Contador se oblékl do žlutého. Schleck mu za to spílal

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
19. 7. 2010 19:15
Contador vede před Schleckem o osm sekund
Alberto Contador ve žlutém trikotu
Alberto Contador ve žlutém trikotu | Foto: Reuters

Praha - Obhájce titulu na Tour de France Alberto Contador ze Španělska se poprvé v letošním ročníku oblékl do žlutého trikotu pro nejlepšího muže průběžného pořadí.

Pomohl mu k tomu defekt dosavadního lídra Andyho Schlecka z Lucemburska, kterému nedlouho před cílem 15. etapy z Pamiers do Bagnéres-de-Luchon (187,5 km) spadl řetěz.

Tři kilometry pod vrcholem Port de Bales se snažil Contadorovi prchnout, do svého úniku však dal příliš mnoho úsilí a kvůli spadlému řetězu se musel zastavit.

Čtěte také:
Kreuziger v Pyrenejích neuspěl a klesl na 12. místo
Bývalý dopingový hříšník Vinokurov vyhrál 13.etapu TdF
Contador snížil ztrátu na Schlecka, Kreuziger desátý
Cavendish vyhrál už třetí etapu. V čele stále Schleck

Contador toho využil a v cíli 'nadělil' Schleckovi 39 sekund. V průběžném pořadí se před Lucemburčana dostal o osm sekund.

Contador spolu se Schleckem
Contador spolu se Schleckem | Foto: Reuters

"Cítil jsem se dobře, měl jsem mechanický problém a ztratil čas. Ale to se stává. Teď mám žaludek plný hněvu a doufám v odplatu. Nebylo to fér, ale co na to mám říct. Já bych tímto stylem ten trikot nechtěl," řekl nazlobeně v cíli Schleck.

Když pak organizátoři závodu předávali Contadorovi žlutý trikot, byl diváky kvůli využití potíží svého soupeře vypískán.

Ten však novinářům v cíli tvrdil, že incident neviděl, i když jel v té chvíli ještě za Schleckem. "Když jsem zaútočil, toho incidentu jsem si nevšiml. Pak už bylo moc pozdě, získali jsme už velký náskok," vykrucoval se Contador.

S Contadorem však souhlasil Roman Kreuziger. "Není to úplně správné, ale jen mu dnes vrátil to, co mu udělal Schleck v etapě na kostkách. Jak spadl Frank Schleck a cesta se na chvíli skoro zavřela, Andy jel dál doraz, jen aby co nejvíc orval Contadora."

Závod vyhrál francouzský mistr z letošního roku Thomas Voeckler, který ve druhé pyrenejské etapě úspěšně dovedl do konce samostatný únik. Ve stoupání na Port de Bales se utrhl ze skupiny uprchlíků a dojel si pro druhé vítězství na Tour v kariéře.

Thomas Voeckler
Thomas Voeckler | Foto: Reuters

Contador na něj ztratil společně s další skupinou nejlepších jezdců dvě minuty a 50 sekund, Schleck zaostal o tři minuty a 29 sekund.

Kreuziger dojel na 19. místě se ztrátou čtyř minut a 8 sekund. V celkovém pořadí se posunul o jednu příčku výše na 11. místo. Na vedoucího Contadora ztrácí sedm minut a 58 sekund, na desátého Kanaďana Rydera Hesjedala však pouhých 7 sekund.

Už v úterý čeká jezdce královská pyrenejská etapa, cyklisté vyjedou na legendární Tourmalet.

Tour de France - 15. etapa:

1. Voeckler (Fr.) 4:44:51, 2. Ballan (It.), 3. Pérez Arrieta (Šp.) oba -1:20, 4. Mondory (Fr.), 5. Roberts (Austr.), 6. Reda (It.), 7. Contador, 8. S. Sánchez (oba Šp.), 9. Meňšov (Rus.), 10. Vandborg (Dán.) všichni -2:50, ...19. Kreuziger -4:08.

Průběžné pořadí: 1. Contador 72:50:42, 2. A. Schleck (Luc.) -8, 3. S. Sánchez -2:00, 4. Meňšov -2:13, 5. Van den Broeck (Belg.) -3:39, 6. Gesink (Niz.) -5:01, 7. Leipheimer (USA) -5:25, 8. Rodríguez (Šp.) -5:45, 9. Vinokurov (Kaz.) -7:12, 10. Hesjedal (Kan.) -7:51, 11. Kreuziger -7:58.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy