reklama
 
 

Contador dostal dvouletý trest. Přišel o výhru na Tour

6. 2. 2012 13:00
Contadora potrestal Sportovní arbitrážní soud

Lausanne - Alberto Contador je vinen. Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne potrestal na pondělním jednání španělského cyklistu dvouletým trestem zákazu závodní činnosti, protože měl na předloňském Tour de France dopingový nález na clenbuterol.

Contadorovi právníci tak neuspěli s verzí, že se zakázaná látka dostala do Španělova těla kvůli požití kontaminovaného masa. CAS proto zrušil verdikt španělského cyklistického svazu, který verzi se zkaženým masem přijal a Contadora omilostnil.

Devětadvacetiletý Španěl, který právě v roce 2010 získal svůj třetí triumf na nejslavnějším cyklistickém závodě, o svůj triumf přijde. Z premiérového vítězství na Tour by se měl radovat tehdy druhý v pořadí - Lucemburčan Andy Schleck.

Čtěte také:
Landis: Contadorův trenér byl distributorem drog
Expert na doping: Tour konečně nebyla závodem supermanů
Evans vyhrál Tour. Na Champs-Élysées plakal štěstím

Vedle zmíněného triumfu na Tour přijde o všechny tituly, které od zveřejnění nálezu získal. Odebrán mu bude například i titul z loňského Gira, jenž by měl rovněž premiérově připadnout Italovi Michele Scarponimu.

Roman Kreuziger by se tak v pořadí závodu měl posunout na páté místo, v pořadí předloňské Tour pak na osmé místo.

Contador přesto stále zůstává jedním z pěti cyklistů historie, kteří dokázali vyhrát Tour, Giro i Vueltu. Na Tour mu zbyly triumfy z let 2007 a 2009, v roce 2008 vyhrál na Giru a Vueltě.

"Dnešní rozhodnutí potvrzuje postoj UCI. Necítíme nicméně žádný pocit uspokojení z rozhodnutí CAS, spíše vítáme, že už je konec této dlouho se táhnoucí záležitosti, která je pro cyklistiku obrovsky bolestivá," uvedla v prohlášení mezinárodní cyklistická unie.

"Někteří o tom možná mohou přemýšlet jako o vítězství, ale tak to v tomto případě tedy rozhodně není. Když dojde k otázce dopingu, tak žádní vítězové nejsou, bez ohledu na to, koho se to týká," poznamenal šéf unie Pat McQuaid.

Contador přijde letos o Giro, Tour i olympiádu

Pokud se Contador nerozhodne ukončit kariéru, k závodům by se měl vrátit po 5. srpnu letošního roku, jelikož byl trest vynesen se zpětnou platností. Stihnout by tak měl Vueltu, naopak do závodů na olympijských hrách v Londýně by se těsně "nevešel".

CAS měl případ projednat nejprve loni v únoru, ale stejně jako v červnu a srpnu jednání odložil. Španěl se tak mohl účastnit nejen loňského Gira, ale i Tour, kde nezkompletoval hattrick v počtu triumfů v řadě, jelikož skončil až pátý. 

Podle serveru cyclingnews.com se Contador může odvolat proti verdiktu CAS do 30 dnů ke švýcarskému federálnímu soudu. UCI navíc po CAS požaduje, aby Španěla potrestala i finanční pokutou ve výši 2,4 milionů eur (více než 60 milionů korun).

autor: Jaroslav Šindelář | 6. 2. 2012 13:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama