Čeští vodáci mají novou hvězdu. Fišerová střídá kajak s kánoí a ještě stíhá studovat

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 6. 2017 14:32
Devatenáctiletá Tereza Fišerová v letošních nominačních závodech našla v kategorii singl kanoe bezpečně cestu reprezentace, z nedávného evropského šampionátu ve Slovinsku si přivezla stříbrnou medaili a od zítřka do neděle bude středem pozornosti v pražském závodě Světového poháru ve vodním slalomu. Loni se stala juniorskou mistryní světa a na evropském šampionátu skončila třetí. "Tyto úspěchy rozhodly o tom, že místo kajaku budu maximální pozornost věnovat kanoi. Tato disciplina bude v Tokiu poprvé zařazena do programu olympijských her a účast na této největší akci sportovců by byla splněním mého životního snu," říká Fišerová v rozhovoru pro Aktuálně.cz
Tereza Fišerová
Tereza Fišerová | Foto: ČTK

Chcete tím říci, že v předchozích letech byl vaší nejoblíbenější disciplínou kajak?

Ano, a to už od jedenácti let. Hned v mém prvním juniorském roce jsem patřila do reprezentačního týmu na evropském i světovém šampionátu. Poslední tři roky se věnuji oběma disciplinám, k nimž jsem si nedávno přidala i třetí, kterou je s Jakubem Jáně kanoistický mix.

Ve všech třech kategoriích jste startovala i v nominačních závodech?

Ano a byla jsem přímo nadšená, že jsem běhala od cíle jednoho závodu na start toho druhého v úplně jiné kategorii. Je to dost náročné, ale praktikuji to tak i v tréninku. Hlavně však musím zdůraznit, že v přípravě mně pomáhá trénink se dvěma kanoisty, o nichž se toho mohu hodně naučit.

Letos na jaře sbíráte samé vavříny. Suverénní cesta do reprezentačního týmu, stříbro z mistrovství Evropy a úspěšná maturita. Čekala jste takovou úspěšnou šňůru?

Do čtyř nominačních závodů jsem vstupovala s přáním skončit druhá a zařadit se v singl kanoi do tříčlenného reprezentačního týmu. Tři závody se mi podařilo vyhrát, takže mé přání se splnilo a otevřely se mi tak dveře k účasti na všech akcích, včetně mistrovství světa. Pokud jde o medaili z mistrovství Evropy, tak jsem ji samozřejmě nečekala a dlouho jsem nechápala, jak se mi to mohlo podařit. Byl to úžasný pocit. Navíc totiž do druhé finálové branky jsem se po chybě musela vracet. Věděla jsem ,že šanci na přední umístění už nemám a závod jsem si chtěla jen užít.

A co maturita?

Není pro mě jednoduché věnovat se vrcholovému sportu a ještě studovat. Učila jsem se i na soustředěních, kde jsme střídala trénink s knížkami. S vysvědčením jsem byla spokojena, jen známka z češtiny mně chválu nepřinesla. S jazyky si moc nerozumím, jsem spíš počítačový typ. Teď mám před sebou studium na ČVUT, obor pozemní stavitelství. Bude to něco jiného, třeba i hodně náročného, ale snad to v kombinaci se slalomem zase zvládnu.

Čím je pro vás účast na Světovém poháru v Troji?

Jsem moc ráda, že se tak významného závodu v domácím prostředí mohu účastnit. S velkými ambicemi však do Prahy nepojedu, zastávám názor držet se spíš při zemi. Po stříbru na mistrovství Evropy, kde mně hodně pomohlo štěstí, se ode mne na sobotním mistrovství České republiky čekalo vítězství. Pociťovala jsem velký tlak, což moje nervová soustava nezvládla. Je to pro mě další cenná zkušenost.

S jakými představami do závodu půjdete?

Chci si užít určitě parádní atmosféru a udělat všechno pro co nejlepší výkon a tím i výsledek, s kterým bych byla spokojena. Moje záměry míří k postupu do finále, které se pojede asi před početnou diváckou kulisou. Nechci se však stresovat myšlenkami dosáhnout za každou cenu předního umístnění.

A jaký je váš další letošní program?

V červnu to budou další dva Světové poháry, koncem července mistrovství světa do 23 let, znovu dva Světové poháry a v září mistrovství světa ve Francii. Když k tomu připočtu dvě soustředění, tak je toho docela dost. Hlavně však, že si po maturitě takhle užívám (smích).

 

Právě se děje

teď

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy