"Nepálci se na to vyprdli a podcenili to," líčí Čech. Covid se šíří i pod Everestem

yac yac
8. 5. 2021 10:40
Dramatická situace v Indii, která trpí pod náporem covidu-19, se přelévá i do dalších zemí v regionu. Výrazný nárůst počtu nakažených hlásí i sousední Nepál, který je v květnu tradičním cílem horolezců, již chtějí vylézt na nejvyšší horu světa, Mt. Everest.

V pátek večer sice tucet nepálských Šerpů z "fixovacího týmu" ohlásilo, že letos jako první zdolali Mt. Everest a připravili cestu pro další lezce. Ale to naprosto neznamená, že se na nejvyšší hoře planety vrátil po dvouleté pauze provoz do normálu. 

V základním táboře pod Everestem se stejně jako celá země potýkají s nečekaným náporem koronaviru. Jen za posledních několik dní bylo z tábora ve výšce 5300 metrů nad mořem letecky odvezeno několik desítek lidí a i přes snahu o izolaci jednotlivých týmů to vypadá, že se covid-19 mezi stany šíří. 

Šerpa Kami Rita znovu pokořil rekord v největším počtu výstupů na Mount Everest, když na něj vystoupal již po 25.

Nedaleko Everestu se v minulých dnech nakazil i český horolezec Jan Trávníček. "Přinesli jsme si to s nejvyšší pravděpodobností z Everest treku. V základním táboře se mluví už o desítkách případů a bohužel se to tam šíří. A navíc tam jsou na to i podmínky, chladno, suchý vzduch, minimální sociální distanc," říká Trávníček.

I kvůli složité vymahatelnosti protipandemických opatření v odlehlé oblasti, kde mají daleko větší slovo turistické agentury než vládní nařízení, se situace pod horou podle všeho nezlepšuje. "Dá se říci, že Nepál situaci kolem základního tábora podcenil, nemá to tam pod kontrolou," konstatuje český lezec. 

V základním táboře pod Everestem se nyní nachází přibližně tisíc lidí, kteří by za normálních okolností v těchto dnech začali postupně útočit na vrchol hory. Letos se i vzhledem k rekordnímu počtu vydaných povolenek čeká ještě před červnovým příchodem monzunu kolem osmi set výstupů. 

Pokud se ale situace v táboře začne nebezpečně horšit, bude možná místo dramatického výstupu na vrchol planety následovat neméně dramatický útěk do Káthamandú a pryč ze země, která teď naplno čelí koronavirové pandemii. 

Bujaré oslavy a pak vystřízlivění

Ještě před před měsícem přitom vypadala situace v zemi i letošní horolezecká sezona slibně. Nepálské úřady hlásily pouhých tři sta nakažených denně a v polovině dubna se nejen v ulicích hlavního města bujaře slavil příchod nového roku, který měl udělat tlustou čáru za tím loňským, jejž výrazně ovlivnila pandemie covidu-19. 

"My, když jsme přiletěli z vystrašené Evropy, kde všichni nosili respirátory, obličejové štíty a tak dále, tak jsme byli hrozně překvapení, jak si tady Nepálci užívají život a slaví. Když to řeknu blbě, tak se na to vyprdli a podcenili hrozbu, která na ně číhala hlavně z Indie," vzpomíná Trávníček.

Jenže covid nakonec Nepálce i zahraniční návštěvníky dohnal. I kvůli přenosu z pandemií zachvácené Indie, na kterou je země ekonomicky i personálně silně navázána, se počty nakažených rapidně zvyšují. Jen za čtvrtek nahlásil Nepál přes devět tisíc infikovaných a 44 procent testů vychází pozitivně. 

Absolutní čísla zatím nejsou na třicetimilionovou zemi dramaticky vysoká: Počet mrtvých zatím denně přibývá po vyšších desítkách a jen nedávno celkový součet překročil tři a půl tisíce zemřelých s covidem. Jenže tamější zdravotnictví i přes velice solidní úroveň soukromých zařízení naráží zejména ve veřejných nemocnicích na svůj kapacitní strop.

"Zatím z těch čísel, která jsem tady dneska viděl, nejsem úplně vystrašený, ale rozhodně teď není ta pravá doba pro návštěvu Nepálu. Fakt je, že těch lůžek pro intenzivní léčbu je daleko méně než u nás a nemocnice jsou plné. A i když tady kolem nás mají relativně lehké průběhy, tak to může být do blízké budoucnosti problém," říká Trávníček. 

Chybí kyslík i lůžka

Slova českého horolezce v pátek pro agenturu AP potvrdil i ředitel Nemocnice pro moderní medicínu a chirurgii v Káthmándú. "V současné době ani v jedné nemocnici, které léčí pacienty s covidem-19, nejsou dostupná žádná lůžka. I kdyby byla nějaká lůžka volná, máme obrovský nedostatek kyslíku, a to ještě nejsme na vrcholu krize," zdůraznil.

Situace je zejména pro chudší Nepálce o to složitější, že většina z nich nemá na rozdíl od zahraničních horolezců zdravotní pojištění. I proto Nepál postupně zpřísňuje protipandemická opatření. 

Naposledy zastavil mezinárodní lety i vnitrostátní dopravu, nařídil delší karantény, potvrdil uzavření obchodů i služeb a snaží se naočkovat co nejvíce lidí. Zda to bude stačit na zabrzdění epidemie, se teprve ukáže.

"Myslím, že teď už si Nepál uvědomil vážnost situace. Život tady je ochromený, ale ne úplně zastavený," potvrzuje Trávníček, který nyní kvůli karanténě setrvává na hotelu a ze země plánuje vycestovat v červnu. 

 

Právě se děje

Další zprávy