Plavci završili ME třemi medailemi, celkem jich mají sedm

25. 11. 2012 18:30
Petra Chocová
Petra Chocová | Foto: CPA - Eduard Erben

Chartres - Nebývale úspěšná česká výprava si z mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu odveze celkem sedm medailí, nejvíce od šampionátu v roce 2000 ve Valencii.

O další tři cenné kovy se dnes v Chartres postaraly ženy - prsařka Petra Chocová má stříbro na stometrové trati, znakařka Simona Baumrtová bronz na dvoustovce a obě společně přidaly stříbro v polohové štafetě, kde je doplnily Lucie Svěcená a Aneta Pechancová.

Baumrtová má 4 kovy, Chocová tři

Baumrtová si tak z ME přiveze čtyři medaile, Chocová tři.

Chocová po zlatu z padesátimetrové prsařské trati vybojovala stříbro z dvojnásobného závodu v českém rekordu 1:05,50 minuty, Baumrtová byla třetí na dvoustovce v národním maximu 2:03,43 a štafeta doplavala rovněž v nejlepším českém výkonu historie 1:47,67.

Dlouho bojovala o titul, o nějž přišla o 26 setin v závěrečném úseku kraulařka Pechancová.

Na ME před dvanácti lety ve Valencii získala česká výprava devět cenných kovů, z toho tři zlaté medaile.

Chocová finále dvoustovky vynechala

Chocová vylepšila české rekordy na všech třech svých tratích, do finále dvoustovky ale nenastoupila, neboť se šetřila na smíšenou polohovou štafetu a limitovaly ji také bolavý loket a rameno.

Letošní vlastní maximum na stovce Chocová vylepšila o 59 setin sekundy. Vítězkou se v Chartres stala Dánka Rikke Möller Pedersenová, která zlepšila svůj evropský rekord na 1:04,12 minuty.

Baumrtová už v rozplavbě posunula národní rekord na 2:04,32 minuty, čímž tři roky staré vlastní maximum zlepšila o 75 setin. V boji o medaile pak tento výkon zlepšila o dalších 89 setin.

Barbora Závadová postoupila do finále polohové čtyřstovky jako pátá a stejné místo jí zůstalo i po finále, byť se téměř o sekundu zlepšila. Za loňským českým rekordem ale zaostala výkonem 4:34,90 minuty o více než šest a půl sekundy.

Mileyová vylepšila rekord na 400 metrech

I v tomto závodu padl evropský rekord, který vytvořila Hannah Mileyová z Británie časem 4:23,47. Rychlejší než dosavadní rekord, který dosud držela časem 4:24,21 minuty Mireia Garciaová-Belmonteová ze Španělska, byla v cíli i druhá Maďarska Katinka Hosszuová.

Také Jan Šefl se zapsal do listiny českých rekordů. Ve finále polohového závodu na 100 metrů doplaval sedmý v času 53,72 sekundy, čímž byl o desetinu rychlejší než před dvěma lety Tomáš Fučík.

Kraulařská štafeta mužů na 4x50 metrů doplavala pátá, na prvním úseku posunul Tomáš Plevko vlastní český rekord o desetinu na 21,63.