Stříbrný double. Hokejbalu vládne Kanada, ve finále MS přehrála české muže i ženy

28. 6. 2022 7:38
Čeští hokejbalisté podlehli ve finále mistrovství světa v Lavalu domácí Kanadě 3:6 a po svém prvním postupu do zápasu o titul od roku 2013 na čtvrtý triumf po úspěších v letech 1998 v Litoměřicích, 2009 v Plzni a 2011 v Bratislavě nedosáhli. Kanaďané rekordním šestým ziskem zlata překonali Slovensko. V ženské kategorii se Češky musely po porážce s Kanadou 2:3 také spokojit se stříbrem.
České hokejbalistky ve finále MS 2022 proti Kanadě.
České hokejbalistky ve finále MS 2022 proti Kanadě. | Foto: Facebookové stránky ISBHF

Češi se hned po 62 sekundách hry bránili při vyloučení Tomáše Wróbela. Další oslabení po nedovoleném zákroku Dalimila Zvonka zkrátil o 11 sekund faul útočníka Danicka Martela, který hraje hokej v AHL za Laval a má na kontě i 13 zápasů v NHL za Philadelphii a Tampu Bay.

V úvodu druhé třetiny se tým kouče Jiřího Mašíka ubránil i při pobytu Jana Pospíšila na trestné lavici, ale v čase 21:11 už gólman Leoš Gerlich inkasoval. Po přihrávce Jeana-Philippea Moquina jej překonal zblízka Josh Anderson. Hned za 47 sekund zvýšil Jeffrey Bradley a ve 28. minutě zamířil po asistenci Noaha Lemose do odkryté branky Trevor Mainman. Češi se dočkali snížení 51 sekund před koncem druhé části při trestu Billa Marshalla díky přesné Wróbelově ráně z pravé strany.

Další početní výhodu v 32. minutě v době, kdy pykal Greg Moro, využil Tomáš Fejfar, ale v čase 35:30 odpověděl úspěšným forhendovým blafákem Marc-André Trudeau. Ve 40. minutě sice při vyloučení Jonathana Tanguaye opět dostal Mašíkův výběr na kontakt Fejfar, ale za necelou minutu uklidnil Kanadu Karl Léveillé a výsledek pečetil sedm sekund před koncem při power play do prázdné branky Nelson Vargas Dias.

Češi, kteří na minulém šampionátu v roce 2019 v Košicích skončili čtvrtí, získali na 14. mistrovství světa dvanáctou medaili a na stříbro dosáhli pošesté.

České hokejbalistky i na osmém šampionátu braly cenný kov, ale druhé zlato po úspěchu v roce 2017 doma v Pardubicích nezískaly. A to i přesto, že už v 5. minutě vedly 2:0. V čase 3:38 využila Karolína Kosinová přesilovou hru při vyloučení Chelsea Karpenkové a za 55 sekund skórovala Michaela Krásová.

Ve druhé třetině ale smazaly ztrátu v početních výhodách Reagan Fischerová a Shae-Lynn Clarkeová a v čase 40:06 v přesilovce pěti proti třem rozhodla Kristen Coozeová.

Mistrovství světa v hokejbalu v Lavalu (Kanada):

Muži:

Finále:

Kanada - ČR 6:3 (0:0, 3:1, 3:2)

Branky: 22. Anderson, 22. Bradley, 28. Mainman, 36. Trudeau, 41. Léveillé, 45. Vargas Dias - 33. a 40. Fejfar, 30. Wróbel.