"Cítím se nadpozemsky." Fitzpatrick vyhrál US Open, získal 74 milionů korun

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 6. 2022 8:09
Vítězem golfového US Open se stal Angličan Matt Fitzpatrick a získal první titul z turnaje kategorie major i premiérový triumf z americké PGA Tour.
Matt Fitzpatrick líbá trofej pro vítěze US Open
Matt Fitzpatrick líbá trofej pro vítěze US Open | Foto: Reuters

Sedmadvacetiletý hráč zvítězil na hřišti v Brookline, kde v roce 2013 slavil výhru na amatérském US Open. O jednu ránu porazil světovou jedničku Scottieho Schefflera a dalšího Američana Willa Zalatorise, který skončil druhý na majoru už potřetí za poslední dva roky.

"Cítím se nadpozemsky," radoval se Fitzpatrick. "Je to klišé, ale o tomhle odmalička sníte. Jo, a když už jsem toho dosáhl, tak zítra můžu odejít jako šťastný muž do důchodu," řekl s úsměvem.

Fitzpatrick rozhodl vyrovnaný boj se Schefflerem a Zalatorisem birdie na patnácté jamce a skvělou ránu předvedl i na závěr. Na osmnáctce trefil green ze 140 metrů z fairwayového bunkeru (písku) a zahrál par, což mu pomohlo k zisku zlaté medaile Jacka Nicklause. "Byla to jedna z mých nejlepších ran," řekl. Zalatoris si mohl vynutit play off, ale pat na birdie z pěti metrů neproměnil.

Za titul s celkovým skóre šesti ran pod par získal Fitzpatrick odměnu 3,15 milionu dolarů, v přepočtu asi 74 milionů korun. Výhru oslavil v objetí s plačícími rodiči a mladším bratrem Alexem.

Fitzpatrick naplnil očekávání jako jeden z talentů. "Já to tak necítil, i když kolem sebe jsem to samozřejmě pociťoval, ale v současnosti hraje tolik skvělých golfistů," řekl rodák ze Sheffieldu žijící i na Floridě. Přiznal, že mu k majoru pomohl amatérský titul. "Cítil jsem se tady pohodlně a věděl jsem, jak kde zahrát, kde chybovat. Jsem nadšený, že jsem tady zůstal neporažen."

Poprvé z titulu na majoru se radoval i jeho caddie. Billy Foster nosí hole přes třicet let a pomáhal mimo jiné Angličanovi Leemu Westwoodovi, spolupracoval se Španěly Sevem Ballasterosem a Sergiem Garcíou a párkrát i s Tigerem Woodsem, ale uspěl až nyní.

"Párkrát už jsem byl blízko a zažil srdcervoucí zklamání (s Westwoodem a Thomasem Björnem). Říkal jsem si, že nemám za krkem opici ale gorilu. Je to obrovská úleva a radost," řekl.

Zalatoris nezačal finále nejlépe, ale zpět do hry se vrátil čtyřmi birdie od šesté do jedenácté jamky. "Bojoval jsem jako blázen," popisoval Američan. Nakonec ale neuspěl a ocenil ránu Fitzpatricka na osmnáctce.

"Zapíše se nejspíše do historie US Open. Když jsem šel kolem a viděl, jak míček leží, tak jsem si říkal, že to bude těžké. A on zahrál neuvěřitelně," řekl Zalatoris.

Letošní vítěz Masters Scheffler naopak parádně začal. Na prvních šesti jamkách zapsal čtyři bidrie a útočil na pátý titul v sezoně. "Byl to jeden z těch dnů, kdy se dostanete do pozice, že můžete vyhrát, ale pár věcí jsem pak měl udělat jinak. Musím o tom přemýšlet," řekl Scheffler.

Fitzpatrick vítězstvím navázal na krajana Justina Rose, který US Open vyhrál v roce 2013. A Evropan uspěl v zámoří podruhé za sebou, loni se radoval Španěl Jon Rahm.

Rahm pokazil finálové kolo a obsadil dělené 12. místo. Pod par se tradičně na US Open dostala celkově jen hrstka hráčů, tentokrát devět. Mezi nimi i čtvrtý Hideki Macujama z Japonska a na děleném pátém místě Rory McIlroy se Severního Irska a Američan Collin Morikawa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy