Basketbalistky padly i s Maďarskem, poprvé v historii nepostoupí ani ze skupiny

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Kateřina Elhotová a spol. asi samy takhle rychlý konec na mistrovství Evropy nečekaly.
Ivan Beneš v sobotu marně na lavičce lomil rukama. I když Češky sehrály lepší zápas než v pátek s Ukrajinou, na vítězství to nestačilo.
Domácí prostředí v Hradci Králové sice hnalo Češky kupředu, ale dnes nefungovala zejména obrana.
Sama Alena Hanušová přitom nasázela sedmnáct bodů.
Aktualizováno 17. 6. 2017 21:38
České basketbalistky podlehly v klíčovém duelu domácího mistrovství Evropy Maďarkám 70:74. Play off si tak nezahrají.

Hradec Králové - České basketbalistky na mistrovství Evropy nezvládly zápas o všechno a po Ukrajině podlehly i Maďarsku 70:74. Šampionát tak pro ně skončí už po základní skupině, což se jim stalo poprvé v historii. Nic na tom nezmění ani pondělní závěrečné utkání se Španělskem, které bude jejich rozlučkou s domácím turnajem v Hradci Králové.

Svěřenkyně trenéra Ivana Beneše sice předváděly výrazně lepší výkon v útoku, ale nedařila se jim obrana, což 21 body trestala Nora Nagyová- Bujdosová. Celou poslední čtvrtinu tak Češky dotahovaly, což se jim však nepovedlo.

"Z výkonu dnes nejsem zklamaný, ale o to více z výsledku. Protože nám zavřel cestu dál. Bojovali jsme, byli jsme Maďarkám vyrovnaným soupeřem. Škoda. Chtěli jsme hrát dál hlavně kvůli divákům. Nejvíce nás mrzí, že nás neuvidí a nebudou mít komu fandit," litoval trenér Beneš, že play off v pražské O2 Areně bude bez české účasti.

Oproti úvodnímu vystoupení s Ukrajinou zachytily domácí hráčky úvod a především výrazně zlepšily střelbu. Od prvních minut se tak na palubovce odehrávalo drama a přetahovaná o vedení, když ani jeden z týmů neodskočil na více než pět bodů.

Střelecky se dařilo Aleně Hanušové, která proměňovala i těžké pokusy z otočky, ale pohledné akce předváděly i další hráčky. Komplikací však byly rychlé fauly pro pivotku Kiu Vaughnovou. A také se nedařilo bránit Zsofiu Fegyvernekyovou, která dala za poločas 13 bodů.

Do druhé půle Češky výrazně zlepšily obranu, pět minut nedovolily soupeřkám ani bod a odskočily na rozdíl šesti bodů. Maďarky ale udržela ve hře s 208 centimetry nejvyšší hráčka v historii evropských šampionátů Bernadett Hatarová. A když daly v závěru třetí čtvrtiny dvě trojky, šly do poslední části s pětibodovým náskokem.

Problémy dělala zejména Nagyová-Bujdosová, kterou Češky nechávaly volnou na trojce, což trestala. Maďarky vedly už o sedm, ale pak Češkám na chvilku pomohla zónová obrana a snížily na jediný bod.

Jenže pak nedaly Vaughnová a Ilona Burgrová ze snadných pozic, Maďarky našly recept na zónu a minutu před koncem znovu utekly na sedm bodů. Češky ještě zabojovaly, po trojce Hanušové byl 20 vteřin před koncem rozdíl jediného koše, ale Maďarky už si výhru pohlídaly.

"Holky byly namotivované, daly do toho všechno, ale něco málo nám chybělo. Při rozboru najdu dvacet různých věcí, a kdybychom dvě z nich udělali jinak, mohlo to dopadnout obráceně. Mohli jsme tam dát laciné koše, udělat o nějakou ztrátu méně, najít někoho, kdo by se zbláznil jako Bujdosová," hodnotil Beneš.

Češky tak mají jistotu, že skončí nejlépe třinácté. Dosavadním minimem bylo jedenácté místo z předloňského šampionátu. "Tehdy byla podobná situace. Se zkušenějším mužstvem jsme dopadli obdobně. Také to bolelo, ale teď to bolí dvojnásob, protože je to doma," řekl český kouč.

"Těžko se mi hledají slova. Tohle měl být náš zápas a je smutné, že si necháme od Maďarek vzít výhru. Dnes jsme měly vyhrát. Já v to věřila. Myslím, že to bylo i vidět. Prezentovaly jsme se basketem, na který se dalo koukat, ale nebyl to náš den," litovala kapitánka Kateřina Elhotová.

Utkání skupiny A mistrovství Evropy basketbalistek v Hradci Králové:

ČR - Maďarsko 70:74 (20:24, 38:38, 50:55)

Nejvíce bodů: Hanušová 17, Vaughnová a Kateřina Elhotová po 14, Burgrová a Vyoralová po 9 - Nagyová-Bujdosová 21, Fegyvernekyová 20, Vanderslootová 10. Fauly: 21:21. Trestné hody: 17/10 - 14/12. Trojky: 4:8. Doskoky: 38:35.