reklama
 
 

´Čistý´ Contador poslechl ďábla. A zase vítězí

10. 9. 2012 17:30
Vrátil se, aby opět vládl. Fenomenální španělský cyklista Alberto Contador po dopingovém zákazu startů přijel na domácí Vueltu a tu ovládl před krajany Alejandrem Valverdem a Joaquímem Rodriguezem.

Madrid / Praha – Vrátil se, aby opět vládl. Fenomenální španělský cyklista Alberto Contador po dopingovém zákazu startů přijel na domácí Vueltu a tu opanoval před krajany Alejandrem Valverdem a Joaquímem Rodriguezem.

Od srpna 2010 se táhl jeho „hovězí“ doping na látku clenbuterol. Rok a půl ještě mohl závodit. Od letošního ledna do srpna mohl lenošit a připravovat se s jistotou na jediný vrchol roku: Vueltu.

Vuelta ukázala čistou cyklistiku

Ďábelský závod severem Pyrenejského poloostrova, kdy z 21 etap bylo vyloženě spurtérských pouze pět. S deseti dojezdy na vrchol, včetně sobotní na Belo del Mundo, jemuž snad může konkurovat snad už jen legendární časovka Závodu míru do Harrachova.

Contador se dokázal se všemi nástrahami vyrovnat. Sice mu při nástupech zjevně chyběla výbušnost zpřed dvou, tří let (ať už kvůli tomu, že jezdil „čistý“, nebo prostě kvůli výborně připraveným soupeřům), přesto lze z jistotou říct jedno: Španěl profipelotonu chyběl!

Vuelta nikdy nedosáhne věhlasu Gira a především Tour de France, v letošním roce ale své slavnější sourozence předčila. A kromě již zmíněného profilu je to díky právě Contadorovi. Žádné šachy a strojová týmová práce á la Wiggins a Sky.

Ne, čisté závodění. Souboje muže proti muži, ve kterých měl ale dlouho nad Contadorem navrch Rodriguez. „Předvedl vynikající závod. Byl neskutečně silný, bylo těžké jej porazit,“ poklonil se „Puritovi“ vítěz, přičemž není tajemstvím, že ač krajané, přáteli rozhodně nejsou.

Rodriguez: věčně poražený

Pro Rodrigueze měla přesto Vuelta opět pořádně hořkou pachuť. Dvanáct etap jezdil v červeném dresu lídra. Jenže po dni volna zaspal atak Contadora v etapě, ve které to nikdo nečekal.

„Na jednom rameni jsem měl anděla a na druhém ďábla. Nakonec jsem poslechl toho druhého. Do vysílačky řekl: jedeme, a vyrazil,“ zhodnotil jeden z nejúchvatnějších ataků poslední dekády rodák z Madridu, na který Rodriguez se svými unavenými domestiky nedokázal odpovědět.

„Nečekal jsem to,“ přiznal v cíli zklamaný lídr Kaťuše. Ten tak prodloužil svou smolnou sérii. Už devětkrát dokončil závod Grand Tour mezi nejlepšími sedmi závodníky, ani jednou ale nedokázal vyhrát!

Pověsti muže, který si vždy vybere jeden špatný den, opět dostál beze zbytku. A to přesto, že v horách se nejen dokázal Contadora držet, ale dokonce jej porážel. Přesto, že výrazně zapracoval na časovce. Stejně to bylo málo. „Grand Tour ale chci vyhrát, nevím kdy a kde v příštím roce, ale vrátím se,“ prohlásil nakonec bojovně Rodriguez.

Contador: věčný vítěz

Možná by si měl vzít příklad právě ze svého přemožitele. Contador totiž naopak potvrdil jiná fakta: závody Grand Tour se vyhrávají až v posledním, třetím, týdnu. Až v něm se ukáže, kdo je nejsilnější psychicky i fyzicky. A také, že až má na sobě dopingový cejch, je stejně jako americký štvanec Lance Armstrong rozený vítěz.

Kromě loňské Tour, kterou jel hned po Giru a kdy už bylo stejně jisté, že se mu nakonec kvůli dopingu do statistik počítat nebude, vyhrál Contador všechny závody „Velké trojky“, kterých se zúčastnil coby lídr stáje. Oficiálně tam nyní u jeho jména svítí: šest Grand Tour (první Tour v roce 2005 ale nejel coby lídr a na celkové pořadí) a pět triumfů! To je úchvatná bilance.

„Nebylo to snadné. Je to vyvrcholení mnoha měsíců tvrdé práce a odříkání. Tohle vítězství věnuji všem, kteří za mnou stáli i v těžkých dobách,“ řekl ve svém rodném městě po dojezdu Vuelty šťastný Contador.

Froome byl spokojený i se čtvrtým místem

Ten kromě Rodrigueze, který skončil celkově až třetí, porazil i dalšího dopingového navrátilce Alejandra Valverdeho a britskou (leč unavenou) naději Chrise Frooma. Posledně jmenovaný jednoznačně doplatil na extrémní program: během 3 měsíců objel Tour, kde skončil celkově druhý, olympijské hry (bronz z časovky) a nyní i Vueltu (4.).

Také proto nebyl se svým výkonem nespokojený. „Hodně jsem se tady naučil, bylo skvělé sledovat, jak závodí Contador. Je jedinečný, nejlepší,“ prohlásil sportovně Brit, který na vítěze ztratil přes deset minut.  

Co nám přinese 100. Tour?

Sečteno, podtrženo: fanoušci si těžko mohli přát lepší závěr sezóny (ještě se pojede MS) a pozvánku na příští rok. Důvod? Stejně ďábelsky, jako peloton odjel Vueltu, se blíží představení 100. ročníku Tour de France a také její start!

A podle všeho se právě tam dá v příštím roce očekávat kromě extrémního profilu i největší koncentrace cyklistických hvězd možná vůbec v historii cyklistiky. Contador, Wiggins, Froome, Rodriguez, Valverde, bratři Schleckové, Evans, Nibali, Kreuziger, Basso, Scarponi, Hesjedal a další... Kdo z nich nakonec bude slavit?

autor: Antonín Vavrda | 10. 9. 2012 17:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama