Chládek před životním zápasem: Pro medaili udělám všechno!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 8. 2015 23:25
Rozhovor s českou amatérskou boxerskou jedničkou, kterou čeká životní zápas na evropském šampionátu v Bulharsku.
Zdeněk Chládek v osmifinálovém souboji ME proti Lazaru Stanojevičovi.
Zdeněk Chládek v osmifinálovém souboji ME proti Lazaru Stanojevičovi. | Foto: Facebook Zdeněk Chládek

Samokov (Bulharsko) – Český mužský box jeho dnešní vítězství a tím i jistotu medaile z ME potřebuje jako pověstnou sůl. Nejen proto, že na podobný úspěch čeká už neskutečných dvanáct let.

Ovšem také proto, že případný čtvrtfinálový triumf Zdeňka Chládka ve váze do 69 kilogramů nad Španělem Youbou Sissokhem Ndiayem zajistí tuzemskému rohování místenku na říjnovém světovém šampionátu a udrží naději i na účast na OH v Riu 2016. S tím jdou pochopitelně ruku v ruce peníze nejen od sponzorů, ale také od Českého olympijského výboru (ČOV).

"Ten tlak si uvědomuji," nebojí se v rozhovoru pro Aktuálně.cz těchto výzev pětadvacetiletý rodák z Krupky, který žije v nedalekých Teplicích. Zní to totiž možná neuvěřitelně, ale kdysi elitní český sport napočítal od MS 2003 a bronzu Rudolfa Kraje jen dvě čtvrtfinálové účasti na kontinentálním šampionátu (2004 zásluhou Tomáše Adámka a 2006 díky Štěpánu Horváthovi) a dvě osmifinále na světovém (2009 a 2011 v podání právě Chládka).

Jak byste zhodnotil vítězný osmifinálový souboj se Srbem Lazarem Stanojevičem?

První kolo bylo vyrovnanější, druhé mi neskutečně sedlo, byl jsem lepší, přesvědčivý, ve třetím už jsem všechno kontroloval. Myslím, že jsem měl celý zápas pod kontrolou.

Navíc vám pomohlo i veřejné napomínání soupeře...

Ano, ve druhém kole byl napomínán za sklánění hlavy. Chodil s ní hodně dolů.

Jak se celkově cítíte v Samokově? Protože to i od televize vypadá, že se vám boxuje dobře...

Je to tak, těžko říct. Na to, jaké jsem měl od začátku kalendářního roku zdravotní problémy, tak se mi boxuje skvěle. Cítím se tak. Ale uvidíme, jak se budu cítit večer proti Španělovi, protože to bude strašně důležitý zápas.

Berete šampionát jako zadostiučinění právě kvůli těm všem problémům (necelé dva týdny před ME si natrhl vazy v kotníku, v průběhu jara měl několik nepříjemných viróz a dalších menších zranění, pozn. redakce)?

Nechtěl bych to nějak rozebírat, co bylo, bylo, teď je teď. V rámci možností připravený jsem, dvakrát se to povedlo, strašně moc bych ale chtěl tu medaili.

Kromě minimálně bronzové medaile by vám dalo vítězství jistotu účasti na MS (na to postoupí šest nejlepších v každé váze z ME, čtyři semifinalisty doplní dva poražení čtvrtfinalisté, kteří padli s budoucími finalisty, pozn. redakce). Vnímáte to?

Nijak to neřeším, snažím se vyhrát každý následující zápas. Dělám všechno pro to, abych také ve čtvrtfinále zvítězil. Nechci se spoléhat na nějaké štěstí v podobě toho, že můj přemožitel postoupí i do finále.

A když už zmiňujete čtvrtfinálového soupeře, znáte Španěla Youbu Sissokha Ndiayeho?

Vůbec ho neznám, viděl jsem ho poprvé až tady, měli jsme v úterý stejnou šatnu, boxovali jsme svá osmifinále po sobě, takže jsem viděl asi patnáct vteřin jeho zápasu. Vím, že je asi o dvě hlavy vyšší než já (ve skutečnosti měří 182 cm, Chládek 169 cm), to je ale asi tak všechno.

Na posledním ME skončil ve čtvrtfinále na rukavicích Ukrajince Bogdana Šelesťuka. Asi byste se nezlobil, kdyby letos dopadl stejně, že?

No, myslím si, že ne. (úsměv)

Berete to i celkově tak, že bojujete za český box, který nemá za sebou zrovna dobrou desetiletku, minimálně co se týče medailí z velkých akcí?

Tlak okolí samozřejmě cítím, ale snažím se ho v ringu vnímat co nejméně, protože tam jsem sám za sebe. Zároveň je to ale příjemné, protože cítím obrovskou podporu od kamarádů, rodiny a fanoušků a pokusím se ty lidi nezklamat.

A cítíte i podporu od zbylých pěti reprezentačních parťáků, kteří s vámi zůstávají v Samokově?

Určitě, největší od Tomiho (Bezvody). Od ostatních ale pochopitelně také.

Je pro vás lepší, že se boxuje až ve večerním bloku (od 18:00 hodin českého času), že máte čas si od čtvrtfinále přece jen trochu více odpočinout?

Jak je dáno, tak je dáno. Nějak to neřeším, ale když to vezmu, určitě je to plus. Delší regenerace se vždy hodí, v úterý jsem si byl zaplavat, zítra se pořádně prospím, budu poslouchat hudbu a celkově se snažit odreagovat. Na druhou stranu, jsme na tom se soupeřem oba stejně a člověk bude mít zároveň více času o všem přemýšlet a znervóznět.

Ještě na závěr: v Česku jsou obrovská vedra, jaké panuje počasí v Samokově a jaké jsou podmínky v hale?

My naštěstí nejsme přímo v Sofii, ale asi šedesát kilometrů dále v horách, více jak třináct set metrů nad úrovní moře, takže tady je docela dost příjemně, kolem pětadvaceti stupňů. V hale je také všechno v pořádku, ať už co se týče počasí, tak ohledně organizace šampionátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy