Contador v královské etapě Dauphiné vystřídal v čele Frooma

14. 6. 2014 17:45
Španělský cyklista Alberto Contador porazil v královské etapě závodu Critérium du Dauphiné britského rivala Chrise Froomea
Alberto Contador má před nedělním finále ho s náskokem osmi sekund vystřídal v čele celkového pořadí. | Foto: Reuters

Finhaut-Emosson - Španělský cyklista Alberto Contador porazil v královské etapě závodu Critérium du Dauphiné britského rivala Chrise Frooma a před nedělním finále ho s náskokem osmi sekund vystřídal v čele celkového pořadí.

Český vrchař Leopold König absolvoval náročných 160 km jako čtrnáctý a posunul se do elitní desítky na devátou pozici.

Contador s Froomem předvedli úchvatné představení v závěrečném kilometru stoupání nejvyšší kategorie do cíle ve švýcarském Finhautu.

Druhý muž průběžného pořadí Contador se odpoutal od vedoucí skupiny a Froome, jenž měl na rozdíl od něj k ruce kolegy z týmu Sky, na jeho únik zpočátku nereagoval.

Froome stíhačku nedotáhl

Později se loňský vítěz Dauphiné i Tour de France do usilovného stíhání Contadora pustil, nicméně žlutý trikot neuhájil. Na Španěla ztratil Froome v cíli rovných dvacet sekund a celkově zaostává o osm.

Contador dojel čtvrtý, před ním se o etapové vítězství utkala trojice uprchlíků. Vyhrál Nizozemec Lieuwe Westra před ruskou dvojící z Kaťuše Jurijem Trofimovem a Jegorem Silinem.

Mezi sedmého Froomea a čtvrtého Contadora se ještě vešli Američan Andrew Talansky a Kanaďan Ryder Hesjedal.

König dojel čtrnáctý s odstupem 3:01 na Westru, za Contadorem zaostal o půldruhé minuty. V generálce na svou premiérovou účast na Tour ztrácí kapitán týmu NetApp na španělského lídra rovné tři minuty.

Výsledky 7. etapy (160 km):

1. Westra (Niz./Astana) 4:32:52, 2. Trofimov -7, 3. Silin (oba Rus./Kaťuša) -16, 4. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -1:33, 5. Talansky (USA/Garmin) -1:51, 6. Hesjedal (Kan./Garmin) -1:53, ...14. König -3:01, 87. Bárta (oba NetApp) -26:39, 108. Štybar (Omega Pharma-Quick-Step), 109. Paďour (NetApp) oba -33:45.

Průběžné pořadí: 1. Contador 27:46:51, 2. Froome (Brit./Sky) -8, 3. Talansky -39, 4. Kelderman (Niz./Belkin) -59, 5. Van den Broeck (Belg./Lotto) -1:14, 6. Nibali (It./Astana) -1:16, ...9. König -3:00, 85. Štybar -54:05, 86. Bárta -55:55, 112. Paďour -1:17:50.