Contador v královské etapě Dauphiné vystřídal v čele Frooma

14. 6. 2014 17:45
Španělský cyklista Alberto Contador porazil v královské etapě závodu Critérium du Dauphiné britského rivala Chrise Froomea
Alberto Contador má před nedělním finále ho s náskokem osmi sekund vystřídal v čele celkového pořadí. | Foto: Reuters

Finhaut-Emosson - Španělský cyklista Alberto Contador porazil v královské etapě závodu Critérium du Dauphiné britského rivala Chrise Frooma a před nedělním finále ho s náskokem osmi sekund vystřídal v čele celkového pořadí.

Český vrchař Leopold König absolvoval náročných 160 km jako čtrnáctý a posunul se do elitní desítky na devátou pozici.

Contador s Froomem předvedli úchvatné představení v závěrečném kilometru stoupání nejvyšší kategorie do cíle ve švýcarském Finhautu.

Druhý muž průběžného pořadí Contador se odpoutal od vedoucí skupiny a Froome, jenž měl na rozdíl od něj k ruce kolegy z týmu Sky, na jeho únik zpočátku nereagoval.

Froome stíhačku nedotáhl

Později se loňský vítěz Dauphiné i Tour de France do usilovného stíhání Contadora pustil, nicméně žlutý trikot neuhájil. Na Španěla ztratil Froome v cíli rovných dvacet sekund a celkově zaostává o osm.

Contador dojel čtvrtý, před ním se o etapové vítězství utkala trojice uprchlíků. Vyhrál Nizozemec Lieuwe Westra před ruskou dvojící z Kaťuše Jurijem Trofimovem a Jegorem Silinem.

Mezi sedmého Froomea a čtvrtého Contadora se ještě vešli Američan Andrew Talansky a Kanaďan Ryder Hesjedal.

König dojel čtrnáctý s odstupem 3:01 na Westru, za Contadorem zaostal o půldruhé minuty. V generálce na svou premiérovou účast na Tour ztrácí kapitán týmu NetApp na španělského lídra rovné tři minuty.

Výsledky 7. etapy (160 km):

1. Westra (Niz./Astana) 4:32:52, 2. Trofimov -7, 3. Silin (oba Rus./Kaťuša) -16, 4. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -1:33, 5. Talansky (USA/Garmin) -1:51, 6. Hesjedal (Kan./Garmin) -1:53, ...14. König -3:01, 87. Bárta (oba NetApp) -26:39, 108. Štybar (Omega Pharma-Quick-Step), 109. Paďour (NetApp) oba -33:45.

Průběžné pořadí: 1. Contador 27:46:51, 2. Froome (Brit./Sky) -8, 3. Talansky -39, 4. Kelderman (Niz./Belkin) -59, 5. Van den Broeck (Belg./Lotto) -1:14, 6. Nibali (It./Astana) -1:16, ...9. König -3:00, 85. Štybar -54:05, 86. Bárta -55:55, 112. Paďour -1:17:50.

před 12 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.