrál Battaglin, v růžovém stále Paolini

7. 5. 2013 20:45
Čtvrtou etapu Gira d'Italia vyhrál po hromadném spurtu v Serra San Bruno třiadvacetiletý Enrico Battaglin. Růžový trikot lídra průběžného pořadí udržel jeho krajan Luca Paoloni.
Luca Paolini zůstal v růžovém trikotu.

Serra San Bruno - Čtvrtou etapu Gira d'Italia vyhrál po hromadném spurtu v Serra San Bruno třiadvacetiletý Enrico Battaglin. Růžový trikot lídra průběžného pořadí udržel jeho krajan Luca Paolini.

V čelestředeční 246 km dlouhé etapy byl dlouho jiný Ital Danilo Di Luca, kterému deset kilometrů před cílem vyšel spolu s Kolumbijcem Robinsonem Chalapudem samostatný únik.

Peloton však za deštivého počasí dvojici v závěru dojel a v hromadném spurtu byl nejrychlejší Battaglin před dalšími krajany Fabiem Fellinem a Giovannim Viscontim.

Vzdálený příbuzný vítěze Gira d'Italia z roku 1981 Giovanniho Battaglina si díky vítězství připsal největší v úspěch v kariéře.

Battaglin: Déšť mi hodně vadil

Dosavadním maximem jezdce stáje Bardiani Valvole, která na Giru startuje na divokou kartu, byl triumf v závodě Coppa Sabatini.

"Déšť mi trochu vadil a nepříjemná byla i jízda po kostkách, protože kolo pěkně skákalo," řekl Battaglin.

"Když jsem ale viděl, že ostatní za mnou trochu ztrácí, uvědomil jsem si, že bych mohl vyhrát," dodal.

Smolný závěr etapy naopak prožil jeden z hlavních favoritů na celkové prvenství Brit Bradley Wiggins.

Vítěz loňské Tour de France před cílem upadl a nakonec dojel se ztrátou 17 vteřin. V průběžné klasifikaci se tak propadl z druhého místa na šesté s mankem 34 sekund na Paoliniho.

"Musíte zůstávat pořád ve střehu"

"Je to prostě závod, kdy musíte být pořád ve střehu, protože tvrdě vybojovaný náskok můžete chvilkovou nepozorností velmi rychle ztratit," řekl šéf Wigginsovy stáje Sky Dava Brailsford.

"První týden je hlavně o tom, udržet se na dosah prvního místa. O vítězích a poražených se bude rozhodovat až potom v horách a časovkách," přidal.

1. Battaglin (It./Bardiani Valvole) 6:14:19, 2. Felline (It./Androni Giocattoli), 3. Visconti (It./Movistar), 4. Urán (Kol./Sky), 5. Jeannesson (Fr./FDJ), 6. Evans (Austr./BMC Racing), 7. Intxausti (Šp./Movistar), 8. Hesjedal (Kan./Garmin), 9. Kiserlovski (Chorv./RadioShack), 10. Paolini (It./Kaťuša) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí:

1. Paolini 15:18:51, 2. Urán -17, 3. Intxausti -26, 4. Nibali (It./Astana) -31, 5. Hesjedal, 6. Wiggins (Brit./Sky) oba -34, 7. Caruso (It./Kaťuša) -36, 8. Henao (Kol./Sky) -37, 9. Santambrogio (It./Vini Fantini) -39, 10. Evans -42.