Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
16. 7. 2010 17:10
Contadora ve finiši předčil Španěl Rodríguez

Praha - Přestože to měla být odpočinková etapa, dvanáctý díl Tour de France z Bourg-de-Péage do Mende (210,5 km) přinesl neočekávaný a dramatický závěr.

Dva a půl kilometru před cílem ujel obhájce titulu Španěl Alberto Contador svému největšímu rivalovi a lídrovi průběžného pořadí Andymu Schleckovi z Lucemburska a v cíli na něj najel deset sekund.

Contador tak snížil ztrátu na Schlecka na 31 sekund.

Cavendish vyhrál už třetí etapu. V čele stále Schleck
Desátou etapu Tour vyhrál Paulinho, Kreuziger jedenáctý
Královská etapa pro Casara. V čele Schleck a Contador

Lídr stáje Astana ve finiši nestačil jen na krajana Joaquína Rodrígueze Olivera z Kaťuše, a opět si tak bude muset na premiérové etapové vítězství z Tour počkat.

Na desátém místě dojel Roman Kreuziger, který na Rodrígueze a Contadora ztratil patnáct sekund.

V celkovém pořadí se však posunul o jednu příčku výše, rovněž na desátou příčku. Na Schlecka nyní ztrácí 5 minut a 16 sekund.

"Dneska se jelo hlavně na začátku úplně šíleně. První hodinu jsme měli průměr 49 km/h, a to tam byl desetikilometrový kopec. Takže jsem zrychloval postupně, aby to se mnou na konci neseklo," napsal na svých internetových stránkách Kreuziger.

"Říkal jsem, že je to dojezd jako šitý na míru pro Contadora s Rodriguezem, a měl jsem pravdu. A ztráta nakonec vůbec nebyla velká, pět vteřin na Andyho, to není nic," dodal český jezdec Liquigasu.

Contador dokázal, že dnešní stoupání mu sedí. Na stejném kopci zvítězil v roce 2007 při závodu Paříž - Nice. "Je to pravda, ten kopec miluju. Dnes jsem cítil, že tady mohu něco získat. Byl to pro mě důležitý den," řekl Contador.

"Contadorův nástup byl velmi inteligentní. Ale rozhodně to nebude mít vliv na mou morálku nebo psychiku. Deset sekund je přesně čas, který jsem mu sebral při etapě v Morzine. Byla to od něj jen tak trochu odveta," reagoval Schleck.

Tour de France - 12. etapa:

1. Rodríguez Oliver 4:58:26, 2. Contador (oba Šp.) - stejný čas, 3. Vinokurov (Kaz.) -4, 4. Van den Broeck (Belg.), 5. Schleck (Luc.), 6. S. Sánchez (Šp.), 7. Klöden (Něm.), 8. Meňšov (Rus.) všichni -10, 9. Gesink (Niz.), 10. Kreuziger oba -15.

Průběžné pořadí: 1. Schleck 58:42:01, 2. Contador -31, 3. S. Sánchez -2:45, 4. Meňšov -2:58, 5. Van den Broeck -3:31, 6. Leipheimer (USA) -4:06, 7. Gesink -4:27, 8. Rodríguez Oliver -4:58, 9. L. L. Sánchez (Šp.) -5:02, 10. Kreuziger -5:16.