"Cítím se nadpozemsky." Fitzpatrick vyhrál US Open, získal 74 milionů korun

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 6. 2022 8:09
Vítězem golfového US Open se stal Angličan Matt Fitzpatrick a získal první titul z turnaje kategorie major i premiérový triumf z americké PGA Tour.
Matt Fitzpatrick líbá trofej pro vítěze US Open
Matt Fitzpatrick líbá trofej pro vítěze US Open | Foto: Reuters

Sedmadvacetiletý hráč zvítězil na hřišti v Brookline, kde v roce 2013 slavil výhru na amatérském US Open. O jednu ránu porazil světovou jedničku Scottieho Schefflera a dalšího Američana Willa Zalatorise, který skončil druhý na majoru už potřetí za poslední dva roky.

"Cítím se nadpozemsky," radoval se Fitzpatrick. "Je to klišé, ale o tomhle odmalička sníte. Jo, a když už jsem toho dosáhl, tak zítra můžu odejít jako šťastný muž do důchodu," řekl s úsměvem.

Fitzpatrick rozhodl vyrovnaný boj se Schefflerem a Zalatorisem birdie na patnácté jamce a skvělou ránu předvedl i na závěr. Na osmnáctce trefil green ze 140 metrů z fairwayového bunkeru (písku) a zahrál par, což mu pomohlo k zisku zlaté medaile Jacka Nicklause. "Byla to jedna z mých nejlepších ran," řekl. Zalatoris si mohl vynutit play off, ale pat na birdie z pěti metrů neproměnil.

Za titul s celkovým skóre šesti ran pod par získal Fitzpatrick odměnu 3,15 milionu dolarů, v přepočtu asi 74 milionů korun. Výhru oslavil v objetí s plačícími rodiči a mladším bratrem Alexem.

Fitzpatrick naplnil očekávání jako jeden z talentů. "Já to tak necítil, i když kolem sebe jsem to samozřejmě pociťoval, ale v současnosti hraje tolik skvělých golfistů," řekl rodák ze Sheffieldu žijící i na Floridě. Přiznal, že mu k majoru pomohl amatérský titul. "Cítil jsem se tady pohodlně a věděl jsem, jak kde zahrát, kde chybovat. Jsem nadšený, že jsem tady zůstal neporažen."

Poprvé z titulu na majoru se radoval i jeho caddie. Billy Foster nosí hole přes třicet let a pomáhal mimo jiné Angličanovi Leemu Westwoodovi, spolupracoval se Španěly Sevem Ballasterosem a Sergiem Garcíou a párkrát i s Tigerem Woodsem, ale uspěl až nyní.

"Párkrát už jsem byl blízko a zažil srdcervoucí zklamání (s Westwoodem a Thomasem Björnem). Říkal jsem si, že nemám za krkem opici ale gorilu. Je to obrovská úleva a radost," řekl.

Zalatoris nezačal finále nejlépe, ale zpět do hry se vrátil čtyřmi birdie od šesté do jedenácté jamky. "Bojoval jsem jako blázen," popisoval Američan. Nakonec ale neuspěl a ocenil ránu Fitzpatricka na osmnáctce.

"Zapíše se nejspíše do historie US Open. Když jsem šel kolem a viděl, jak míček leží, tak jsem si říkal, že to bude těžké. A on zahrál neuvěřitelně," řekl Zalatoris.

Letošní vítěz Masters Scheffler naopak parádně začal. Na prvních šesti jamkách zapsal čtyři bidrie a útočil na pátý titul v sezoně. "Byl to jeden z těch dnů, kdy se dostanete do pozice, že můžete vyhrát, ale pár věcí jsem pak měl udělat jinak. Musím o tom přemýšlet," řekl Scheffler.

Fitzpatrick vítězstvím navázal na krajana Justina Rose, který US Open vyhrál v roce 2013. A Evropan uspěl v zámoří podruhé za sebou, loni se radoval Španěl Jon Rahm.

Rahm pokazil finálové kolo a obsadil dělené 12. místo. Pod par se tradičně na US Open dostala celkově jen hrstka hráčů, tentokrát devět. Mezi nimi i čtvrtý Hideki Macujama z Japonska a na děleném pátém místě Rory McIlroy se Severního Irska a Američan Collin Morikawa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy