reklama
 
 

Coby kdyby, biatlonem hýbou bodové škrty. Jak si reálně vede Soukalová?

16. 2. 2016 6:01
V čele celkového hodnocení Světového poháru je s velkým, aktuálně 135 bodovým náskokem Gabriela Soukalová. Na první pohled se může zdát, že je vše jasné a velký křišťálový glóbus by jí neměl uniknout. Ale...

Praha - Do konce letošní biatlonové sezony už zbývají pouze dvě zastávky. Tou první bude norské Oslo, které bude hostit mistrovství světa. Závěr pak obstará Chanty-Mansijsk, ten bude posledním dílem Světového poháru.

V čele celkového hodnocení žen je s velkým, aktuálně 135 bodovým náskokem Gabriela Soukalová. Na první pohled se může zdát, že je vše jasné a velký křišťálový glóbus by jí neměl uniknout. Dle pravidel světové biatlonové federace IBU však každý závodník přijde o body ze dvou nejhorších závodů v sezoně. A to může Soukalovou vyjít draho.

Soupeřky odepisují podstatně méně

Jejími letošními nejhoršími umístěními jsou totiž deváté místo z Anterselvy a osmé místo z Hochfilzenu. Celkem by tak k dnešnímu dni odepisovala 66 bodů. Dvě největší soupeřky Soukalové v boji o celkové prvenství by o zdaleka tak velkou bodovou porci nepřišly.

Letošní nejrychlejší běžkyně Marie Dorinová-Habertová by přišla jen o 27 bodů a Italka Dorothea Wiererová pak 33 bodů. Obě totiž letos několikrát dojely až ve třetí desítce.

Jak by dnes dopadl Světový pohár a kolik by ženy upisovaly?

1. Gabriela Soukalová 817 bodů (škrty 66)
2. Marie Dorinová-Habertová 721 (27)
3. Dorothea Wiererová 707 (33)
4. Kaisa Mäkäräinenová 634 (13)
5. Franziska Hildebrandová 596 (0)
6. Olena Pidhrušná 594 (0)
7. Laura Dahlmeierová 546 (0)
8. Veronika Vítková 532 (20)

V českém týmu však zatím škrty příliš neřeší. "Ano, díval jsem se, jak ty odpočty teď vycházejí. U Gábiny by zatím byly výraznější. Ale kdyby některý z dalších závodů pokazila, upíše se jí potom i méně bodů. Proto je prozatím nesmyslné škrty řešit a propočítávat. Nikdy nevíte, kdy na koho dolehne únava," řekl v rozhovoru pro iDnes šéftrenér Ondřej Rybář.

V tuto chvíli zbývá odjet už jen sedm individuálních závodů a ve hře tak je 420 bodů, což je stále dost. Závěrem sezony však ubývají fyzické síly. Loni zvládla únorový a březnový finiš nejlépe Němka Laura Dahlmeierová, která se však z boje o prvenství vyřadila sama, jelikož na několika místech vůbec nestartovala. Proto ale také nepřijde o žádné body.

"Myslím si, že závěr sezony bude ještě hodně zajímavý. Já ale doufám, že Gábina potvrdí svou skvělou formu a náskok i tak udrží," řekl na adresu Soukalové bronzový medailista z MS 1987 v Lake Placid Jan Matouš.

V minulosti již tyto bodové srážky několikrát rozhodovaly o titulu, když úplně překopaly postavení na čelních příčkách. Český fanoušek jistě doufá, že letos tomu tak nebude.

autor: Ondřej Kuchař | 16. 2. 2016 6:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama