"Chráníme tím životy na obou stranách." Šéf juda překvapil důvodem pro účast Rusů

ČTK ČTK
15. 5. 2023 15:18
Prezident Mezinárodní judistické federace (IJF) Marius Vizer tvrdí, že povolením účasti ruských a běloruských sportovců na mezinárodních turnajích chrání životy na obou stranách konfliktu na Ukrajině.
Ruský judista Inal Tasojev, jenž na MS získal stříbro
Ruský judista Inal Tasojev, jenž na MS získal stříbro | Foto: Reuters

V rozhovoru pro server insidethegames argumentoval rumunský funkcionář tím, že vyloučením by judisty z těchto zemí IJF vlastně posílala na frontu.

IJF rozhodla o zmírnění sankcí za ruskou agresi na Ukrajině krátce před světovým šampionátem, kde nakonec pod neutrální vlajkou startovalo sedmnáct judistů z Ruska a dva z Běloruska. Naopak Ukrajina kvůli tomuto kroku šampionát bojkotovala.

Šéf světového juda ocenil chování závodníků při šampionátu. "Přítomnost ruských sportovců v judu je pro mě důkazem, že se distancují od války," prohlásil čtyřiašedesátiletý Vizer.

"Protože si mohli vybrat jít do války, ale oni se rozhodli zůstat ve sportu, být součástí naší sportovní rodiny," pokračoval v překvapivém zdůvodnění. 

I když řada zemí včetně Česka kritizuje rozhodnutí IJF, které vychází z doporučení Mezinárodního olympijského výboru, Vizer je přesvědčený, že federace postupuje správně.

"Kdybychom je (Rusy a Bělorusy) odmítli, poslali bychom je na frontu. Naším rozhodnutím chráníme lidské životy na obou stranách," tvrdil.

Nechtěl se vyjadřovat k rozhodnutí představitelů okupované Ukrajiny, která se kvůli ruské účasti světového šampionátu nezúčastnila.

"Nejsem v pozici, abych komentoval rozhodnutí ukrajinské vlády. Mohou si dělat, co chtějí. Respektujeme jejich rozhodnutí," poznamenal.

Zdůraznil ale, že Ukrajinci jsou stejně jako zástupci jiných zemí vítáni. "Doufám, že válka brzy skončí a budeme moci vrátit ukrajinskou judistickou rodinu do naší velké judistické rodiny," dodal.

Ruský judista pod neutrální vlajkou Arman Adamjan byl v pátečním finále kategorie do 100 kilogramů přemožitelem dvojnásobného olympijského vítěze Lukáše Krpálka. V sobotu získal v nejtěžší hmotnostní kategorii stříbro Inal Tasojev.

Oba si tak připsali hodně bodů do olympijského žebříčku, ale stále není jasné, zda i v případě splnění podmínek pro kvalifikaci budou moci na OH startovat.

"To není naše rozhodnutí, to je rozhodnutí MOV a spolurozhodnutí francouzské vlády. Podporujeme Olympijskou chartu. Doufám, že přijmou férové rozhodnutí pro všechny zainteresované sportovce, aby všichni měli šanci startovat na olympiádě," dodal Vizer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy