Čtvrtfinále veslařů na MS odsunul vítr. Takové počasí jsem ještě nezažil, řekl Synek

Marek Janoš Marek Janoš
12. 9. 2018 17:07
Veslaři na mistrovství světa v Plovdivu další den čekají na závodění. Středeční odpolední program odsunul silný boční vítr.
ME ve veslování 2018
ME ve veslování 2018 | Foto: Reuters

Plovdiv (od našeho zpravodaje) - Silný vítr boční vítr odvál středeční odpolední závody na mistrovství světa ve veslování v bulharském Plovdivu. Na řadu tak nepřišel ani Ondřej Synek, který závodil naposledy v neděli. Ve dvojskifech kvůli náporům větru vypadli favorité už ve čtvrtfinále.

"Myslím, že pořadatelé se rozhodli správně. Strašně fouká a dvojskify chlapů na to doplatily," uznal Ondřej Synek.

Hladina kanálu v Plovdivu přitom byla poměrně hladká, vítr ale první závody dopoledního programu výrazně ovlivnil. "Nebylo to fér. Vítr foukal přes dráhu a outsideři kvůli tomu postoupili na úkor favoritů," dodal šéftrenér českého týmu Simon Cox.

Přestože silně foukalo, vlny se neobjevily. "Nikdy jsem nic takového nezažil. Prakticky nejsou vlny, ale poryvy vás zastavují a rozhazují. V první dráze je to úplně šílené. Většinou se závody zastavují kvůli velkým vlnám, ale tady jen strašně fouká," podivuje se Synek.

Kvůli nepřízni počasí jeho závod pořadatelé opět odložili, nový čas není známý. Pravděpodobně se pojede ve čtvrtek. "Asi budeme závodit už každý den, ale ze světového poháru jsme na to zvyklí," je klidný Synek. "Za ty roky nasbíraných zkušeností už jsem klidný, stejně s tím nic nezmůžeme," dodává.

Startu byla ve středu odpoledne blízko posádka Lukáš Helešic a Jakub Podrazil, pořadatelé je ale včas odvolali.

"Měli jsme to ještě dobré, jiné lodě odvolali když už byly nachystané na start," povzdechl si Podrazil. Čeští veslaři odpoledne očekávali, že pořadatelé program zruší, což se i stalo.

Svůj závod stihl dvojskif Jiřího Šimánka a Miroslava Vraštila mladšího. Ti vzhledem k větru startovali ve výhodné dráze a i díky tomu postoupili do semifinále z prvního místa, výrazně tak stouply jejich šance na postup do finále.

Také dvojskify pojedou své závody pravděpodobně zítra dopoledne. O změnách programu pořadatelé jednají.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy