Chceme sny o Armstrongovi či Boltovi, nebo bolestnou pravdu?

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 8. 2012 10:50
Stíhat teď po kariéře Armstronga je stejné jako honit po soudech Jarmilu Kratochvílovou
Lance Armstrong, hrdina, nebo podvodník?
Lance Armstrong, hrdina, nebo podvodník? | Foto: Reuters

Glosář - Říkám na rovinu: Na cyklistiku a detailní střeva kauzy Lance Armstronga nejsem expert, ale dovolím si říct, že ten případ má dvě roviny:

1) Po legislativně-pravidlově-právní stránce je to patrně o tom, že antidopingová agentura USADA má k dispozici řetězec nepřímých důkazů proti sedminásobnému vítězi Tour, ale žádný přímý.

Hodnověrný verdikt, zda je Armstrong dle stávajících pravidel vinen, by tedy měla vynést jediná k tomu relevantní instituce, a to je Mezinárodní sportovní arbitráž v Lausanne (CAS).

Jen CAS mohl určit vinu. Neurčí

To, že Armstrong vzdal celou při mnohem dříve, než to k CAS doputovalo, mu umožňuje ponechat celou věc ve stavu nejasnosti - čili minimálně polovina fanoušků ho jistě nadále bude považovat za šampiona. CAS ho mohl očistit, anebo taky natvrdo říct, že vinen je. To asi nechtěl riskovat.

O tom, jak jsou tyhle sporné případy vachrlaté, svědčí kauza našeho kajakáře Štěrby. Toho kanoistická federace potrestala, její odvolačka očistila a po odvolání exekutivy federace to celé doputovalo k CAS, kde sice řekli, že je vinen, ale potrestán jen napomenutím – a mohl si na OH dojet pro bronz.

Z toho, co jsem se dozvěděl, se tam diskutovalo mimo jiné o tom, jestli ta látka, kterou vzal, měla levotočivé, nebo pravotočivé polymery, což prý mívá opačný účinek - to jen abych dokreslil, na jaké rovině se ty případy řeší...

Jako by teď honili po soudech Kratochvílovou

2) A pak je tu druhá rovina: Jestli tedy hrajeme na sportovní sny - anebo na RYZÍ PRAVDU za každou cenu.

Přijde mi, že v té USADA zjevně pracují lidé, kterým se jejich spor s Armstrongem dostal do osobní roviny. Oni jsou prostě přesvědčeni o tom, že dopoval, posbírali o tom mj. spoustu svědectví.

A upřímně řečeno – z logiky věci je asi velmi nepravděpodobné, že by superšampion v závodech, kde celá zbývající špička z dopingu usvědčena byla, objížděl ty kopce čistý a byl na nich ve zdopované konkurenci první. Ale je nutné mu to prokázat. A tady právě jaksi není jisté, zda se to podařilo.

A co je důležité - to všechno se děje zpětně. Ocitli jsme se na podobné rovině, jako by teď zdejší dopingový expert Chlumský honil po soudech Jarmilu Kratochvílovou, držitelku neochvějného světového rekordu v běhu na 800 metrů. Z roku 1983.

Chceme superpříběhy o hrdinech, nebo pravdu?

Tady si musíme říct, co chceme: čistou pravdu, anebo sny o ryzích sportovních šampionech a jejich velkých příbězích (u Armstronga umocněných bojem s rakovinou)?

Představme si, že přijde soudný den a veškerá pravda vyjde najevo: jak byste reagovali, kdybyste zjistili, že třeba 80 procent medailistů z OH v Londýně včetně oslavovaného Bolta dopovalo?

Nebo že se ve fotbalových soutěžích všude na světě velká část výsledků domlouvá kvůli cinklým sázkám? Že je to celé jen navoněné divadlo, ve kterém se v obrovských objemech propírají černé peníze?

Pozor, to rozhodně není žádné tvrzení, to je jakási alternativní apokalyptická vize. Ale kdyby náhodou skutečně byla pravda taková – chtěli byste ji opravdu znát?

Vidíte to stejně, nebo úplně jinak? Diskutovat o tom můžeme i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li, klikněte na stránce na "To se mi líbí".

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy