"Chtějí férovost, ale veřejně lžou." Trenéři reprezentace pořád neví, proč skončili

Sport ČTK Sport, ČTK
24. 3. 2021 15:58
Trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem a kouč brankářů Petr Štochl nesouhlasí s lednovým odvoláním od české házenkářské reprezentace, která kvůli vysokému počtu případů koronaviru v mužstvu na poslední chvíli odřekla účast na mistrovství světa v Egyptě. Od pěti členů bývalé svazové exekutivy, kteří hlasovali pro jejich odvolání, doteď nedostali jasné vysvětlení, v čem se měli dopustit pochybení.
Daniel Kubeš ještě jako trenér české reprezentace při loňském mistrovství Evropy v házené
Daniel Kubeš ještě jako trenér české reprezentace při loňském mistrovství Evropy v házené | Foto: Reuters

Bývalé svazové vedení odvolalo trenéry týden poté, co reprezentace odřekla účast na šampionátu. Exekutiva rozhodla o údajném pochybení těsným poměrem pěti ku čtyřem hlasům.

S odvoláním mimo jiné nesouhlasil tehdejší prezident svazu Jaroslav Chvalný, který rezignoval. Před pár dny při volbách jej nahradil bývalý reprezentační kapitán Ondřej Zdráhala.

Někdejší exekutiva vytkla managementu týmu nevhodně zvolený program, chybnou reakci na zhoršující se pandemickou situaci a to, že nezřídil náhradní výběr. Kvůli koronaviru nemohla reprezentace před šampionátem odehrát ani úvodní dva duely evropské kvalifikace s Faerskými ostrovy.

"Do dnešního dne nemáme k dispozici jasné vyjádření od pěti dnes již bývalých exekutivců, kteří hlasovali pro naše odvolání. Obdrželi jsme pouze 29. ledna oznámení o odvolání z důvodu údajného pochybení na základě zjištění předložených zpráv a vyjádření členů realizačního týmu, hráčů a zaměstnanců sekretariátu Českého svazu házené," uvedli trenéři v prohlášení.

Údajné pochybení ani zjištěné skutečnosti podle nich nebyly nikdy jakoukoliv formou komunikovány. "S naším odvoláním jsme opakovaně vyjádřili nesouhlas, a to písemnou formou 15. února a 4. března. Na nesouhlas jsme nikdy nedostali žádnou odpověď," doplnili.

Bývalí trenéři házenkářů se přihlásili k zodpovědnosti za sportovní přípravu a plánování akcí, nikdo z vedení svazu nic z toho ovšem před ani během reprezentačních srazů nerozporoval.

"Bereme plnou odpovědnost za nominaci hráčů. S ohledem na důležitost kvalifikačních utkání o ME 2022 jsme o B-týmu neuvažovali, v přípravě jsme i tak využili 32 hráčů. Až na úplné výjimky ani absolutní většina států kvalifikovaných na MS žádným B-týmem nedisponovala," upozornili bývalí trenéři a dodali, že respektovali všechna epidemiologická opatření, jak je nastavil reprezentační manažer Adam Štegl.

Prohlášení zveřejnili až nyní proto, že jim 11. března formálně skončily smlouvy u národního celku. Navíc nechtěli narušovat březnový vstup mužstva do kvalifikace. Tým vedl jako trenér Rastislav Trtík.  

Filip, Kubeš a Štochl z jejich pohledu popsali, jak reprezentační akce probíhala. Tým na konci prosince odehrál přípravné utkání se Slovenskem, v němž ještě chyběli krajánci z Německa. Mužstvo se znovu sešlo na začátku ledna a před odjezdem do Egypta mělo hrát ještě s Faerskými ostrovy.

Kvůli pozitivním testům Filipa s Kubešem z 2. ledna mužstvo dočasně převzali Pavel Pauza se Štochlem. Na Faerských ostrovech odhalily odběry osm nakažených, z toho šest hráčů, a utkání bylo odloženo. Po návratu bylo pozitivních deset hráčů a čtyři členové realizačního týmu, mužstvo tak postupně doplnilo 11 náhradníků.

Po poradě s hráči a na návrh trenérů šéf reprezentační komise Daniel Čurda schválil, že Filipa s Kubešem by případně v Egyptě nahradili Pauza a Štochl. "Účast na MS jsme nikdy nepodmiňovali naší přítomností a ani jsme se za nás takto nikdy nevyjádřili," uvedli trenéři.

V pondělí 11. ledna bylo k odletu připraveno 21 hráčů. Další testy ale odhalily celkem 13 nakažených a čtveřice byla mimo hru z jiných zdravotních důvodů. Tým měl k dispozici jen 10 hráčů do pole a tři brankáře, z dalších 13 házenkářů z širší nominace jen dva prodělali covid.

"Na základě kritické zdravotní situace jsme po poradě v realizačním týmu a následně s hráči došli k závěru doporučit exekutivě zrušit účast na MS z důvodu zdravotního stavu. Navržené zrušení účasti na MS bylo exekutivou odsouhlaseno jednohlasně," upozornili bývalí trenéři.

Exekutiva jim tři dny poté zaslala soubor otázek, za další tři dny s nimi měla videohovor a o den později je Chvalný informoval o odvolání. "Ani teď nerozumíme stylu (ne)komunikace bývalé exekutivy. Dále pak lžím, které se veřejně objevují z úst lidí, kteří chtějí nastavit změnu a volají po férovosti a spojování hnutí," napsali.

"Jsme znechuceni kulturou v házenkářské komunitě, zejména chováním některých členů bývalého vedení. Fakt, že jsme po více než 20 letech našeho působení v reprezentaci donuceni odejít tímto způsobem, bohužel o této kultuře jasně vypovídá. Zároveň děkujeme těm, kteří nám pomáhali a fandili," dodali bývalí úspěšní reprezentanti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy