Chicago už vede proti Clevelandu 2:1. Rozhodl Rose

9. 5. 2015 8:51
Chicago si v play off NBA zajistilo druhou výhru série trojkou v poslední sekundě. Clippers smetli Houston.
Play off NBA: Hráči Chicaga oslavují Derricka Rose.
Play off NBA: Hráči Chicaga oslavují Derricka Rose. | Foto: Reuters

New York - Trojkou v poslední sekundě zařídil Derrick Rose basketbalistům Chicaga vítězství ve třetím zápase druhého kola play off NBA nad Clevelandem 99:96. Jeho tým vede v sérii 2:1. Stejně jsou na tom Los Angeles Clippers, kteří díky skvělé třetí čtvrtině smetli Houston 124:99.

Rose po dlouhé pauze způsobené zraněními konečně dostává šanci předvést své schopnosti i ve vyřazovacích bojích a v pátek ji perfektně využil. Poté co J. R. Smith z Clevelandu deset sekund před koncem trojkou srovnal, vzal si Rose po oddechovém času míč a těžkou střelou přes pivota Tristana Thompsona o desku rozhodl. Završil tím svůj výborný výkon v zápase, v němž zaznamenal celkem 30 bodů a spolu s Jimmym Butlerem (20 bodů) se postarali o 23 z 25 bodů Bulls v závěrečné čtvrtině.

"Jsem jenom strašně vděčný spoluhráčům, že mi dali míč a věřili mi. I když jsem předtím minul pár střel, tak mě podporovali, abych hrál, jak jsem zvyklý a dobře to dopadlo. A ne, nechtěl jsem střílet o desku," řekl s úsměvem Rose.

Cleveland táhl ve vyrovnaném zápase LeBron James s 27 body, ale přes Butlerovu dobrou obranu proměnil jen osm z 25 střel. Přidal 14 asistencí a dostal se už na čtvrté místo historické tabulky přihrávek v play off.

"Udělali jsme při poslední akci všechno, jak jsme si řekli. Když pak hráč trefí střelu, nedá se nic dělat. Kdybychom udělali nějakou chybu, tak můžeme být naštvaní. Takhle nezbývá než smeknout před Derrickem a jít na další zápas," řekl James.

J.R. Smith se po dvouzápasovém trestu vrátil 14 body, Kyrieho Irvinga trápí bolavé chodidlo a zůstal na 11 bodech.

Kvůli zranění stehna nedohrál utkání chicagský Pau Gasol a zatím se neví, jestli nastoupí v nedělním čtvrtém zápase.

J.J. Redick nastřílel při jasném vítězství Clippers nad Houstonem 31 bodů. Klíčovou roli ale sehrál náhradní rozehrávač a syn trenéra Austin Rivers. Ten si vylepšil osobní rekord v play off na 25 bodů a hlavně dal 15 bodů ve třetí dvanáctiminutovce, kdy domácí zlomili vyrovnaný zápas šňůrou 20:3.

Do sestavy Clippers se vrátil po dvouzápasové absenci Chris Paul a za 23 minut si připsal 12 bodů a sedm asistencí. Za poražené zaznamenal James Harden 25 bodů a 11 asistencí. Dalších pět hráčů se dostalo do dvouciferných čísel, ale na velkou šňůru Clippers hosté nenašli odpověď.