Češi si ve čtvrtfinále florbalového MS smlsli na Dánsku, Jendrišák vsítil hattrick

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu.
Čeští florbalisté měli sice na domácím světovém šampionátu vlažnější start, ale teď už ukazují svoji sílu.
Po vítězství nad Švýcarskem v závěru základní skupiny si Češi ve čtvrtek ve čtvrtfinále pochutnali na Dánsku, které smetli 10:1.
Čeští fanoušci si tak rozhodně nemohli stěžovat, že by si nezakřičreli.
Kapitán týmu Matěj Jendrišák vstřelil tři branky a na další nahrál.
Aktualizováno 6. 12. 2018 23:16
Čeští florbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Praze nad Dánskem bez potíží 10:1 a v boji o finále je čeká v sobotu od 16:00 vítěz duelu mezi favorizovaným Finskem a Německem. Čtyřmi body za tři branky a jednu asistenci k tomu přispěl kapitán Matěj Jendrišák.

"Jsem rád, že to bylo ve čtvrtfinále, ale že bych to více řešil, to ne. Pro mě jako kapitána je upřímně úplně jedno, jestli body dělám já, Adam Delong nebo Tom Ondrušek. Počítá se jenom to, co bude na konci. Beru to tak, že po zápase jsem ve větším klidu, ale zítra zase budu nervózní ze semifinále. Ten hattrick nic nemění," řekl Jendrišák.

Duel v O2 areně sledovalo 5073 diváků a padl při něm celkový rekord v návštěvnosti na jednom šampionátu. Organizátory oficiálně stanovený rekordní počet 104.406 fanoušků z Göteborgu z roku 2014 posunul turnaj v Praze už na 106.694 příznivců.

Český tým nastoupil stejně jako v úterý proti Švýcarsku v brance se Součkem, který si připsal třetí start ze čtyř utkání na turnaji. Od začátku měl favorit jasnou převahu, kterou brzy zúročil.

V páté minutě jako první překonal Mikea Trolleho střelou od levého mantinelu Rýpar a hned za 14 sekund po přihrávce kapitána Jendrišáka zvýšil první trefou na turnaji Šebek. "Trošku mi to možná odlehčí ruce. Je důležité, že se naše lajna rozjela a doufám, že nám to pomůže do dalších bojů," prohlásil Šebek, který nastupuje v útoku s Jendrišákem a Curneym.

Při Suchánkově vyloučení se domácí výběr bez problému ubránil, ale v 11. minutě prostřelil Součka Glass. Za 139 sekund vrátil Čechům dvoubrankový náskok Dóža. "Jsme rádi, že jsme to tak zvládli. Povedla se první třetina a hrálo se pak jednodušeji ve zbytku zápasu," doplnil Šebek.

Pátý tým minulého šampionátu z roku 2016 z Rigy v druhém dějství už nestačil odolávat. Ve 24. minutě se prosadil z dorážky po Němečkově střele Jendrišák. Za 133 sekund našel Curney zpoza branky Kisugiteho, který se na premiérovém MS radoval z prvního bodu.

V polovině utkání se trefil z půlky další obránce Veltšmíd. V závěru druhé části se znovu prosadil přesnou střelou nad levou ruku dánského gólmana Jendrišák, který pak ve 44. minutě při Odfeldtově vyloučení i za přispění nešťastné teče Kobberupa dovršil hattrick.

V 51. minutě po Rýparově asistenci zamířil do odkryté branky Delong a trefil se i ve čtvrtém utkání na premiérovém MS. Vylepšil svou bilanci na osm gólů a jen dva jej dělí od vyrovnání českého rekordu na jednom šampionátu, který drží z roku 2004 Radim Cepek. Osmou výhru z osmi soubojů s Dány zpečetil ještě dorážkou 33 sekund před koncem bek Němeček.

"Nejsme spokojení s první třetinou, kdy si kluci po dvou gólech mysleli, že můžeme hrát složitě nějaké křížné nahrávky, na což Dánové čekali. Měli pár útoků, to jsme o přestávce zarazili. Bylo to o nás, jak budeme hrát s balónkem, jak si budeme vytvářet šance a dávat góly. Pro Dány to bylo složité, měli pátý zápas v pěti dnech. Energie už tam nebyla," uvedl asistent trenéra Radek Sikora.

Mistrovství světa florbalistů v Praze:

Čtvrtfinále:

ČR - Dánsko 10:1 (3:1, 4:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 5. Rýpar (Suchánek), 6. Šebek (Jendrišák), 14. Dóža (M. Pražan), 24. Jendrišák (Němeček), 26. Kisugite (Curney), 31. Veltšmíd (Marek Beneš), 38. Jendrišák (Kisugite), 44. Jendrišák (Rýpar), 51. Delong (Rýpar), 60. Němeček (Curney) - 11. Glass (Eldholm). Rozhodčí: Söderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 5073.

Sestavy:

ČR: Souček - Kisugite, Němeček, M. Pražan, J. Bauer, Suchánek, Veltšmíd, Garčar - Curney, Jendrišák, D. Šebek - Delong, Dóža, Ondrušek - Marek Beneš, Langer, Rýpar - M. Krbec, Tomašík. Trenéři: Petri Kettunen, Milan Fridrich, Radek Sikora a Akseli Ahtiainen.

Dánsko: M. Trolle - J. W. Trolle, Dalkvist, Schmidt, Nygaard Moerup, Holm, Kobberup, Krogsgaard - Lauridsen, Odfeldt, Skov Nielsen - Eldholm, Roland Bückner, Glass - Kleczewski, Koehler, Parbo - Velgaard, Handgaard. Trenéři: Mikael Karlberg a Anders Mork

Švýcarsko - Norsko 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 8. Rüegger, 42. Maurer, 61. Braillard - 14. Bjerknes, 57. Kronberg.

O 9.-12. místo:

Austrálie - Slovensko 3:12 (2:2, 0:4, 1:6), Kanada - Estonsko 2:9 (1:4, 1:1, 0:4).

O 13.-16. místo:

Singapur - Thajsko 3:4 (1:0, 1:3, 1:1), Polsko - Japonsko 6:2 (3:0, 1:1, 2:1).

18:00 čtvrtfinále: Finsko - Německo (O2 arena),
18:30 o 9. místo: Slovensko - Estonsko (Aréna Sparta - Podvinný mlýn).

Sobota 8. prosince:

11:00 o 5.-8. místo: poražený Švédsko/Lotyšsko - Norsko (Aréna Sparta - Podvinný mlýn),
13:00 o 5.-8. místo: Dánsko - poražený Finsko/Německo (O2 arena),
16:00 semifinále: ČR - vítěz Finsko/Německo (O2 arena),
19:00 semifinále: vítěz Švédsko/Lotyšsko - Švýcarsko (O2 arena).