ČT4 šetří. Ohroženo příští Euro, okleští i Ligu mistrů

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 3. 2012 13:15
S ředitelem sportovního kanálu Jiřím Ponikelským (nejen) o roce sportu na programu ČT4
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Finiš fotbalové Ligy mistrů, hokejové MS, fotbalové Euro, Tour de France a olympijské hry v Londýně. Tenhle nablýskaný balík plný sportu letos přinese Česká televize na ČT4 Sport.

Je možné, že takto pospolu v kompletním složení budou tyto události na veřejnoprávní obrazovce naposled. "Česká televize vyslala držitelům a prodejcům práv jasný signál, že už za ně nehodlá platit tolik, co v minulosti," říká Jiří Ponikelský, ředitel ČT4 Sport.

Nejvíc ohrožené je Euro

Pokud ČT setrvá v tomto postoji, mají prodejci tři možnosti. Prodat práva za jimi požadovanou cenu některému z konkurentů na českém trhu, přistoupit na nižší cenu a prodat je ČT - anebo do Česka práva neprodat. Nejohroženější jsou v tomto smyslu nejspíše práva na příští fotbalové Euro.

Čtěte také:

Novinkou na trhu s televizními právy je pak drobení programu na segmenty: každé televizi prodat kousek události. Jak už deník Aktuálně.cz informoval, jedná se o tom, že hokejový turnaj ze ZOH 2014 v Soči by vysílala Nova (Nova Sport), zbytek her pak ČT.

"Z fotbalové Ligy mistrů budeme od příští sezony vysílat jen středeční program," doplňuje Jiří Ponikelský v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

O tom, že Česká televize bude přeci jen vysílat letošní fotbalové Euro z Polska a Ukrajiny, se rozhodlo na poslední chvíli, těsně před losováním turnaje. Je pravda, že jste nakonec zaplatili 100 milionů korun?

"Ohledně konkrétní sumy jsme bohužel vázáni mlčenlivostí. Ale ta částka, která se objevila v médiích, je absolutně mimo."

V jakém smyslu?

"Ta reálná je mnohem nižší. Za tyhle peníze, které se uváděly, jsme to mohli v klidu koupit před dvěma lety. Ale my jsme si řekli, že takhle už se k tomu stavět nebudeme."

Uvádí se, že za Euro 2004 v Portugalsku ČT zaplatila 65 milionů. Šampionát z roku 2008 ale uchvátila Prima, jejíž švédští majitelé tehdy všechny přeplatili sumou 100 milionů. Podařilo se vám tedy nyní opět stlačit cenu dolů?

"Samozřejmě bychom si představovali, že by byla ve výsledku ještě nižší. Prodejcem navrhovaná cena každopádně byla vždycky nemorální, vycházela z faktu, že tu před čtyřmi lety někdo bezhlavě něco koupil, asi to za něj někdo zaplatil a byl patrně ochoten na tom prodělat."

Jaký je tedy výhled ve věci vysílacích práv na Euro, které si v podstatě obchoduje sama UEFA, jež soutěž pořádá?

"Vysokým cenám minulosti je odzvoněno. Ten signál jsme vyslali, podle reakce soudím, že to všichni pochopili."

Takže teď záleží na vašich konkurentech na českém trhu, jestli přistoupí na vyšší cenu než vy. A prodejce buď prodá jim, nebo levněji vám. Anebo nikomu.

"Přesně tak."

Když jsme u fotbalu: jaká je situace ohledně vysílacích práv na příští mistrovství světa?

"Máme zajištěný rok 2014, kdy se bude hrát v Brazílii, to se kupovalo už někdy před čtyřmi pěti lety. Máme za sebou první kola jednání o dalších dvou šampionátech, v Rusku a Kataru. Jsme zapojeni do EBU, organizace evropských veřejnoprávních stanic, probíhají první rozhovory, každopádně se oproti minulosti chceme s cenou dostat výrazně níž než v minulosti."

A kolik máte dopředu koupených olympijských her?

"Jen jedny, ty letošní v Londýně. O Soči se jedná, ale v tuhle chvíli nemám oficiální zprávu o žádném rozhodnutí, takže to nemůžu komentovat."

Hovoří se o tom, že držitelé práv chtějí hry rozsekat na balíčky po jednotlivých sportech a nabízet je různým televizím...

"Ano, ta tendence tam je, ty balíky mají takhle připravené. Je možné, že naše konkurence si vyzobne jeden segment ze zimních her. Už pochybuju, že jeden segment z dalších letních her. Celá zodpovědnost bude patrně opět na nás."

Podle zpráv z trhu má Nova eminentní zájem o hokejový turnaj v Soči. Vaší snahou je mít celé hry po kupě?

"Vždy jsme divákům dokázali zajistit kontinuální vysílání celé olympiády, a to ve vysoké kvalitě. Je tady profesionální zkušený tým. Bylo by nejférovější, abychom vysílali celé hry kompletní, ale v některých segmentech nemusíme uspět. Dali jsme určitou nabídku, v níž se opět odrazila naše snaha snížit náklady na televizní práva. Uvidíme, co s tím udělá trh. Nejsem skeptický."

Pokračujme v inventuře vašich práv k velkým sportovním událostem: co hokejová MS?

"Ta držíme do roku 2015."

Tady je cena rozumnější?

"Paradoxně není. Trh si je vědom toho, že pro Česko, Slovensko, Švédsko, Finsko či Rusko je hokej zbožím, které je v těch hokejových zemích žádané. Bohužel."

Fotbalovou Ligu mistrů přinášíte letos naposledy kompletní. Od příštího ročníku už ji budete vysílat jen ve středu. Už se ví, kdo získá úterky?

"Ano, práva na středeční vysílání z Ligy mistrů jsme koupili do roku 2015. O tom, kdo bude vysílat v úterý, se ještě nerozhodlo."

Je možné, že to bude Česká televize?

"Nemyslím si, není naší snahou tou cestou jít. Divák od nás dostane krásný bonbonek ve formě středečního utkání. Určitě by se náš postoj změnil, kdyby se do Ligy mistrů dostal český celek. Pokud by úterní program Ligy mistrů v Česku nebyl prodaný, asi bychom s UEFA hledali nějaké možnosti, jak úterní duely českého mistra divákům nabídnout. Myslím, že UEFA hodně ctí fakt, že ČT je u projektu Ligy mistrů nepřetržitě od jejího nultého ročníku a vysílá ji na vysoké úrovni."

Platí rovnice: polovina zápasů = poloviční cena?

"Ne, bohužel, tak to nevychází. Ale máme zajištěná obě semifinále a samozřejmě také finále. A navrch Superpohár."

Nebudou ale diváci zklamáni, když úterní zápasy Ligy mistrů neuvidí?

"V Evropě není mnoho veřejnoprávních televizí, které by čistě komerční produkt, jakým Liga mistrů je, vysílaly. Ano, je tady jisté specifikum spočívající v tom, že české území je malé, takže konkurenčním komerčním televizím nedává velkou možnost jít do toho líp. Kdyby to byl otevřený obchod, tak to nemáme vůbec, ta rovnice je jednoduchá. My ve středu uděláme divákům tu službu, že uvidí nejlepší fotbal v Evropě. A v úterý můžeme dát prostor třeba hokejové extralize."

Když jste nakousl hokej: jak vnímáte zmatky, které se teď kolem něj vyrojily?

"Na příští rok máme ještě smlouvu, to je dané. Obecně: doba pro sport je těžká, ovšem překvapilo mě, že se kluby pustily do tohoto řešení (opustily tradičního marketingového partnera, společnost BPA - pozn. red.).  Z tisku jsem pochopil, že mají nového zájemce o televizní práva, uvidíme, do jaké míry je ten zájem vážný. Každopádně si nemyslím, že by tato televizní stanice měla tendenci zvyšovat hodnotu televizních práv za tuzemský hokej. Kdybych do něčeho měl peníze přidat, tak raději do výroby, aby naše přenosy byly ještě zajímavější. S Robertem Zárubou je v tomto ohledu radost pracovat, stále kreativně vymýšlí nějaké zajímavé novinky a vylepšení."

Nechystáte takříkajíc "něco navíc"? Nějakou bombu o tonáži Wimbledonu či třeba závodů formule 1?

"Jednu věc mám v hlavě, jestli ji dotáhneme, bude to pecka. Ale i tak si myslím, že máme celý rok pěkný. I díky aktivní komunikaci s promotéry jsme vysílali Hopman Cup, podařila se parádní Jizerská padesátka, navázaly na ni závody Ski Classic s krásnou sledovaností. Tradiční jsou Davis Cup, Fed Cup, pak přijde hokejové MS, oddychneme si 14 dní a už tu bude fotbalové Euro. A měsíc po něm olympiáda z Londýna. To mezidobí si zpříjemníme závodem Tour de France."

Jaký jste na ni měli ohlas loni, když jste prvně vysílali etapy živě?

"Velmi kladný. Zkušení cyklisté chodí do studia, lidi to baví, funguje to. Ty exkluzivní etapy do kopců, to je radost. A u těch rovinatých mě osobně hrozně baví ten zeměpis Francie. To má člověk chuť sednout do auta a všechny ty zámky a pamětihodnosti objet a prohlédnout si je na vlastní oči."

Už jsme zmínili hry v Londýně. Kolik na ně vysíláte lidí?

"Máme omezený počet akreditací, tuším, že to číslo je 28. Takže 28 reportérů plus pár lidí k novince, která až bude dotažená, tak ji představíme."

Alespoň naznačte, o co zhruba půjde.

"Budeme se snažit o to, aby měl divák nový, ještě mnohem živější zážitek z místa konání olympiády."

Takže reportéři?

"Ještě něco malinko víc. Budeme se snažit přinášet rozhovory s českými účastníky bezprostředně po závodech, spolupracujeme na tom s Českým olympijským výborem."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy