Fuksa má z Evropských her i bronz, čtyřkajak bez medaile

Aktualizováno 16. 6. 2015 20:31
Ve finále kilometrového závodu skončili Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba čtvrtí
Martin Fuksa
Martin Fuksa | Foto: ČTK

Baku - Kanoista Martin Fuksa se z Evropských her vrátí jako dvojnásobný medailista. Po pondělním stříbru z kilometrového závodu dnes v Mingačeviru skončil třetí ve sprintu na 200 metrů.

Naopak český čtyřkajak v Ázerbájdžánu na medaili překvapivě nedosáhl. Ve finále na 1000 metrů skončili Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba čtvrtí.

Fuksa zvládl dramatický finiš

Dvaadvacetiletý Fuksa v dramatickém finiši o pouhých 46 tisícin nedosáhl na druhé místo, které obsadil domácí Valentin Děmjaněnko. Sám pozici na stupních vítězů uhájil o 11 tisícin před Andrejem Krajtorem z Ruska, a to díky mocnému kopnutí lodi do cíle, za nímž se převrhl. Zvítězil Henrikas Žustautas z Litvy.

"Třetí místo je naprostá paráda," radoval se Fuksa. "Měl jsem suprový start a tím jsem si na začátku hodně pomohl. Doufal jsem, že to udržím, ale že z toho bude nakonec třetí místo, to jsem netušil. V závěru jsem ještě vypadl (z lodě) a hlavou mi proběhlo, že tím jsem si to zkazil," řekl kanoista, který v první verzi výsledků na třetím místě nefiguroval. Oficiální verdikt z něj ale vzápětí udělal dvojnásobného medailistu Evropských her.

Čtyřkajak selhal

To favorizovaná posádka čtyřkajaku zažila opačné pocity. Mistři světa, trojnásobní evropští šampioni a bronzoví medailisté z olympijských her v Londýně prohráli ve finiši kilometrové jízdy o pouhých 58 tisícin s třetími Bělorusy.

"Nebyl to vydařený závod, ale nedokážeme přesně říct, jak to ovlivnily podmínky na trati. Proud nebo tráva, kterou jsme měli v cíli na kormidle... Pocitově nám to tady nevyšlo dnes ani v rozjížďce," řekl Štěrba novinářům.

Úspěšné české kvarteto se dalo dohromady v olympijském roce před třemi lety a Evropské hry jsou první akce, ze které se vrátí domů bez medaile. "Těžko říct, co se stalo. Náš standard je výš, nemyslím výsledkově, ale spíš pocitem z jízdy. Malý odstup na třetí místo nás mrzí, ale spíše nás mrzí, že jsme nepředvedli, čeho jsme schopní," doplnil Štěrba.

Na kanálu v Mingačeviru zvítězila maďarská posádka Zoltán Kammerer, David Tóth, Tomás Kulifai a Daniel Pauman s téměř sekundovým náskokem před Rusy.

Soutěže v rychlostní kanoistice na premiérových hrách skončily. Pro české barvy ještě kajakář Lukáš Trefil vybojoval šesté místo v neolympijském vytrvalostním závodě na 5000 metrů, jeho kolegyně Anna Kožíšková byla jedenáctá a sprinter Filip Šváb dopádloval osmý.

Kostelecký ve hře o finále

Puškařka Nikola Mazurová obsadila sedmé místo ve střelbě ze vzduchovky. Dvacetiletá reprezentantka, jež na loňském mistrovství světa vybojovala pro Českou republiku v třípolohové střelbě z malorážky jedno ze dvou dosavadních účastnických míst na olympijských hrách v Riu, byla sedmá už v kvalifikaci. V osmičlenném finále vypadla jako druhá v pořadí.

David Kostelecký je po třech kolech kvalifikace v trapu ve hře o finále, s dvěma chybami ze 75 ran je jedním z osmi střelců, kteří se dělí o páté místo. Jiří Lipták má před středečním pokračováním soutěže o jeden zásah horší výsledek.

Stolní tenistka Renata Štrbíková v prvním kole dvouhry neztratila ani set s kyperskou soupeřkou Luizou Kureaovou. Zato skončil Tomáš Konečný po těsné prohře 3:4 s Maďarem Danielem Kosibou. V soutěži plážových volejbalistek mají oba české páry po dvou zápasech bilanci 1:1, Diana Žolnerčíková s Martinou Jakubšovou a Karolína Řeháčková s Eliškou Gálovou dohrají skupiny ve středu.

Zápasnice Adéla Hanzlíčková vyhrála úvodní duel ve váze do 63 kg nad Maďarkou Gabriellou Sleiszovou, pak ale stříbrná medailistka z mistrovství Evropy do 23 let nestačila ve čtvrtfinále na Švédku Hennu Johanssonovou. Doboxováno má v Baku David Hošek (do 91 kg).

Evropské hry v Baku:

Plážový volejbal:

Ženy:

Skupina B:

Žolnerčíková, Jakubšová (ČR) - Ozolinová, Graudinová (Lot.) 2:1 (-17, 18, 9), Teuflová, Zassová (Rak.) - Žolnerčíková, Jakubšová 2:0 (24, 17).

Skupina H:

Řeháčková, Galová (ČR) - Udovgenková, Sulimová (Ukr.) 2:0 (12, 19), Kocioleková, Stragová (Pol.) - Řeháčková, Gálová 2:0 (15, 17).

Rychlostní kanoistika:

Muži:

1000 m:

K4: 1. Maďarsko (Kammerer, Tóth, Kulifai, Pauman) 3:07,063, 2. Rusko -0,971, 3. Bělorusko -1,764, 4. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) -1,822.

200 m:

K1: 1. Dudás (Maď.) 35,132, 2. Menning (Švéd.) -0,444, 3. McKeever (Brit.) -0,642, ...8. Šváb (ČR) -1,625.

K2: 1. Grujič, Novakovič (Srb.) 31,910, 2. Rauhe, Liebscher (Něm.) -0,073, 3. Tótka, Molnár (Maď.) -0,603.

C1: 1. Žustautas (Lit.) 40,064, 2. Děmjaněnko (Ázerb.) -0,078, 3. Fuksa (ČR) -0,124.

5000 m:

K1: 1. Hoff (Něm.) 20:01,864, ...6. Trefil (ČR) -57,293.

Ženy:

500 m:

K1: 1. Kozáková (Maď.) 2:03,569, 2. Schuringová (Rak.) -1,139, 3. Wojnarowská (Pol.) -1,820.

K2: 1. Starovičová, Ružičičová (Srb.) 1:49,904, 2. Borhaová, Meroniacová (Rum.) -1,021, 3. Káraszová, Vadová (Maď.) -1,270.

200 m:

K1: 1. Walczykiewiczová (Pol.) 40,795, 2. Podolská (Rus.) -0,370, 3. Kozáková (Maď.) -0,583, ...v B finále 9. Mlezivová (ČR).

K2: 1. Machněvová, Litvinčuková (Běl.) 37,399, 2. N. Moldovanová, O. Moldovanová (Srb.) -0,300, 3. Povchová, Todorovová (Ukr.) -0,320.

5000 m:

K1: 1. Litvinčuková (Běl.) 22:48,990, ...11. Kožíšková (ČR) -1:21,203.

Sportovní střelba:

Muži:

Vzduchová puška: 1. Bubnovič (Běl.) 206,6, 2. Campriani (It.) 206,4, 3. Richter (Izr.).

Ženy:

Vzduchová puška: 1. Arsovičová (Srb.) 207,8, 2. Hornungová (Švýc.) 207,7, 3. Englederová (Něm.), ...7. Mazurová, v kvalifikaci 15. Vognarová (obě ČR).

Trap - finále: Gálvezová (Šp.) - Perilliová (San Mar.) 13:11, o 3. místo: Tkačová - Barsuková (obě Rus.) 14:11.