Čeští veteráni doplavali pro medaile

SportPlus, Renata Tšponová
26. 7. 2005 16:59
EDMONTON - Dva čeští plavci Rostislav Šlechta (ročník 1962) a Vítězslav Svozil (1933) se představili na World Masters Game v kanadském Edmontonu. Závody, které jsou v podstatě olympijskými hrami kategorie Masters a stejně jako olympiáda se konají jednou za čtyři roky, byl pro ně úspěšné. Hned několikrát stanuli na stupních vítězů.

Plavecké závody se konaly na břehu North Saskatchewan River v překrásném sportovním komplexu v konkurenci téměř 1500 plavců. Oba čeští reprezentanti patřili k favoritům, vždyť dvaasedmdesátiletý Svozil je jediný Čech, který kdy v plavání držel světový rekord a je několikanásobným mistrem světa. Šlechta se stal světovým šampiónem před dvěma lety na Novém Zélandu a je držitelem mnoha českých maxim.

:. Oficiální stránky her World Masters

Přestože se na výsledcích českých plavců podepsala únava z dlouhého letu (finanční prostředky jim nedovolovaly delší aklimatizaci), oba závodníci si vedli skvěle. Rostislav Šlechta zabojoval a po každém startu stanul na stupních vítězů. V disciplínách 50 a 100 motýl v časech 0:27,12 a 1:00,86 jen o pár setin doplaval za světovým rekordmanem Santosem z Brazílie a získal tak dvě stříbra. Na padesátce znakem i přes nešťastný dohmat dosáhl na zlato. Podobně si vedl i Svozil co start, to medaile. Uspěl ve všech prsařských disciplínách na 50, 100 a 200 metrů, v nichž získal stříbrné medaile. V polohové a kraulové štafetě, tvořené závodníky z Česka, Švýcarska a Austrálie ve věkové kategorii 240 let (součet let závodníků) získal dvě zlata.