Cink skončil v Novém Městě pátý, Van der Poel už vládne i bikerům

Aktualizováno 26. 5. 2019 16:06
Biker Ondřej Cink dojel pátý na Světovém poháru v cross country v Novém Městě na Moravě. Závod vyhrál nizozemský univerzál Mathieu van der Poel, který oslavil první triumf v elitním seriálu horský kol a vede průběžné pořadí.
Ondřej Cink
Ondřej Cink | Foto: Luboš Vácha

Pro Cinka, bronzového medailistu z mistrovství světa v roce 2015, je páté místo nejlepším výsledkem od loňském návratu k horským kolům ze silničního pelotonu. Až do posledního kola bojoval o třetí místo, ale v závěru již nestačil. Na vítězného Van der Poela ztratil přes dvě minuty, od třetí příčky Cinka dělilo 19 sekund.

"Je to skvělé. Sice jsem říkal, že bych rád vyhrál, což se nepovedlo, ale pokusil jsem se o to. Mathieu i Nino byli dnes prostě silnější a zaslouženě si rozebrali první dvě pozice," řekl Cink novinářům.

Van der Poel přidal další úspěch do své unikátní sbírky. Mistr světa v cyklokrosu a vítěz několika jarních klasik na silnici v závěrečném stoupání ujel nejlepšímu bikerovi posledních let Nino Schurterovi a vyhrál o 19 sekund. Třetí skončil další Švýcar Mathias Flückiger, který zaostal už téměř o dvě minuty.

"Věděl jsem, že Nino je silný ve sjezdech, tak jsem se rozhodl zaútočit při stoupání do posledního kola. To se mi povedlo a jsem šťastný, že jsem tu vyhrál," usmíval se Van der Poel, jindy na emoce skoupý Nizozemec si vítězství naplno užíval.

Na start závodu se postavilo 131 bikerů včetně šesti českých reprezentantů. Chyběl mezi nimi olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý, který před týdnem nedokončil první závod SP v Albstadtu a kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům se rozhodl domácí podnik vynechat.

Zastoupil ho Cink, který před startem prohlásil, že chce bojovat o vítězství. Od prvních kol své předsevzetí naplňoval a držel se v první pětce mezi největšími hvězdami.

Schurter a Van der Poel se už ve druhém kole utrhli, ale záhy je na chvíli dojel právě Cink, mocně podporován obecenstvem. Na strojové tempo této trojice nedokázali další závodníci reagovat. Jenže už na konci druhého ze sedmi okruhů začal na hvězdné duo ztrácet i Cink.

Dlouhou střední část závodu jezdil sám, s odstupem zhruba deseti vteřin na první dva a s náskokem asi dvaceti vteřin na pronásledovatele. Zatímco Schurter a Van der Poel svůj náskok v čele navyšovali, Cink odolával náporu ze zadních zadních pozic statečně a s obrovským úsilím, ale nakonec podlehl. Flückiger s Brazilcem Henriquem Avancinim dojeli Cinka v šestém kole a v závěru měli více sil. "Mě pak síly v posledních dvou kolech chyběly. Byl jsem rád, že jsem udržel páté místo," přiznal český závodník.

Výtečně odstartoval i Jan Škarnitzl, ale nakonec se na jeho výkonu podepsalo nachlazení a obsadil 32. místo.

Závody v Novém Městě během víkendu sledovalo 25.000 diváků, z toho na dnešní vyvrcholení přišlo 15.000 fanoušků.

Závod SP v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě:

Muži: 1. M. van der Poel (Niz.) 1:21:54, 2. Schurter -19, 3. M. Flückiger (oba Švýc.) -1:53, 4. Avancini (Braz.) -2:01, 5. Cink (ČR) -2:12, 6. Marotte (Fr.) -2:30, …32. Škarnitzl -5:43, 38. Vastl -6:15, 78. Paprstka -9:58, 79. Vobecký -10:03, 92. Kobes (všichni ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí (po 2 závodech): 1. M. van der Poel 700, 2. Flückiger 500, 3. Schurter 485, …13. Cink 220, 25. Škarnitzl 143, 42. Vastl 70.

Ženy: 1. Courtneyová (USA) 1:27:31, 2. McConnellová (Austr.) -36, 3. Smithová (Kan.) -42, 4. Freiová (Švýc.) -45, 5. Degnová (Dán.) -1:33, 6. Indergandová (Švýc.) -1:34, …22. Čábelická -4:58, 23. Štěpánová -5:04, 63. Ježková -10:25, 70. Veselá (všechny ČR) -11:13.

Průběžné pořadí (po 2 závodech): 1. Courtneyová 700, 2. Neffová (Švýc.) 490, 3. Woodruffová (USA) 385, …19. Čábelická 182, 32. Štěpánová 106.